Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Výběr nové kuchyně: jak zvolit tu správnou?

Plánujete rekonstrukci či renovaci kuchyně? Pak dbejte na to, aby se vám v kuchyni dobře vařilo i snadno uklízelo. Při výběru nové kuchyňské linky záleží na mnoha faktorech. Důležitý je nejen styl a barevné provedení, ale také materiál a vhodné rozložení kuchyně.

 Úložné prostory

Během plánování nové kuchyně promyslete, kolik úložných prostor potřebujete. Sepište si, co všechno a v jakém objemu budete chtít v kuchyni uložit. Berte přitom v potaz, že velkou část prostoru zaberou kromě kuchyňské linky také spotřebiče, jako je trouba, sporák s digestoří, lednice a myčka.

Styl kuchyně

Tady záleží na vašem vkusu a také na tom, do jakého stylu je laděný zbytek vašeho bytu. Pokud máte s kuchyní propojený obývací pokoj, vyplatí se dbát na to, aby k sobě pokoje ladily.

Nejoblíbenější styly kuchyní:

  • Klasický
  • Moderní
  • Retro
  • Provence
  • Vintage
  • Skandinávský

Materiál

Pokud chcete investovat do kvalitního materiálu, který vám dlouho vydrží, pak sáhněte po dřevěném masivu. Jestliže se vám nechce investovat tolik peněz do masivu, volte kuchyňské linky s laminátovými nebo fóliovými dvířky. Tento materiál se na rozdíl od masivu mnohem lépe udržuje v čistotě. K oblíbeným materiálům patří také sklo, které je však mnohem náchylnější k poškrábání nebo rozbití a je na něm vidět každá šmouha. Luxusně vypadají kuchyňské linky s matným nebo lesklým lakem. Tento povrch je vysoce odolný a nenáročný na údržbu.

Tvar kuchyně

Rozložení tvaru závisí v první řadě na dispozici místnosti a také na umístění oken, dveří a topení. Důležité je také to, co od své kuchyně očekáváte, kolik času u kuchyňské linky strávíte a jaké si chcete pořídit spotřebiče. Pro menší kuchyně je ideální rozložení do tvaru I nebo L. Výhodou „elkového“ uspořádání je šikovné oddělení prostoru určeného k vaření od místa, kde se myje nádobí. Kuchyňské linky do tvaru U poskytují spoustu místa pro vestavěné spotřebiče a nabízí dostatek úložných prostor. Větší prostory si mohou dovolit kuchyň s ostrůvkem, který může sloužit k přípravě jídla, odkládání i servírování.

Vhodná barva

Při výběru barev dejte hlavně na svou intuici. Zvlášť pokud trávíte v kuchyni hodně času, je důležité, aby se vám v ní pracovalo příjemně a barvy vás nijak nerušily. Naprostou klasikou je bílá barva, která navíc opticky zvětšuje prostor. Pěkně vypadají zemité tóny béžové, hnědé a krémové, které navíc působí uklidňujícím dojmem. Pokud chcete prostor oživit a nevadí vám veselé až křiklavé barvy, zvažte oranžovou či červenou barvu. Kuchyň projasní i žlutá barva, kterou můžete zkombinovat s neutrálními tóny. U moderních kuchyní vypadají vkusně také zelené, modré a fialové odstíny.

Jídelní kout

Kuchyň bez jídelny je jako ryba bez vody. S novou kuchyní je proto třeba myslet i na jídelní část, která by měla korespondovat jak esteticky, tak co se týče funkčnosti. Jídelní stůl i židle vybírejte v závislosti na prostoru, který máte i k dispozici a také s ohledem na počet členů vaší domácnosti. Nabídka jídelních setů je velmi široká a je tedy z čeho vybírat. V klidu si projděte v e-shopech i kamenných prodejnách všechny jídelní stoly, židle i jídelní sety a vyberte nábytek, který bude sedět ke kuchyni materiálem, barvou i stylem.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Výběr nové kuchyně: jak zvolit tu správnou?