Menu
MotherClub.cz
Peníze na mateřské

5 tipů: Jak se po rodičovské dovolené dostat zpět do pracovního procesu?

Nezáleží na tom, zda se do práce vracíte po roce nebo po pěti letech na rodičovské, ani na tom, zda máte doma jedno nebo více dětí. Mateřství vás určitě změnilo a pravděpodobně se proměnil i váš žebříček hodnot, cílů nebo časová dostupnost. Jak se po rodičovské vrátit zpět do pracovního procesu v klidu a pohodě pro vás i vaše dítě? A jak najít novou práci po takové pauze?

Vyhraďte si dostatek času na přípravu

Návrat do práce, ať už do nové či původní, nemusí představovat velkou překážku pro vás ani pro vaše dítě, pokud se na něj dostatečně připravíte. Na kvalitní přípravu však potřebujete dostatek času, začněte tedy klidně několik měsíců dopředu.

V první řadě se rozmyslete, zda se chcete vrátit na své původní místo nebo budete hledat zcela nové zaměstnání. V prvním případě včas kontaktujte svého zaměstnavatele a uvědomte ho, že se plánujete v blízké době vrátit na své místo.

Zaměstnavatel vás během mateřské a rodičovské dovolené nesmí vyhodit, ale často se stává, že firma prošla proměnou za dobu vaší nepřítomnosti. Například se může stát, že vaše pozice byla zrušena. V takovém případě by vám měl zaměstnavatel nabídnout obdobnou pozici, kterou můžete, ale nemusíte přijmout.

Je tedy vhodné informovat se o nynějším stavu zaměstnavatele a změnách, které proběhly. Krátká schůzka s vedoucím či ředitelem by vám po informační stránce měla stačit.

Poté však doporučujeme zajímat se také o informace a změny, které vám váš šéf většinou neprozradí. Skvělou volbou pro takové účely je oběd s kolegyní či kolegou, kde proberete zákulisní informace. Dozvíte se, jaká proběhla školení, personální změny a jak nyní probíhá chod ve firmě.

Zařiďte si hlídání nebo školku a začněte s adaptací dítěte

Do včasné přípravy také patří výběr školky nebo forma jiného hlídání vašich dětí. S adaptací dítěte je vhodné začít co nejdříve a velmi postupně. Maminkám se osvědčil postup, kdy dítě začne do školky docházet například pouze na dopolední program.

Ze začátku se doporučuje stálá přítomnost rodiče a až poté chvilkové odchody. Dítě si mnohem lépe zvykne na tuto obrovskou změnu v jeho životě.

Vůbec nejlépe se osvědčily tzv. firemní školky, které však nemá k dispozici zdaleka každá firma. Mezi největší výhody firemní školky patří otevírací doba dle pracovní doby zaměstnanců a také jasný signál od zaměstnavatele, který říká, že jsou zde maminky a tatínkové s dětmi více než vítáni.

Doplňte své vzdělání

Děti si postupně zvykají na nový režim a znáte všechny novinky, co se udály ve vašem zaměstnání (pokud nějaké máte)? Pak nastává nejlepší čas pro doplnění vzdělání.

Využijte chvíli času pro sebe a začněte s znovuobjevováním vašeho oboru. Jistě se za dobu vaší nepřítomnosti vyvinul a posunul jistým směrem. Je tedy vhodné zjistit, jaké posuny proběhly. Především dynamické obory, jako je například online marketing, IT technologie nebo i účetnictví, jistě mají na kontě pár změn, nových zákonů nebo způsobů práce.

Začít lze s četbou odborných knih, článků nebo jiných publikací a samostudiem dohnat zameškaný posun. Skvělé jsou také schůzky s odborníky v oboru, kteří vás uvedou do současnosti a kteří se celou dobu oboru věnovali naplno.

Pokud však chcete vyzkoušet efektivní cestu, která nabízí vše v jednom včetně odborných publikací i odborníků z oboru, přihlaste se na rekvalifikační kurz. Za několik málo desítek hodin se opět zorientujete v problematice, zkušený lektor vám odpoví na všechny dotazy a ještě získáte osvědčení, které zvýší vaši hodnotu na pracovním trhu.

Zaměstnavatelé jistě ocení vaši snahu a zájem o vzdělání. Rekvalifikace je také skvělým nástrojem pro ty z vás, které se chtějí vrhnout na zcela nový obor nebo nemají stálé zaměstnání z minulosti.

Nebude pro vás lepší zkrácený úvazek či home office?

Především ze začátku pro vás mohou být první dny a týdny v práci docela těžkou zkouškou. Některým lidem více vyhovuje pracovat na zkrácený úvazek nebo z domu, ne každá firma však tento model poskytuje.

Můžete se zkusit domluvit se zaměstnavatelem jestli vám takovou možnost poskytne. Kompromisem pro obě strany by se mohl stát zkrácený úvazek pouze na určitou dobu například na 3 měsíce. I pro vás je totiž lepší postupná adaptace než skok do plného pracovního nasazení.

Nová práce? Rozešlete kvalitní životopis včas

Chystáte se na změnu práce nebo jste před otěhotněním práci neměla? I v tomto případě jistou měrou rozhoduje čas. Pokud začnete rozesílat životopisy a chodit na pracovní pohovory včas, máte větší šanci získat místo vašich snů.

Nezapomeňte na kvalitní podobu životopisu, který se skládá z vašeho vzdělání, zkušeností a praxe, ale také zájmů nebo vlastností. Uveďte přehledný výčet dosaženého vzdělání, název školy i oboru a časové rozpětí studia. Podobným způsobem postupujte u seznamu pracovních zkušeností. Přidejte také neplacené či placené stáže, rekvalifikační kurzy nebo dlouhodobé brigády, pokud se týkají pracovní nabídky, na kterou odpovídáte.

Do osobních údajů není nutné uvádět váš rodinný stav, věk nebo počet dětí. Jedná se totiž o diskriminační témata, která by vašeho zaměstnavatele vůbec neměla zajímat. Na to pamatujte také při pohovoru, kde často otázky na tyto témata padnou.

Rada na závěr: Nezapomeňte, že se jedná o velkou změnu a zcela odlišný režim jak pro vás, tak pro vaše dítě. Nebuďte na sebe s partnerem přísní a dovolte si prožít takovou změnu v klidu a bez stresu. Všechno nejde hned a nejhorší bývají pouze první dny a týdny, než si zase všechno sedne tak, jak má. Přejeme mnoho pracovních i rodinných úspěchů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 tipů: Jak se po rodičovské dovolené dostat zpět do pracovního procesu?