Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Vyznáte se v žárovkách?

Světlo má doma každý. Jeho výběr bývá při zařizování domova často první na řadě, výrazně totiž přispívá k vytvoření toho pravého „tepla domova“. Při jeho výběru se musíme řídit jak tím, kde bude světlo sloužit, jeho účelu a typu, ale není radno podcenit ani správný výběr žárovky. Těch je na trhu spousta, jak se v nich rychle a spolehlivě zorientovat?

Když se řekne žárovka

Žárovka je jednoduché zařízení, které slouží k přeměně elektrické energie na světlo. Ještě donedávna šlo o skleněnou banku, v jejímž nitru můžeme vidět stočené tenké vlákno z wolframu, které se při průchodu energie zahřívá. Dneska už mají žárovky různé tvary a do jejich útrob často nevidíme. Navíc jsou na trhu různé druhy žárovek.

Z jakých žárovek můžeme vybírat?

 • Klasická žárovka tak, jak ji známe z dřívějších dob je stále ještě někde k sehnání, její životnost a spotřeba energie vás ale moc nepotěší. Hodí se spíš jako nouzové řešení.
 • Na stejném principu jako klasická žárovka pracuje i kompaktní (úsporná) žárovka, která dokáže ušetřit až 80 % energie. Má dlouhou životnost, na druhou stranu ale taky pomalý náběh na plný výkon.
 • Moderním řešením jsou LED žárovky s nízkou spotřebou energie, minimálním tepelným zářením a dlouhou životností.
 • Speciálním druhem jsou halogenové žárovky, jejichž vlákno dosahuje vyšší teploty a tím také vyšší světelné účinnosti. Výhodou je rychlý náběh a možnost stmívání, nevýhodou pak vysoké zahřívání.

Víte, že správným výběrem žárovky můžete i docela dost ušetřit? Zajímejte se o energetickou třídu. Mezi ty nejúspornější patří A+, A++ a A+++, ty nejméně úsporné pak jsou C a D.

Jak je to s barvou světla?

Cože? Jaká barva světla? O čem je řeč? Barva světla ovlivní vaši pohodu a celkovou atmosféru domova. Do každé místnosti se hodí něco jiného. Udává se v kelvinech a platí, že čím víc kelvinů, tím je světlo studenější.

 • Teplá bílá barva je ideální pro odpočinek. Své místo má v obývacím pokoji, dětském pokoji a ložnici.
 • Denní bílá barva je někdy označována za neutrální, blíží se dennímu světlu a je ideální do pracovny, kuchyně, koupelny, dětského pokoje a také na chodbu.
 • Studená bílá je jasná barva, často s modrým nádechem. Podporuje soustředění a je ideální třeba pro práci s počítačem. Své místo tak má v pracovně, kanceláři, průmyslových halách apod.
Žárovky

A co patice neboli závity?

Jedním z nejdůležitějších parametrů každé žárovky je její závit neboli patice. Nejčastěji se setkáte s velkým a malým závitem, k mání jsou ale i další patice.

 • Malý Edisonův závit (E14) a velký Edisonův závit (E27) je šroubovací, setkáte se s ním u stojacích lamp, nástěnných svítidel, lustrů, lampiček apod.
 • U podhledových nebo bodových svítidel se setkáte s paticí GU10, kterou charakterizují dva výstupky s roztečí 10 mm.
 • Patice G4 s roztečí 4 mm a napětím 12 V se zasouvá do malých bodovek nebo osvětlení kuchyňské linky.
 • Patice G9 s dvěma plochými piny a roztečí 9 mm najdeme u moderních svítidel.
 • Kromě těchto patice se můžete setkat i s dalšími, třeba G5, GU 5.3, G13, S 14, B22, B22d atd.
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyznáte se v žárovkách?