Menu
MotherClub.cz
Jídelníček pro děti

Umělá mléka a kaše. Do kdy je vhodné je dítěti dávat?

Nejideálnější pro dítě je samozřejmě mateřské mléko. Pokud ale z jakéhokoli důvodu nekojíte, přichází na řadu umělá mléka, případně kaše. Do kdy je ideální jimi dítě krmit?

Bez mléka to nepůjde

Umělá mléka jsou dnes na velmi vysoké úrovni, přesto mateřské mléko nemohou nikdy zcela nahradit. Kojení věkovou hranici nemá a umělá mléka se doporučují do 3 let věku dítěte. Mléka obsahují speciální složení vitamínů, které podporuje imunitní systém dítěte, který se teprve vytváří. Kromě toho v nich najdete například směs probiotik, která napomáhají trávení, nebo látky přispívající správnému vývoji mozku.

Umělé mléko je ideální do 3 let

Dávkování mléka záleží vždy na konkrétním výrobci a návod na přípravu včetně doporučených dávek je součástí balení. I podávání umělého mléka (UM) je ale svým způsobem individuální. Některé děti jednoduše o UM nestojí nebo o něj do 3 let sami ztratí zájem. Jiné ho pijí velmi rády ještě po třetích narozeninách. Obecně lékaři doporučují UM do 3 let věku. V některých případech vám mléko poslouží i jako součást rituálu před usnutím. Pozor ale na správnou péči o zuby.

Můžu dát dítěti kravské mléko?

Přemýšlíte, zda nenahradit umělé mléko kravským? Rozhodně ne. Kravské mléko se malým dětem nedoporučuje hned z několika důvodů. Obsahuje velké množství bílkovin a také minerálů. Naopak mu chybí některé stopové prvky jako je železo, zinek, selen a jód. Nižší je i poměr mastných kyselin a je poměrně těžce stravitelné. U děti také může vyvolat alergickou reakci. Do 1 roku byste ho dítěti neměli dávat vůbec. Po prvních narozeninách můžete zkusit malé množství například na lžičku, aby se s ním dítě seznámilo.

Mléčné a nemléčné kaše pro děti

V obchodech naleznete také různé druhy instantních kaších určených pro ty nejmenší. Opět zde platí, že některé děti je milují, jiné vám nad nimi ohrnou nos. Mléčné i nemléčné kaše mají vždy na obalu uvedeno, od kdy jsou pro děti vhodné. Díky tomu, že je zařadíte do jídelníčku, obohatíte dítěti stravu například o oves, jáhly, krupici a další. Některé speciální kaše na dobrou noc navíc slibují, že se dítě nebude budit hlady.

Kde koupíte mléka a kaše výhodně?

Umělá mléka ani kaše nejsou nejlevnější, a právě proto sledujte speciální akce – například v letácích drogerie Teta a nakoupíte dětská mléka výhodněji. Pokud zrovna vaše dítě přijde kaším a mlékům na chuť, nebojte se mu je dávat i po třetích narozeninách. Rozhodně tím nic nezkazíte. Právě naopak.

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Právě čtete

Umělá mléka a kaše. Do kdy je vhodné je dítěti dávat?