Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Vědecky potvrzeno. Ženy po porodu by měly doplňovat vitamin D

Petr Goras

Petr Goras

15. 12. 2021

O vitamínových doplňcích se někdy říká, že jsou naprosto zbytečné – že po nich budeme mít leda tak drahou moč. U některých vitamínů to je nejspíš pravda, ale existují i výjimky. Nedostatkem vitaminu D trpí na světě až miliarda lidí a již dříve bylo prokázáno, že jeho suplementace má smysl. V nejnovější studii se pak potvrzuje, že jak je jeho doplňování zvlášť důležité pro kojící matky a novorozence.

Slunce, ryby a… tablety?

Vitamin D se přirozeně tvoří v naší kůži při vystavení přímému slunečnímu světlu. Obzvláště tady v Evropě však většina lidí trpí jeho nedostatkem, ať už kvůli nedostatečnému pobytu venku, tak i vlivem podnebí. Potravin, které přirozeně obsahují vitamín D v dostatečném množství, je velmi málo – v podstatě jsou to jen tučné ryby. Vedle toho se tento vitamín uměle dodává do některých potravin, především do mléka a cereálií. Bohužel nám tak nezbývá než jej alespoň v těch chladnějších měsících doplňovat pomocí různých tablet, kapslí a kapek.

I kojenci potřebují dostatek vitamínu D

Už ty nejmenší děti potřebují v prvních týdnech a měsících života dostatečný přísun vitaminu D. Pokud se narodí na sklonku podzimu či zimy, ze slunce jej už nenačerpají, alespoň ne tady ve střední Evropě. I kdyby se však dítě narodilo i uprostřed léta nebo někde v tropech, pořád to nemusí stačit. Hlavním zdrojem vitamínu je tak pro kojence mateřské mléko.

Vitamín D je důležitý především pro vstřebávání vápníku. Jeho nedostatek může vést k problémům s kostmi, u nejmenších dětí především ke křivici. Ale nejedná se jen o kosti, vitamín D je důležitý i pro zdravý vývoj imunitního systému.

Ověřeno na třech tisících kojících matek

Studie zveřejněná letos v časopise Advances in Nutrition (Pokroky v oblasti výživy) potvrdila, že doplňování vitamínu D může napravit jeho nedostatek jak u matky, tak u kojeného dítěte. Přitom platí jednoduchá rovnice – dostatek vitamínu D v matce znamená i dostatek vitamínu D u kojence. Zní to možná samozřejmě, ale dosud kolem toho panovala mezi lékaři neshoda.

Studie se účastnil na poměry vysoký počet testovaných osob – 3337 kojících matek a jejich dětí. Všichni kojenci přitom byli krmeni čistě mateřským mlékem a nedostávali žádné doplňky. Výzkum tak skutečně dokázal, že se může vitamín D přenášet v mateřském mléce v dostatečném množství, pokud matka netrpí jeho nedostatkem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vědecky potvrzeno. Ženy po porodu by měly doplňovat vitamin D