Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Vše o neviditelných rovnátkách, co potřebujete vědět!

Při pohledu do zrcadla jste si všimli, že váš úsměv není tak symetrický, jak byste si přáli? Pak je na čase se pustit do jeho srovnání. Oproti minulosti to však nemusí být dlouhá a bolestivá cesta. Díky moderním technologiím bude váš úsměv perfektní už za pár měsíců.

V minulosti znamenalo nošení rovnátek opravdu velké rozhodnutí. Ve většině případů to totiž znamenalo několik let bolesti a odříkání, na jejichž konci byl (možná) rovný chrup. Kromě toho nebyla ani zaplacená částka nezanedbatelná. Kombinace těchto faktorů většinou vedla k tomu, že fixní rovnátka nosili děti. Dospělí je s díky odmítali.

V současné době je situace úplně jiná, nošení rovnátek může být záležitostí několika měsíců a navíc je naprosto bezbolestné. Fóliová rovnátka známá také jako alignery se totiž nosí 9 až 18 měsíců a léčba je velmi pohodlná. To je také důvod, proč jsou neviditelná rovnátka Invisalign tolik oblíbená i mezi dospělými.

Jak fungují rovnátka Invisalign?

Neviditelná rovnátka používají k rovnání zubů místo ortodontických zámků a drátů snímatelné fólie, které se vyrábí pro každého pacienta na míru. K výrobě se používá speciální 3D software, díky kterému se dopředu naplánuje každý jednotlivý pohyb zubů. Všechny hotové fólie si s sebou odnesete domů a postupně je podle plánu vyměňujete. Každou fólii je třeba nosit přibližně 7 dní a pak přichází na řadu fólie další, která zuby posune o další kousek dál. Aby byla léčba úspěšná, musí se fólie nosit cca 22 hodin denně.

Alignery se sundávají na jídlo a čištění zubů, nemusíte se tedy omezovat v jídle a i čištění zubů je mnohem snazší, než při nošení běžných rovnátek. Kromě toho s sebou tato neviditelná rovnátka přinášejí i spoustu dalších výhod. Díky tomu, že jsou snímatelná, můžete je kdykoliv sundat, a proto nepředstavují žádná omezení při sportu nebo práci. Pokud víte, že se blíží událost, kde se vám rovnátka nehodí, jednoduše je vyjmete.

Jídlo a fixní rovnátka, co jíst a čemu se vyhnout?

Opravdu neviditelná rovnátka

Díky tomu, že jsou fólie průhledné, nemusí o rovnátkách vůbec nikdo vědět. Hodí se tedy i pro dospělé, kteří musí kvůli své práci často vystupovat na veřejnosti. Dá se říci, že z hlediska estetiky, pohodlí a funkce se jedná o špičku ortodontické léčby.

Pravidelné kontroly probíhají cca jednou za 2–3 měsíce, takže návštěvy ortodontisty nejsou tak časté jako u jiných typů rovnátek. Nemusíte tedy léčbě přizpůsobovat svůj program a režim. Klidně se můžete vydat na dovolenou či na služební cestu bez toho, abyste museli plánovat návštěvu ortodontisty.

V současné době se můžete potkat i s léčbou fóliemi typu „do it yourself“, kdy vstupní konzultace probíhají online, po telefonu nebo si dokonce otisky provedete sami z domu. Během léčby neprobíhají průběžné kontroly a výsledky tak často nebývají dobré. Pokud chcete, aby vaše zuby vypadaly perfektně, obraťte se na odborníky, kteří používají výrobky od osvědčených výrobců jako je například již zmiňovaný Invisalign.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vše o neviditelných rovnátkách, co potřebujete vědět!