Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Tipy na správné stříhání nehtů novorozenců

Spousta maminek se stříhání nehtů u svých dětí bojí. U novorozenců je třeba velká opatrnost a trpělivost. Jak ostříhat a vyčistit miminku nehty, aby se vše podařilo a miminko zůstalo v klidu?

Kdy se můžou stříhat nehty miminku?

Se stříháním nehtů počkejte alespoň 14 dní po porodu. Kůže k nehtu totiž bývá často přirostlá a během stříhání hrozí její odtržení. Ranka pak může velmi snadno přerůst v hnisavý zánět. Původcem zánětu bývá často vysoce nakažlivý zlatý stafylokok. Když se toto přihodí na novorozeneckém oddělení v nemocnici, mohou velmi rychle stafylokoka chytit i ostatní miminka. Proto si nechte stříhání nehtů raději na doma a na dobu, kdy už kůže k nehtu není přirostlá. Pokud má vaše mimčo nehty příliš dlouhé a bojíte se, aby se jimi nepoškrábalo, oblékejte mu delší rukávy, balte ho do zavinovačky a zkuste bavlněné rukavičky.

Ke stříhání nehtů si připravte:

 • Nůžky na nehty pro miminka (se zakulacenými hroty)
 • Pilník pro miminka
 • Dezinfekci a vatový tampón (pro případ poranění)

Novorozenecká žloutenka. Jak vzniká a co může způsobovat?

Jdeme na stříhání nehtů

 1. Ke stříhání nehtů si vyberte dobře osvětlené místo.
 2. Nůžky uchopte do jedné ruky a do druhé si vezměte ručičku, na které chcete nehty stříhat.
 3. Stříhejte jeden nehet po druhém tak, aby nehet zakrýval koneček prstu. Nehet by nikdy neměl být kratší. Nehty na rukou stříhejte do obloučku. A jak na stříhání nehtů na nohou u miminek? Ty se stříhají vždy rovně. Zabráníte tak zarůstání nehtů u novorozenců.
 4. Nakonec ostříhejte nehty i na druhé ručičce a opět se snažte, aby nehty nebyly příliš krátké. Pokud dojde k poranění kůže, místo vydezinfikujte.

Šestinedělí po porodu: Jak ho úspěšně zvládnout?

Tipy na správné stříhání nehtů u novorozenců

 • Pokud má vaše miminko příliš slabé nehty, můžete je před stříháním potřít tampónem namočeným do 60% lihu. Tím se nehty zpevní. Jestliže vás trápí pravý opak, nejprve miminko vykoupejte. Teplá voda nehty změkčí.
 • Vždy používejte na miminko jeho vlastní nůžky nebo kleštičky. Vyvarujete se tak možného přenosu infekce.
 • Při stříhání postupujte opatrně, ale zároveň se snažte proces co nejvíce urychlit.
 • Během stříhání na dítě mluvte a uklidňujte ho.
 • Bojíte se, že svému dítěti ublížíte? Vrhněte se na stříhání nehtů ve chvíli, kdy miminko spí. Nejlepší doba je cca 2 hodiny po usnutí, to je spánek miminka nejhlubší.
 • Nehty stříhejte novorozenci pravidelně. Dlouhými nehty si může jinak poškrábat obličej nebo tělo. Navíc, když budete udržovat nehty krátké, nebude se u miminka objevovat špína za nehty.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Tipy na správné stříhání nehtů novorozenců