Menu
MotherClub.cz
Jídelníček pro děti

Zásady správného stravování? Nezapomeňte na mikroživiny!

Pouček o tom, jak se správně stravovat, nalezneme dnes nejen na internetu celou řadu. Ze všech stran se na nás chrlí informace o tom, kolik kalorií bychom měli denně přijmout, kolik litrů vody vypít, které potraviny jsou pro nás zdravé, a které naopak nikoliv.

Mnohdy se však zapomíná na zásadní informace, a to ohledně mikroživin a další důležité součásti stravy, resp. nedílné části zdravého životního stylu, kterou je konzumace zásaditých potraviny.

Co si představit pod mikroživinami

Mikroživiny, jak už jejich název napovídá, přijímáme v malém, mikrogramovém množství, přesto jsou pro naše tělo nesmírně důležité.

Patří mezi ně vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Obzvláště u vitamínů, které dělíme na vitamíny rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě, je třeba myslet na to, že organismus si je nedokáže, až na výjimky, vyrobit sám. Proto je musíme tělu dodávat stravou – jejich nedostatek se pak totiž projevuje řadou vážných zdravotních obtíží.

Zásadité potraviny – proč jsou důležité?

Dbáte-li na zdravou stravu a chcete-li se těšit dobrému zdraví, je třeba, aby bylo v organismu zásadité prostředí.
Mnoho z nás však má tělo překyselené, a proto trpí nejrůznějšími obtížemi či má problémy s hubnutím.

Chcete-li své tělo očistit od kyselosti a navrátit mu přirozenou rovnováhu, zařaďte do svého jídelníčku ovocné a zeleninové šťávy, jezte co nejvíce čerstvé plodové, listové i kořenové zeleniny a pijte zelený čaj.

Velmi zásaditý charakter mají také citrony, grapefruity, červená řepa či brokolice. Tuky volte takové, které jsou lisované za studena, namísto rafinovaných sladidel vsaďte na stévii nebo med.

Při dodržování zdravého životního stylu proto kromě dostatku pohybu, tekutin a správně zvolené stravy nezapomeňte i na zdánlivé maličkosti, které mají pro organismus zásadní význam.

Zjistěte si, v kterých potravinách, které vám chutnají, naleznete vitamíny rozpustné v tucích, či ve vodě, a jaké potraviny jsou bohaté na minerální látky a stopové prvky – ty pak zařaďte do svého jídelníčku.

Nejste-li si jisti, jak správně rozložit stravu, obraťte se na kvalifikovaného výživového poradce, který vás navede na správnou cestu. Další tipy o zdravém stravování, udržitelném životním stylu a třídění odpadu najdete na Jakvkuchyni.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zásady správného stravování? Nezapomeňte na mikroživiny!