Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Vybíráme dětský kočárek. Vyplatí se vám kočárek golfový nebo raději pořídit kombinovaný?

Aby mělo naše dítě maximální pohodlí a zároveň se nám dobře manipulovalo s kočárkem, to je asi cílem většiny rodičů. Chystáte se právě nyní vybírat nový dětský kočárek? V našem článku vám zodpovíme na otázku, kterou řeší celá řada z vás. Pořídit kombinovaný kočárek, nebo je lepší koupit kočárek golfový či sportovní?

Hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy

Na úvod se pojďme podívat na to, jaký je vlastně rozdíl mezi kombinovaným kočárkem a kočárkem golfovým, případně sportovním. Kombinovaný kočárek je takový, který můžete používat v podstatě od narození dítěte až do předškolního věku. U golfového a sportovního kočárku je doporučován věk od 6 měsíců, ale řada výrobců přesto uvádí, že se mohou používat od narození. Zde je to na vašem uvážení, každopádně golfový a sportovní kočárek se mnohem lépe skládá a zabírá méně místa.

Rozdíly mezi golfovým a sportovním mohou být matoucí

Pro mnoho z vás bude jistě i dilema mezi golfovým a sportovním kočárkem, kde se rozdíly poměrně hodně stírají. Golfové kočárky mají typicky rukojeť na levé i pravé straně zakončenou samostatným držadlem. Rukojeť tedy není spojená, ale nebývá to nutně pravidlem. Sportovní kočárek mívá rukojeť spojenou vždy, a tak se dá dobře tlačit jednou rukou, což je v tomto případě asi hlavní výhoda spojené rukojeti. U sportovního kočárku také budou větší kola. Golfový kočárek naproti tomu bude po složení zabírat nejméně místa a také se nejsnadněji bude skládat.

Když jsme si udělali jasno v terminologii, nyní se podíváme blíže na jednotlivé typy kočárků, co vám mohou nabídnout, a proč byste měli právě konkrétní variantu zvolit. Vždy totiž záleží zejména na vašich požadavcích a nedá se říci, že jedna varianta je lepší než druhá.

Vlastnosti kombinovaného kočárku

Pokud zvolíte kombinovaný kočárek, tak jej můžete používat po celou dobu věku dítěte. Hlavní výhoda, pokud jde o tyto kočárky, spočívá v jejich univerzálnosti. Na samotný podvozek lze upevnit hlubokou korbičku, která je určena pro ty nejmenší děti, ale můžete přidat také sportovní sedátko, případně autosedačku. Na trhu najdete:

  • Dvojkombinace
  • Trojkombinace

Právě v závislosti na tom, kolik modulů umožňuje kočárek vyměnit, podle toho jde buď o dvojkombinaci nebo trojkombinaci. Trojkombinace je typicky varianta s autosedačkou. Tato autosedačka někdy může být také součástí výbavy zakoupeného kočárku, případně je potřeba dokoupit dodatečně. Pokud řešíte finanční stránku, tak by vás to rozhodně mohlo zajímat. Pokud nebude autosedačka součástí kočárku, ověřte si, s jakými autosedačkami je konkrétní kočárek kompatibilní. Některé autosedačky lze nasadit napřímo, typicky se může jednat o některé modely od výrobce samotného kočárku, u jiných autosedaček je pak nutno použít adaptér.

Kombinovaný kočárek je tedy nejuniverzálnějším řešením, pokud hledáte kočárek, který zastane většinu typické využitelnosti. V tomto ohledu může být také cenově zajímavým řešením.

Vlastnosti golfového kočárku

Stále více rodičů však preferuje také golfový kočárek, takzvané golfky. Ten důvod je zejména v tom, že takový kočárek je lehčí, velice snadno se skládá, a to jednou rukou, přičemž na běžné krátké procházky po městě bez problémů dostačuje. Z hlediska využitelnosti v závislosti na věku dítěte je důležité se řídit doporučením výrobce. Různé kočárky samozřejmě mají různou nosnost. Rodiče si tento typ kočárků oblíbili zejména také proto, že je:

  • Skladnější na dovolenou
  • Ideální i pro při každodenním cestování

Cestovat se vám s ním bude dobře všude, a to i při každodenních cestách jak MHD, tak speciálně autem, protože jej bez problému složíte i do menších automobilů. Počítejte s tím, že tyto kočárky jsou určeny spíše na jízdu po rovném a pevném podkladu, nejsou to zrovna specialisté do terénu.

Vlastnosti sportovního kočárku

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na sportovní kočárek, který je takovou robustnější variantou golfového kočárku. Sportovní kočárky se také velice jednoduše skládají, také zabírá méně místa, ale už to bude přece jen o něco více, než v případě kočárku golfového. Rovněž z hlediska stáří vašeho dítěte je třeba se zaměřit na nosnost kočárku a doporučení výrobce. Tento kočárek je především:

  • Skladný a relativně lehký
  • Vhodný i do terénu (v závislosti na modelu)

Sportovní kočárek patří ke skladným a lehkým modelům, kdy řada z nich nabízí také větší terénní kolečka a slušné odpružení. Obecně si sportovní kočárek lépe poradí s terénem, je vhodnější také třeba pro jízdu v zimě ve sněhu a díky tomu se potom s takovým kočárkem nemusíte obávat ani na nezpevněnou cestu, třeba v parku. Tady ale hodně závisí i na modelu, protože některé modely jsou určeny spíše do města a v terénu si poradit tak dobře nemusí.

Obecně je tento typ kočárku velmi vhodný, pokud vyznáváte aktivní životní styl. Pro sportující maminky je jako dělaný. Můžete jej tlačit při jízdě na kolečkových bruslích, můžete si s ním jít zaběhat. Od toho je ostatně přece sportovní.

Který tedy vybrat?

Hledáte-li ten největší univerzál, pořiďte si kombinovaný kočárek. Je už na vás, zda v závislosti na svých požadavcích vyberete dvojkombinaci nebo praktickou trojkombinaci s autosedačkou. Samozřejmě zejména je to o tom, zda dítě vozíte autem. Počítejte s tím, že kombinovaný kočárek bude těžší a po složení nebude tak skladný, jako kočárek sportovní nebo dokonce golfový. Bude také ve srovnatelné kvalitě dražší.

Kategorie golfových a sportovních kočárků se poměrně hodně prolíná a existují modely, které přesahují z jedné do druhé kategorie. Proto nelze zcela jasně definovat, který typ kočárku z těchto dvou variant bude vyhovovat právě vám. Záleží na modelu. Jsou však lehčí, skladnější a levnější než kombinované dětské kočárky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybíráme dětský kočárek. Vyplatí se vám kočárek golfový nebo raději pořídit kombinovaný?