Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Za jak dlouho po nemoci může dítě do školky či školy?

I když děláte vše pro to, aby vaše dítě chřipkovou sezónu ustálo, někdy i ta nejlepší preventivní opatření nákazu neodvrátí. Za jak dlouho po nemoci můžete dítě opět poslat do školky či školy?

Domácí izolace jako základ rychlé léčby

Pokud vaše dítě onemocní, je třeba ho udržet doma a pomoci mu se co nejrychleji zotavit. Izolací navíc zabráníte šíření viru mezi ostatními dětmi ve školce či škole. Podle zdravotníků by měly nemocné děti zůstat doma ještě minimálně 24 hodin poté, co se jejich příznaky začnou výrazně zlepšovat. V některých případech ale může být obtížné určit, zda se dítě cítí dostatečně dobře na návrat mezi děti.

Při rozhodování zvažte následující znaky:

Horečka

Pokud teplota vystoupá na 38 °C a výše, je nejlepší nechat dítě v domácích podmínkách. Horečka naznačuje, že tělo bojuje s infekcí, je velmi zranitelné a pravděpodobně i nakažlivé. Počkejte proto alespoň 24 hodin poté, co horečka klesne a stabilizuje se i bez léků. Poté můžete dítě poslat zpět do kolektivu.

Zvracení a průjem

Střevní potíže v podobě průjmu a zvracení jsou vždy dobrým důvodem nechat dítě doma. Tyto příznaky se ve škole i školce řeší velmi obtížně a navíc podporují snadné šíření infekce mezi ostatní děti. Vyčkejte alespoň 24 hodin po poslední epizodě průjmu či zvracení, a teprve poté začněte uvažovat o návratu mezi děti.

Svobodná matka a peníze. Zjistěte, na co máte nárok

Únava

Pokud je vaše dítě natolik unavené, že usíná vsedě, prospěje mu, pokud zůstane doma a vyhne se celodennímu sezení ve třídě. Ujistěte se, že má vaše dítě dostatek tekutin a nechte ho odpočívat v posteli. Pokud je dítě letargické, měl by ho co nejdříve vyšetřit pediatr a vyloučit vážnější onemocnění.

Trvalý kašel nebo bolest v krku

Vytrvalé záchvaty kašle nejenže ruší ostatní děti ve třídě, ale především způsobují šíření virové infekce. Pokud dítě trpí silnou bolestí v krku a vytrvalým kašlem, držte ho doma, dokud kašel nezmizí, případně dokud nebude snadno zvládnutelný. Vždy je dobré s těmito příznaky navštívit dětského lékaře, který vaše dítě vyšetří a v případě nutnosti mu předepíše potřebné léky.

Podráždění očí nebo kožní vyrážka

Začervenání, svědění a slzení očí má negativní vliv na pozornost dítěte ve škole, a navíc může značit zánět spojivek. Vyrážka zase může být příznakem infekce, a proto je vždy nutná kontrola u lékaře. Následná domácí léčba je obvykle to nejlepší, co můžete v tomto případě udělat. Počkejte, dokud příznaky nevymizí, nebo vám sám lékař nedoporučí návrat dítěte zpět do dětského kolektivu.

Bolest

Bolesti břicha, uší, hlavy a dalších částí těla naznačují, že dítě bojuje s virem nebo bakteriemi. Protože je snadné přenést nemoc na další děti, je důležité nechat svého potomka v domácí léčbě, dokud bolest nevymizí.

Pokud stále váháte, zda dítě nechat doma, zavolejte do školy či školky a promluvte si s některým ze zaměstnanců o svých pochybách. Většina škol má obecné pokyny, kdy je bezpečné poslat děti zpět do školy. Tyto informace můžete obvykle najít i na webových stránkách školy či školky.

Jak zlepšit dětskou imunitu. Podzim a zima prověří její stav

Jak zjistit, kdy je bezpečné poslat dítě zpět do školy či školky?

I když může být poměrně snadné zjistit, že je vaše dítě příliš nemocné na to, aby chodilo mezi ostatní děti, někdy bývá obtížné se rozhodnout, kdy je připravené se vrátit. Pokud dítě pošlete do školy či školky příliš brzy, můžete zbrzdit proces jeho zotavování a navíc ohrozit nemocí ostatní děti.

Vymizení horečky

Jakmile horečka odezní na více než 24 hodin i bez léků, dítě se obvykle může bez obav vrátit zpět. Pokud se ale stále vyskytují další příznaky, jako je průjem, zvracení nebo přetrvávající kašel, mělo by dítě ještě zůstat doma.

Dobrání léků

Dítě se může do kolektivu vrátit po dobrání všech léků, které mu lékař předepsal, a to v případě, že nemá horečku ani jiné závažné příznaky nemoci.

Zmírnění příznaků

Do školky či školy se může dítě vrátit v případě, že má pouze rýmu nebo jiné mírné příznaky.

Lepší vzhled i chování

Pokud dítě vypadá a chová se mnohem lépe, je pro něj obvykle bezpečné vrátit se do školy nebo do školky. Možná budete muset spoléhat na svou rodičovskou intuici. Znáte své dítě lépe než kdokoliv jiný a jen vy poznáte, zda se cítí dostatečně dobře na návrat mezi děti. Důvěřujte svému vnitřnímu pocitu, který vám pomůže v rozhodování. Máte-li jakékoliv pochybnosti, nezapomeňte, že se můžete zeptat zaměstnanců ve škole nebo pediatra.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Za jak dlouho po nemoci může dítě do školky či školy?