Máte doma malé miminko? Určitě sháníte informace, jaké šikovné pomůcky a vychytávky vám pomohou s péčí o dítě. Přitom je ale zapotřebí obezřetnosti, protože každý pomocník není tak perfektní, jak se na první pohled zdá.
1. Autosedačka
Už první věc, kterou využijete, když si odvážíte miminko z porodnice, je autosedačka. Je bezpečná, pohodlná, ale… Možná právě na první pohled vypadající velké pohodlí svádí k tomu, že by se autosedačka využívala k delšímu uložení miminka. Ale to určitě není dobře.
Je zapotřebí vědět, že má sloužit pouze pro účel přepravy v autě. Odborníci varují, že pokud by dítě trávilo více času v různých autosedačkách, lehátkách a podobně, není to vhodné, protože miminko má omezený pohyb. To by mohlo vést k horšímu rozvoji motorických funkcí. Dítě je v těchto sedačkách upevněno pomocí popruhů, které splňují určité bezpečnostní předpisy. Pokud nebude dítě cestovat, není zapotřebí, aby bylo připoutáno. Mělo by mít dostatečnou možnost se pohybovat.
Lehátka (která dokonce někdy i vibrují) s hrazdičkami sice úžasně vypadají, děti se o zavěšené věci zajímají, měly by ale pouze posloužit svému účelu a zase je zapotřebí nechat dítě volně se pohybovat – v postýlce nebo třeba na dece na zemi.
2. Šátek nebo nosítko
Volbu jestli využívat pouze kočárek nebo ho kombinovat spolu s nošením dítěte v šátku nebo v nosítku, zvažuje velká řada maminek. V šátku se děti cítí bezpečně, protože jsou v kontaktu s matkou, možná právě proto jsou tolik oblíbené. Matky ve větších městech zase ocení šátek při cestování hromadnou dopravou. Nestačí si ale pořídit jakékoliv nosítko nebo šátek. K tomu, aby byl tento pomocník užitečný a neškodil zdraví, je potřeba dodržovat několik pravidel.
Především je potřeba vědět, jak má správě vypadat úvaz šátku (existuje několik možností), protože v něm musí být dítě upevněno bezpečně. Právě s ohledem na způsob úvazu šátku se pak volí pevný nebo pružný šátek. Většinou se vším dokáží poradit prodavačky ve specializovaných obchodech.
Nejenže by vždy dítě mělo být čelem k tomu, kdo ho nosí, ale minimálně do stáří dítěte 14 měsíců má mít dítě záda dokulata. Pokud tomu tak není, je velmi namáhána páteř a mohlo by pak mít problémy se zády. Kromě toho by se měla kolínka miminka nacházet nad kyčelními klouby (říká se tomu poloha do písmene M). Právě toto nastavení nožiček, kdy jsou roztažené od sebe, se přispívá ke správnému vývoji kyčelních kloubů. Nesprávný úvaz může vést i k dušení miminka. Proto je skutečně nezbytné důkladně prostudovat (nechat si vysvětlit) správný úvaz.
Je také ale myslet na to, že když máte na dítě na břiše, nemáte kočárek, musíte vše nosit na zádech. V tomto případě pomocník příliš neprospívá těm lidem, kteří mají problémy s páteří a bedry. Nosit dítě celý den v nosítku nebo šátku také neprospívá jeho aktivitám. Nemá rozhled a nemůže se pohybovat, což je pro správný vývoj dítěte nezbytné. Nesílí mu svaly, nerozvíjí se pohybově ani toho příliš nevidí. Pro výjimečné nošení, které netrvá dlouho a má správný úvaz (vyhovující nosítko nebo šátek), jsou tito pomocníci prospěšní.
3. Chodítko
Mezi další velmi diskutované pomůcky patří chodítko. Ačkoliv se vyrábí v řadě různých variant, ani tento produkt není z fyziologického hlediska příliš přínosný. Pro správný vývin je vhodné, aby dítě prošlo všemi fázemi, kdy se učí chodit. Přirozeným způsobem se učí krokům, zatímco při chůzi v chodítku není podporován vývoj klenby nohy a navíc dochází k nepřirozenému postoji. Dítě v chodítku je zavěšeno a pohybuje se odrážením špiček nohou, to určitě neprospívá ani kyčlím ani páteři. Učí se chodit po špičkách, což je zcela špatně. Škodí také přílišná pomoc. Není potřeba, abychom dítě stále vodili. To, že se dítě přidržuje okolních skříní nebo křesel, je naprosto v pořádku. Je jen zapotřebí hlídat, aby se jednalo o pevné a stabilní předměty. Měly by vydržet, když se dítě na ně zavěsí.
