Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Znáte zásady pro správný výběr matrace pro děti? My vám je prozradíme

Odrostlo vaše miminko dětské postýlce a vy pro něj připravujete postel klasickou? V tom případě je dobré vědět, na co se zaměřit při výběru dětské matrace. Ta totiž zásadně ovlivňuje zdravý růst a vývoj dítěte. Podle čeho se řídit při výběru?

Kdy dítě uložit do velké postele

Přemýšlíte, kdy je správná doba na to, aby váš prcek spal v klasické posteli? Stejně jako u jiných věcí týkajících se dětí ani tady nelze stoprocentně říct, kdy tak učinit. Obecně se tvrdí, že okolo 24 měsíců už by dítě mělo být připravené na to, aby mělo vlastní velkou postel. Správnou dobu však s jistotou poznáte tehdy, když dítě dokáže samo zvednout nohy a přendat je přes postranní strany postele, vylézt z postýlky nebo chodit na nočník.

Přestože je klasická postel nižší než postýlka, je vhodné prostor kolem ní, alespoň z počátku, změkčit například dekou. Pokud prcka dáte do velké postele již v 1 roce, doporučuje se k ní připevnit boční zábranu.

Matrace a její vliv na vývoj

Jak vybrat dětskou matraci

Výběr kvalitní matrace je důležitý nejen u miminek, ale také u starších dětí. Matrace pro miminka by neměla být ani příliš tvrdá, ani měkká. V případě měkké matrace tu hrozí větší riziko skoliózy.

Jakou dětskou matraci zvolit do velké postele? Sáhněte spíše po tvrdší matraci. Na stupnici od 1 do 5 by se mělo jednat o stupeň 3 a více. Rostoucí páteř totiž potřebuje dostatečnou oporu, a proto je větší prohýbání matrace nežádoucí.

Rozhodně nekupujte matraci zónovanou, která je vhodná pouze pro dospělé. Matrace pro děti by měla především udržet anatomický tvar páteře a mít jednotnou ložnou plochu. Bohatou nabídku dětských matrací, které splňují veškeré požadavky na zdravý spánek a vývoj dětského těla, má ve svém portfoliu český výrobce matrací TROPICO.

Po jakém materiálu sáhnout

Nezapomeňte, že by matrace měla být prodyšná a schopná odvádět vlhkost. Jen tak se děti v posteli nebudou přehřívat a odkopávat se. Ideálním materiálem je proto studená pěna, která dokáže absorbovat teplo, takže se dítě nepřehřívá a nepotí. Vhodné jsou i matrace z latexu, které vynikají svou dlouhou životností. Přesvědčte se však, že dítě netrpí alergií na latex. Vyhnout byste se měli matracím z paměťové pěny.

Jak vybrat dětskou matraci

Nezapomeňte, že čas od času může dojít k menší noční nehodě, proto je vhodné matraci zkombinovat s vhodným chráničem matrace.

Vhodné rozměry

Velikost matrace přizpůsobte velikosti postele. Matrace pro děti seženete ve všech potřebných kombinacích: 80 × 200 cm, 90 × 200 cm, 100 × 200 cm, 140 × 200 cm, ale také v rozměrech 60 × 120 cm a 70 × 140 cm. Nezapomeňte, že dětská matrace vašim potomkům pravděpodobně nevydrží až do dospělosti. Vzhledem k vývoji lidského těla budou vaše děti novou potřebovat i v dospívání, kdy již budete moci sáhnout po výrobku se zónováním.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Znáte zásady pro správný výběr matrace pro děti? My vám je prozradíme