Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Ve formě i po porodu

Těhotenství i samotný porod na tělo kladou vysoké nároky. Stejně tak na sebe klademe vysoké nároky my jako ženy a matky. Proto je častým cílem dostat se po porodu co nejdříve do formy. Jak na to? 

Stanovte si priority

Která žena by po porodu nechtěla mít stejnou postavu jak před otěhotněním? Občas to jde téměř samo, pro jiné ženy se může jednat o celoživotní boj. Jedním z důvodů, proč nemusí jít cesta k vysněné postavě i s dítětem tak dobře, jak bychom chtěly, je stres. 

S malým miminkem je spousta starostí a práce. Nařizovat si v tomto období náročné diety a režim může být zkrátka příliš. Pokud si však skutečně přejete dostat se do formy co nejdříve, existuje pár snadných kroků, se kterými můžete začít téměř hned, a přitom vás budou stát jen minimum času navíc.

Před porodem

Aktivní maminky většinou cvičí i během (bezproblémového) těhotenství. Jedná se pravděpodobně o nejlepší způsob, jak tělo připravit na to, co ho čeká. 

Při cvičení během těhotenství je však samozřejmě nutné přizpůsobit se změnám, kterými procházíme a minimálně na čas se rozloučit třeba i s některými oblíbenými sportovními aktivitami.

Jaký pohyb je v období těhotenství nejvhodnější?

Těhotenská jóga

Těhotenská jóga je jemné cvičení navržené přímo pro nastávající maminky. Nejenže se při ní příjemně protáhnete, ale současně se i připravujete na nadcházející chvíle porodu.

Plavání

Bazén a plavání jsou další aktivitou, která je ideální pro nastávající maminky. Nezatěžují se při něm klouby a jedná se o bezpečnou aktivitu, která přes svou zdánlivou nenáročnost dovede s tělem udělat skutečné divy.

Po porodu

Po porodu je skutečně potřeba dát si pauzu minimálně v šestinedělí a poté poslouchat své tělo. Zapomeňte na běhání a diety. Využijte tento čas k léčení těla a sžívání se s novým miminkem. 

V tomto období jsou ideální procházky s kočárkem, ale pouze v případě, že se na ně cítíte. Pokud ne, nebojte se poslat ven s miminkem tatínka a sama co nejvíce odpočívejte. 

Na co se soustředit, až se vaše tělo po porodu zregeneruje?

Pánevní dno

Během těhotenství a samotného porodu dostane právě pánevní dno skutečně zabrat. I proto se čerstvé maminky často potýkají s únikem moči, bolestivým sexem a dalšími problémy.

Posilování pánevního dna a středu těla by se tak mělo stát po zregenerování se absolutní prioritou. Přečtěte si jak na to v článku Posilování středu těla a pánevního dna.

Držení těla

Další, na co se v rámci poporodního cvičení soustředit, je držení těla. Ideálně ve spolupráci s trenérem či fyzioterapeutem.

Chcete se o cvičení po porodu i o tom, jak se dostat do formy kdykoliv dozvědět více? Navštivte e-shop Efitness.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve formě i po porodu