4. Kšíry a vodítka
Pokud nejste přáteli kšír a vodítek, nejspíš máte pohodové dítě, takže tuto vymoženost určitě nepotřebujete. Může se ale stát, že jsou pro vaše dítě nezbytné. Příkladem je třeba dítě, které je velmi spontánní a reaguje mnohem rychleji, než se stačíte vzpamatovat nebo například když máte víc dětí najednou. Pokud se rozhodnete pro využívání těchto pomocníků, pak je potřeba s dítětem promluvit a ukázat mu, jak vše funguje. Jinak by došlo k pádům a ke spoustě zbytečného pláče. Důležité je také správné upevnění kšír. Měly by vést okolo obou ramen a obepínat hrudníček. Tyto pomůcky by měly ale být používány pouze krátkodobě a pouze v nevyhnutelných situacích (místa s komplikovanou dopravou a podobně).
Zcela nevyhovující jsou vodítka, která se upevňují k zápěstí dítěte. Prudkým trhnutím by totiž mohlo dojít k úrazu.
5. Houpačky
Houpání děti většinou milují. Létání vzduchem je zkrátka zábava. Tak proč je nezabavit i doma? Přinesete houpačku domů a zavěsíte ji na zárubeň dveří. Nebezpečí může spočívat v několika faktorech. Tím prvním je stavba houpačky. Pokud zvolíte obvyklou dřevěnou nebo plastovou konstrukci, není vhodné, aby v ní malé dítě setrvávalo delší dobu. Nevhodně mají totiž řešeno opírání, ani v rozkroku není stabilní, takže se pak díte nenachází v přirozené poloze. A to nemluvě ani o kontaktu s okolím. každé dítě je přirozeně zvídavé a touží po tom, aby mu nic neuniklo. Když je usazené do houpačky, tuto možnost ztrácí.
6. Vysoké židle
Ve většině domácností s malými dětmi se najdou i vysoké židle. Tento oblíbený pomocník je často využívaný a milují ho rodiče, ale i děti, které se pak cítí být součástí týmu. Také v tomto případě je zapotřebí dávat pozor při výběru židle. Dětská vysoká židle musí být stabilní, aby se nepřevrhla a měly by mít vepředu bezpečnostní zábranu. I tak je důležité dítě při sezení pečlivě sledovat, aby nedošlo k pádu a ke zranění. V židli smí sedět pouze dítě, které umí sedět a nepotřebuje k tomu oporu. A i v tomto případě platí, že židle je určena ke krátkodobému sezení. Poslouží pouze v době, kdy se jí a neměla by sloužit k odložení dítěte. Pokud by ve vysoké židli dítě trávilo více času, omezoval by se tím přirozený pohyb dítěte.
7. Koupání ve vaničce
Další z nástrah spočívá v koupání, které samo o sobě může způsobit problém. Při mytí je třeba velká ostražitost, i v tom případě, že máte sedačku do vany, třebaže vypadá zcela bezpečně. Dítě nikdy nesmí být samo, mohlo by se utopit i v malém množství vody.
8. Odsávačka
Odsávačka hlenů je dalším z předmětů, které vzbuzují rozporuplné reakce. Někteří pediatři jsou přesvědčeni, že čím více se rýma odsává, tím více se tvoří hlen. Situace pak připomíná začarovaný kolotoč. Co tedy dělat, když má dítě rýmu? Pomáhá dobře pečovat o prostředí – dostatečně větrat, zvlhčovat vzduch a snažit se o prevenci. Nejen co se týká přiměřeného oblékání, ale důležitý je také pohyb na vzduchu za jakéhokoliv počasí.
9. Výrobky z plastu
Že jsou ftaláty nebezpečné především pro miminka, ale i těhotné a kojící ženy, je známé. Situace se hodně změnila v pozitivním smyslu, přesto je třeba velmi hlídat, zda jsou plastové předměty v tomto směru bezpečné. Zcela jisti si můžete být pouze tehdy, když se plastům vyhnete. Jedná se i o přebalovací pultíky, plastové nádobí, odsávačky a podobně. Předpisy říkají, že šest nejnebezpečnějších ftalátů, které se nacházejí v předmětech pro péči o děti nebo v hračkách, nesmí mít vyšší koncentraci než 0,1 % z váhy výrobku.