Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

5 tipů, jak vybrat postel do dětského pokoje

Ani se nenadějete a z miminka se stane předškolák, kterému už dětská postýlka nestačí. Je tedy čas vybrat kvalitní plnohodnotnou postel, která mu bude sloužit nejen během prvních školních let. Víme, jak zvolit ideální typ s ohledem na rodinný rozpočet i potřeby a preference vašich nejmenších.

1. Ideální rozměry

Šířka dětské postele by se měla pohybovat kolem 70 až 90 centimetrů a délka závisí na výšce vašeho dítěte. Pro dostatek pohodlí a prostor pro růst je ale nutná alespoň třiceticentimetrová rezerva. A pokud jde o výšku, za minimum se považuje 45 centimetrů, ale větší děti mohou spát i na vyšších postelích. Někdy se dají dokoupit také praktické přídavné nohy či schůdky.

Pokud sháníte postel do menšího pokoje, nezapomeňte na úložný prostor. Kromě ložního prádla se tu najde i místo pro oblečení nebo sbírku plyšáků. A v boxech sem můžete uložit i knížky, které se nevešly do knihovny nebo poličky na knihy, ale zbavovat se jich zatím nechcete.

2. Kvalitní materiál

Na výběr máte kované, dřevěné, laminátové a čalouněné postele. Nejdéle vydrží kované varianty, ale jejich nevýhodou je vysoká cena a také design vhodný spíše pro školáky a studenty. Velmi si je ale chválí například alergici, kterým vadí lepidla v dřevotřísce nebo případní roztoči ve dřevě.

Další možností je dřevěný masiv, nejčastěji z buku nebo dubu. Za ten si v porovnání s  deskami či dřevotřískou připlatíte, ale nabízí vysokou kvalitu, dlouhou životnost a stabilitu. Navíc i dobře vypadá, jen vyžaduje šetrnější zacházení než kov, snadno se totiž poškrábe.

Lamino se vyznačuje lehkostí, cenovou dostupností a snadnou údržbou. Na druhou stranu obsahuje syntetická lepidla a vzhledově je spíše průměrné. Čalouněné postele pořídíte ještě levněji, a to v mnoha krásných barevných provedeních. Problém je ale v tom, že u nich nevyměníte matraci, a tak mají hodně omezenou životnost.

3. Pohodlná matrace

Výběr matrace hodně závisí na typu roštu. Pružinová varianta jde lépe dohromady s laťkovým roštem, zatímco u lamelového roštu doporučujeme spíše pěnovou nebo latexovou matraci.

A myslete i na tvrdost. Měkčí matrace je možná pohodlnější, ale tím její výhody víceméně končí. Tvrdší varianty totiž mají delší životnost a také podporují zdravý růst dětí. Nakonec se zaměřte i na prodyšnost matrace a na možnost její případné výměny.

4. Nadčasový design

Pravidlo, že v jednoduchosti je krása, platí i v tomto případě. Děti často chtějí postel s motivem svých oblíbených pohádkových postav a rodiče se jim snaží přání splnit. Je ale potřeba myslet i na budoucnost, kdy se vkus a potřeby vaší ratolesti ještě několikrát změní – puberťák už spaní v posteli ve tvaru auta zkrátka příliš neocení.

5. Originální detaily

Vaše nejmenší ale bez obav nechte, aby si sami vybrali povlečení, polštáře a třeba i samolepky na rám. Vlastní výzdoba je jistě bude bavit mnohem více. A jakmile se jim doplňky nebo dekorace omrzí, snadno je vyměníte za jiné nebo prostě jen odstraníte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 tipů, jak vybrat postel do dětského pokoje