Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Už jste vyzkoušely menstruační kalhotky?

Co jsou menstruační kalhotky?

Jedná se o funkční spodní prádlo, které poskytuje spolehlivou ochranu před protečením. Mohou se používat nejen na menstruační krvácení, ale také při inkontinenci nebo po porodu. Jsou velmi diskrétní, protože vypadají jako běžné spodní prádlo. Jak je možné, že nic neproteče? Menstruační kalhotky mají funkční klín složený z několika vrstev moderních materiálů s unikátní technologií.

Jak fungují menstruační kalhotky?

Na trhu je mnoho výrobců menstruačních kalhotek a každý z nich má své „know-how“. U všech se ale opakuje podobné složení funkčního klínu: 3 vrstvy speciálních materiálů. Které to jsou?

První vrstva – kontaktní

Jedná se o funkční tkaninu, která vlhkost vsákne dovnitř a po pár minutách uschne. Tekutinu odvádí opakovaně a díky tomu zajišťuje komfort při nošení. Často se můžeme setkat s použitím polyesteru, bavlny nebo merino vlny. O rozdílech mezi těmito materiály se dozvíte například v článku na webu Ecomodi: Jak fungují menstruační kalhotky?

Menstruační kalhotky vrstvy

Druhá vrstva – absorpční

Veškerou tekutinu, která proteče skrz první vrstvu, zachytí další plocha, která se nachází uvnitř kalhotek. Její úlohou je vše zachytit, nasát (absorbovat) a nepustit dál. V tomto případě se používá ultra savé froté z bavlny nebo směsi bavlny a bambusu.

Třetí vrstva – membrána

Je nezbytné, aby u menstruačních kalhotek nechyběla membrána, která zaručí, že nic neproteče ven. Někteří výrobci používají igelit, který ale při jakémkoli pohybu šustí. Mnohem příjemnější variantou je membrána z polyuretanu nebo směsi bavlny/bambusu/lyocelu s polyuretanem. Díky těmto materiálům je poslední vrstva stále spolehlivě nepropustná, ale zároveň prodyšná.

Jak používat menstruační kalhotky?

Správný výběr

Při nákupu menstruačního prádla je důležité zvolit vhodný typ k síle vaší menstruace. Každý výrobce používá různé značení savosti. Nejčastěji se setkáváme se 3-5 stupni absorpce. Jednotlivé stupně odpovídají síle menstruace. Rozdíl je v gramáži savých materiálů, ale také v ploše sací vrstvy. V nabídce jsou menstruační kalhotky, kde je savá plocha o velikosti běžné vložky, ale i takové, kde funkční klín zakrývá téměř celou zadní část, a ty jsou vhodné především na noc nebo na sport.

Praní

Jak už jsme si vysvětlili výše, menstruační kalhotky jsou funkční prádlo, na jehož výrobu jsou použity speciální materiály. Proto je potřeba správně se o ně starat. Jedině tak vám budou dobře sloužit i několik let. Po použití (zhruba po 8-10 hodinách) se kalhotky propláchnou pod studenou vodou a poté se nechají uschnout nebo rovnou dají vyprat na 40°C s ostatním podobným prádlem. Na praní zvolte prací gel a nepoužívejte aviváž. Vždy se držte pokynů k údržbě, které uvádí přímo prodejce.

Sušení

Jelikož menstruační kalhotky obsahují až čtyři vrstvy materiálů, je důležité, aby po vyprání správně proschly. Většina prodejců doporučuje nechat kalhotky schnout volně a průběžně převracet naruby a zpět. Počítejte s tím, že sušení kalhotek může trvat 24 – 48 hodin. Pokud byste kalhotky složili do skříně ještě vlhké, mohly by pak nepříjemně zapáchat (ostatně jako každé jiné oblečení). Výrobce menstruačních kalhotek Ecomodi uvádí, že je možné je sušit v sušičce, na topení nebo na slunci,; a to za splnění určitých kritérií. Rychlejší způsob usušení kalhotek oceníte zejména v chladných zimních měsících.

Kde nakoupit?

Kvalitní menstruační kalhotky můžete nakoupit v e-shopu ecomodi.cz.  Ecomodi je česká rodinná firmu, která se zaměřuje na výrobu a prodej menstruačních kalhotek především z bambusové viskózy. Tento materiál dobře odvádí vlhkost a je přírodně antibakteriální. Firma Ecomodi je navíc přímý prodejce a to se příznivě odráží i v ceně.

Hlavní výhody menstruačních kalhotek

1. Ekologické – šetříte planetu

2. Ekonomické – šetříte svou peněženku

3. Zdravotně nezávadné a komfortní – šetříte své tělo

4. Snadné na údržbu – šetříte čas

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Už jste vyzkoušely menstruační kalhotky?