Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Vyberte si to nejlepší a nejkrásnější povlečení

Každý den se těšíme, jak večer ulehneme do postele, zavřeme oči a necháme se odnést na modrém obláčku do pohádkové říše snů, ze které se vrátíme až ráno, odpočatí, plni sil a s úsměvem na tváři. No, představa je to pěkná, realita je ale často úplně jiná. Na to, jak se vyspíme má vliv mnoho faktorů, mezi nimi i postel, matrace, a dokonce i povlečení.

Kvalitní spánek = regenerace těla

Naše tělo ke svému zdravému fungování spánek potřebuje, právě během něj se odehrává celá řada procesů. Když se ale večer pořád převalujeme a nemůžeme usnout, v noci se probouzíme celí zpocení nebo tím, že nám sklouzla deka, na náladě nám to nepřidá. Ráno vstaneme z postele malátní, s kruhy pod očima a máme problém vůbec fungovat.

Příčin může být celá řada, patří mezi ně ale třeba i špatně vyvětraná ložnice, nesprávná nebo proleželá matrace, nebo dokonce špatný výběr ložního povlečení.

Ani výběr povlečení nesmíte podcenit

Když si začneme zařizovat ložnici, vybereme si postel, která vypadá bytelně a něco vydrží. Ještě se možná zaměříme na výběr matrace, protože nechceme, aby nás bolela záda a klouby. Ale prostěradla a povlečení? Jejich výběru věnujeme sotva pár minut, zaměříme se jen na design. Velká chyba! I prostěradlo a povlečení je třeba pečlivě vybrat, obojí je v těsném kontaktu s naší pokožkou. A design vám příjemný spánek zajistí jen těžko.

Na čem záleží, když vybíráte povlečení?

Abyste se pod ním dobře vyspali, mělo by být povlečení příjemné na dotek, prodyšné a savé. Musí od těla dobře odvádět pot, kdo chce povlečení na celý rok, ten by navíc měl koukat i po skvělých termoizolačních a termoregulačních vlastnostech. Až pak přichází na řadu barva a motiv povlečení.

Povlečení

Tip číslo jedna: Zaměřte se na materiál

Od materiálu se odvíjí vlastnosti povlečení i jeho životnost, proto právě na něj byste se měli zaměřit jako první. Už dávno na trhu není jen bavlněné povlečení, které je sice nadčasové a většina z nás na něj stále nedá dopustit, výběr je ale mnohem širší. Jaké povlečení si můžete pořídit kromě toho bavlněného?

  • Krepové povlečení, které ocení hlavně praktické hospodyňky, Ačkoli je z bavlny, nemačká se, ani se nežehlí. Je příjemné, zaujme vás jeho zvrásněný povrch.
  • Povlečení z bavlněného saténu, které je jemné, příjemné, prodyšné, nedrží vlhkost a spát pod ním můžete celý rok.
  • Hřejivé a hebké je flanelové povlečení se skvělými termoizolačními vlastnostmi.
  • Příjemné na dotek, hebké a s dlouhou životností, to je povlečení z damašku.
  • Do chladných zimních nocí je ideální volbou mikroplyš neboli mikroflanel.
  • Téměř nezničitelné je lněné povlečení, které od těla výborně odvádí pot, má skvělé termoregulační vlastnosti a spát pod ním mohou i alergici.

Tip číslo dva: Pohlídejte si velikost

Povlečení je na trhu k mání v několika rozměrech, ty by měly korespondovat s rozměry polštáře a přikrývky. Standardem je 140 x 200 cm pro deku a 70 x 90 cm pro polštář, přikrývka ale může mít i prodlouženou délku. Další variantou je francouzské povlečení určené na dvojdeku.

Tip číslo tři: Vyberte si zapínání

I na něm záleží? No ano! Kdo se během spánku divoce mele a často se probouzí bez peřiny, ten asi zakládací povlečení nezvolí. Knoflíky také nevyhovují všem, další možností je moderní zip. Čemu dáte přednost vy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyberte si to nejlepší a nejkrásnější povlečení