Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak správně vybrat dětskou matraci

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 7. 2018

Vybrat správně dětskou matraci není tak úplně jednoduché, jak se může zdát. Její výběr ovlivňuje zdravý růst a vývoj dítěte. Není však nutné kupovat tu nejdražší matraci, která je na trhu k nalezení. Víte, jak správně vybrat matraci do dětské postýlky nebo předškolní dítě?

Pro nejmenší děti musíte vybírat zvlášť pečlivě. Malinkému miminku poskytuje matrace oporu páteře a stabilizuje jeho tělo. Měkké a nevhodné povrchy by mu mohly způsobit různé zdravotní obtíže, zejména pro budoucí život (skolióza páteře). Kvalitní matrace pro miminka je opravdu důležitá.

Jak správně vybrat dětskou matraci?

  1. Důležitá je bezpečnost a vhodná velikost. Velikost by měla být tak akorát, matrace musí do postýlky přesně pasovat a mezi rámem postele a matrací by neměly být velké mezery. Jestliže můžete mez dětskou matraci a postýlku vložit dva prsty, je malá. Buď si před nákupem matrace vnitřní prostor postýlky změřte a napište nebo se podívejte do návodu od výrobce, kde by mělo být napsáno, pro jak velkou matraci je stavěná.
  2. Dětská matrace by měla být řádně a podrobně označena. Měla by být ze zdravotně nezávadných materiálů a mít i certifikáty kvality.
  3. Matrace by neměla být měkká. Vyberte tvrdou až středně tvrdou. Pro děti je důležitá pevná opora pro páteř.
  4. Neberte matraci z žádným tvarováním a ani zónovou konstrukcí. Měla by být s celistvou ložnou plochou bez prořezů.
  5. V matraci by nemělo být žádné chemické lepení. Hlídejte hlavně materiál na vnitřním bloku potahu, matrace a i prodyšnost. Děti matraci různě ožužlávají, slintají na ní a někdy se stanou i malé nehody. Je důležité, aby byl zajištěn správný odvod vlhkosti a odvětrávání. Všechny použité materiály by měly být hypoalergenní a vhodné i pro citlivou pokožku.
  6. Nezapomeňte si pohlídat to, aby potah matrace byl snímatelný a dal se vyprat.

Triky, jak uspat miminko. 8 rad pro každého rodiče

Varianty dětských matrací

  • Molitanová matrace patří k nejlevnějším druhům. Bývají dostupné i v obchodech, které nejsou specializované na jejich prodej. Často je koupíte i v supermarketech apod. U této matrace je důležité dbát na dostatečnou tloušťku a tvrdost povrchu. Určitě nevhodná je matrace, která se může přehřívat a je příliš měkká.
  • Pružinová matrace vydrží víc než pěnová. Je i o něco dražší, ale není to o moc. Má dobrou prodyšnost a poměrně dobře odvětrává vlhkost. Vnitřní údržba je ale prakticky nemožná. Na tuto matraci používejte chránič.
  • Kokosová matrace je v poslední době velmi oblíbená. Má dobré ortopedické vlastnosti a tvrdost. Neobsahuje žádné toxické látky. Problém může nastat v případě, že navlhne močí či nějakou jinou látkou. Těžko se čistí. Rozhodně nepatří do pračky. Mimo kokosu můžete mít např. i pohankovou matraci.

Jak vybrat matraci pro starší dítě?

Pro starší dítě už je výběr přece jen trochu širší. Můžete si více vybírat a hledět na cenu. Děti, které už dokáží lépe sdělit svůj názor, můžete do výběru zapojit, budou si poté matraci víc užívat a také si ji vážit. Pro starší děti už vybíráme hodně podobně jako pro dospělé. Důležitou otázkou je velikost matrace. U starších dětí je lepší koupit kvalitní matraci standardní velikosti, aby vydržela. Určitě nekupujte obyčejnou molitanovou matraci, u které si řeknete, že ji bude mít vaše dítě jen pár let. Jedná se o jeho zdraví a taková matrace na dlouhodobé spaní rozhodně vhodná není. Dětská matrace musí být dobrou oporou pro jeho záda.

A pokud si nejste výběrem matrace jistí, je vhodné si osahat několik modelů a vyzkoušet si jejich vlastnosti v kamenném obchodě. A kdo se nebojí a je si svým výběrem jistý, může využít pohodlí internetu.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak správně vybrat dětskou matraci