Menu
MotherClub.cz
Peníze na mateřské

Vyplatí se kupovat dětem tradiční hračky?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

29. 11. 2018

Omalovánky, rozházené pastelky a papíry, postel plná plyšáků, běhání venku, hry, zábava a smích. To všechno máme spojené s dětstvím. To je to, co máme zafixované v myšlenkách. Uchovávat takovou vizi ale i pro budoucnost může znamenat mít klapky na očích. Zapomínáme, že svět okolo se mění alarmujícím tempem, a to hlavně směrem k informačním technologiím a digitalizaci.

Digitalizace se projevuje ve všech oblastech a zahrnuje i dětství dnešních dětí. Stále častěji vidíme nejmladší děti s tabletem v ruce místo toho, aby si hrály s auty nebo panenkami. Průmysl hraček se tomuto trendu snaží přizpůsobit a uvádí tak na trh interaktivní, inovativní hračky.

Hrají si dnes děti ještě vůbec s tradičními hračkami?

Hračky jsou tu proto, aby děti zabavily a vytvořily jim úsměv na tváři. Bez ohledu na to, zda se jedná o tradiční hračky nebo elektroniku, poskytnutí zábavy je hlavním cílem výrobce. Na druhé straně jsou hračky také zaměřeny na učení a poznávání. Děti se od raného věku učí komunikovat a sdílet věci a zážitky s ostatními. Interakce s jinou osobou je nedílnou součástí života, a proto by si jí děti také měly trénovat pomocí her.

Z tohoto důvodu mnoho rodičů nechce nahradit tradiční hračky a společenské hry aplikací v telefonu nebo videohrou. Rodiče ale chtějí poskytnout svým dětem přístup k různým druhům zábavy, aby se nenudily a poznaly toho co nejvíce. To je ale může stát mnoho peněz. Každý rodič ví, jak dokážou být děti přesvědčivé, když si něco doopravdy přejí. Někdy takové hračky stojí hodně a nejsou na ně k dispozici volné prostředky. V takových chvílích je možností vzít v úvahu rychlou půjčku, aby dítě nebylo zklamané. Nejvýhodnější nabídky půjček můžete najít na Matchbankeru. Slouží nejen jako srovnávač půjček, ale poskytuje mnoho užitečných informací.

Dnešní děti preferují videohry

Bohužel, někdy i když rodiče pravidelně nakupují nové hračky přizpůsobené věku a přáním svých dětí, ty si s nimi hrají jen chvíli a pak je s nezájmem odloží. Stejně jako všechny ostatní věkové skupiny, také děti zaznamenali digitalizaci a stále častěji používají tablety na přehrávání videí nebo hraní her. V mnoha případech je to také jednoduché řešení pro rodiče. Když nemají čas dítěti věnovat pozornost, podají mu tablet nebo mobil.

Takový přístup, i když je z určitého úhlu snadnější, neznamená, že je levnější. Děti se rychle nudí a zdarma dostupné hry jim nemusí stačit. Budou chtít dřív nebo později pořídit herní konzoli, ke které se musí kupovat hry. Nejsou nejlevnější, ale naštěstí na trhu existuje celá řada balíčků, díky kterým získáte přístup k více různým hrám.

Co by měl rodič dělat?

Není potřeba předstírat, že digitální zábava je špatná. Dítě sedící s tabletem nevyžaduje velkou pozornost. Samo se zabaví, a mezitím má rodič čas na úklid nebo jiné zařizování. Mobilní aplikace usnadňují život i vám. Naopak v případě fyzických hraček nebo společenských dítě potřebuje druhou osobu. Interpersonální interakce dává hře smysl, vyvolává u dítěte smích, empatii a rozvoj psychické stránky. Když dítě tráví čas jen u videoher, existuje pouze virtuální svět, kde se nenaučí číst lidské emoce a výrazy obličeje.

Proto navzdory fascinaci dítěte internetem a jeho nabídkou by rodiče stále měli usilovat i o jiné druhy zábavy, o hraní si s vrstevníky a o pohyb venku. Nejdůležitější je najít tu správnou rovnováhu a zajistit správné návyky do budoucna.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Vyplatí se kupovat dětem tradiční hračky?