Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

3 nebezpečné ženské nemoci, které mohou mít fatální vliv na plodnost

Neplodnost se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) řadí mezi nemoci. Existuje však množství dalších onemocnění, která zvyšují riziko neplodnosti.

Jaké nemoci to jsou a jaká jsou preventivní opatření?

Sekundární amenorea

Jedna z poruch ženského menstruačního cyklu. Jedná se o stav, kdy zmizí pravidelné menstruační krvácení. Pro mnoho dívek a žen toto může znít jako výhra ztráty nepříjemného jevu, ale opak je pravdou. Pravidelná menstruace je odraz ženského zdraví a je nezbytně nutná k možnosti otěhotnění.

Ve velké většině případů sekundární amenoreou trpí dívky, které mají nedostatečný kalorický příjem a vysokou intenzitu pohybu. Tělu pak nezbývá energie na to, aby v těle provádělo procesy, které nejsou nezbytně nutné k přežití. A mezi ty se řadí právě menstruace.

Mezi další možný spouštěč se řadí také chronický a dlouhodobý stres, který působí negativně na celý organismus. Amenorea může nastat také po vysazení hormonální antikoncepce. Tělu přirozeně chvíli trvá, než se hormonální hladina srovná, ale po půl roce od vysazení by se krvácení mělo zase objevit. Existuje také primární amenorea, za kterou se označuje absence menstruačního krvácení po 15. roku života.

PCOS

Pod touto zkratkou se skrývá další onemocnění, které má negativní vliv na ženskou plodnost. PCOS, neboli syndrom polycystických ovarií, patří mezi nejčastější poruchu plodnosti. Většina žen a dívek nemusí vůbec vědět, že tímto syndromem trpí, protože příznaky bývají nejasné a snadno přehlédnutelné. Proto se tento problém často řeší až v případě, kdy žena nemůže otěhotnět.

Mezi příznaky se řadí například ztráta menstruace (amenorea), nepravidelná menstruace, akné, padání vlasů, hormonální nerovnováha, deprese, úzkosti či obezita v oblasti břicha. PCOS se těžko diagnostikuje, protože ultrazvukové vyšetření jej neodhalí. Důležité je podstoupit krevní testy, ve kterých se ukáže množství hormonů.

PCOS je neprobádané téma, o kterém koluje velké množství otázek. Jeho vznik souvisí s genetikou, nadváhou a inzulinovou rezistencí. U každé ženy se objevují jiné příznaky a doposud není na nemoc žádný univerzální lék. Pomáhá jen staré známé: jíst kvalitní potraviny bohaté na živiny, hýbat se (ale ne zas tolik, aby tělo nebylo vyčerpané), eliminovat stres nebo také hormonální jóga, masáže a za zkoušku stojí také akupunktura.

Anovulační cyklus

Jak už název napovídá, anovulační cyklus je druh cyklu, ve kterém neprobíhá ovulace. Vajíčko ve vaječníku vůbec nedozraje a žena tak nemůže otěhotnět. Ženy, které mají menstruaci, obecně mají za to, že ovulují, ale to nemusí být vždy pravidlem. K menstruaci dochází i při anovulaci, což je matoucí a ženy si tak nemusí vůbec všimnout, že je něco v nepořádku. Mezi příznaky anovulace patří opakovaná nepravidelná menstruace či její úplně vynechání.

Tyto tři příklady onemocnění, které mohou vést k neplodnosti, patří mezi nejvíce rozšířené. Jejich diagnostika nebývá jednoduchá, proto je třeba sledovat menstruační cyklus, všímat si odchylek a jakmile se nějaké příznaky objeví, ihned navštívit lékaře, i když to na první pohled nemusí vypadat vážně.

Lékaři z GYNEM kliniky také apelují na pravidelné docházení na preventivní gynekologické prohlídky, alespoň jednou ročně. Díky tomu se může předejít velkému množství problémů, které mohou zkomplikovat život a snahu otěhotnět.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

3 nebezpečné ženské nemoci, které mohou mít fatální vliv na plodnost