Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Znáte mikrojesle? Prozradíme, co to je a proč vznikají?

Mikrojesle jsou novinkou, která může zajímat maminky malých dětí. První mikrojesle vznikly teprve před pár lety, a to v roce 2016 díky financím z Evropského sociálního fondu. Nabízí péči o nejmenší děti od 6 měsíců do 4 let. Čím jsou mikrojesle specifické a co nabízí maminkám, které chtějí využít jejich služeb? Proč vlastně vznikají?

Mikrojesle již pro děti od 6 měsíců

Mikrojeslí přibývá. V současné době můžete najít více než 100 mikrojeslí po různých krajích naší republiky. Mikrojesle se starají o nejmenší děti, a to již od půl roku do 4 let. Výhodou je především rodinná atmosféra a maximální počet 4 dětí v kolektivu, což je specifikem mikrojeslí. Tímto je plně zajištěná nejlepší péče a individuální přístup. Pokud tedy potřebujete odejít brzy do práce nebo jste v situaci, kdy nemůžete celodenně pečovat o své dítě, můžete se na mikrojesle plně spolehnout.

Mikrojesle můžete využít po dobu 5 pracovních dnů v týdnu kromě víkendu, a to až na plných 8 hodin denně. Nemusíte se o své dítko obávat, bude ve správných rukou, které mu poskytnou veškerou péči, zajistí mu bezpečí i odpovídající podněty pro zdravý vývoj. Dětem se podává strava, zajišťuje se základní hygiena i případná první pomoc. Mohou si hrát, pobývat na čerstvém vzduchu a mají k dispozici všechno potřebné dle svého věku. Chůvy jsou opravdové profesionálky, které se o vaše děti kvalitně postarají.

Kdy dát poprvé dítě hlídat a odejít od něj?

Proč vznikají mikrojesle?

Mikrojesle vznikají v rámci projektu „Podpora implementace služby péče o děti od šesti měsíců do čtyř let v tzv. mikrojeslích a pilotní ověření služby“, který trvá od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2020. Mnohé mikrojesle se také vytvářejí v rámci již existujících mateřských škol, anebo třeba jako iniciativa spřátelených maminek, které si chtějí navzájem pomáhat s hlídáním dětí. Navíc se tak objevují i nové pracovní příležitosti pro ženy – certifikované chůvy, pečovatelky, zdravotní sestry nebo učitelky mateřských škol, které se mohou dětem v mikrojeslích profesionálně věnovat.

Spousta žen, které potřebují odejít brzy do práce, má velké problémy s umístěním malého dítěte do běžné mateřské školky, anebo platí neskutečné peníze za soukromé chůvy či další soukromá zařízení určená pro malé děti. Každá rodina nemá k dispozici hlídací babičku a pracující matky stojí zajištění řádné péče o batole spoustu peněz, nervů a starostí. Navíc v mateřských školách obvykle není pro dvouleté děti díky překročené kapacitě místo, a často ani ne odpovídající péče vyžadující přítomnost pečovatelky či chůvy. Na většinu pracujících matek se také společnost dívá skrz prsty – dítě přece má být s matkou, a to minimálně do dvou až tří let. Mnohdy se ale také ukazuje, že rodiče zvládají odloučení hůře než děti.

Je na každé ženě, jak se rozhodne. Ale pokud opravdu nemá jinou možnost, mikrojesle mohou pomoci vyřešit všechny tyto starosti – navíc jsou dostupné pro všechny. V rámci zmíněného projektu je veškerá péče o děti v mikrojeslí zdarma. Rodiče si hradí pouze stravu.

Projekt „Podpora implementace služby péče o děti od šesti měsíců do čtyř – dotace z EU

Cílem projektu je spolupráce a podpora zřizovatelů mikrojeslí a ověřování již existujících mikrojeslí. Projekt navrhuje nové legislativní změny, ověřuje zájem o mikrojesle a reviduje i navrhuje odpovídající vzdělávání pro osoby pečující o děti. Součástí projektů je také pořádání seminářů, vzdělávání a poradenství pro provozovatele mikrojeslí. Dotace na vznik a provoz mikrojeslí přijímají obvykle obce, neziskové a příspěvkové organizace nebo právnické osoby. Z projektu lze také uhradit profesní kvalifikaci “ Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky (69-017-M), což je skvělá pracovní příležitost pro mnohé ženy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Znáte mikrojesle? Prozradíme, co to je a proč vznikají?