Spála u dětí i dospělých patří mezi infekční onemocnění, které je vyvoláno bakteriemi z rodu streptokoků. Doprovázejícími příznaky jsou: horečka, bolest hlavy a břicha, zánět mandlí, zvracení, bolavý krk, nezvyklé zbarvení jazyka a typická vyrážka. Mohou se objevit příznaky, které nejsou se spálou obecně spojovány, jako je: bolest kloubů, zejména pak u menších dětí.
Spálu je nutné potvrdit mikrobiologickou kultivací výtěru z krku a vyšetřením krve. Laboratorní nálezy mívají dvojí charakter. Krevní obraz obvykle vykazuje zvýšený počet leukocytů (bílých krvinek), spolu se zvýšeným CRP (C-reaktivní protein, bílkovina obsažená v játrech, která reaguje na probíhající zánět v těle).
Nejčastěji postihuje děti ve věku od 4 – 10 let, především v období jara a podzimu, nevyhýbá se však, ani dospělým.
Nákaza se šíří velmi snadno kapénkovou infekcí, tedy vzduchem při kýchání, kašli, ale i obyčejné řeči. Bohužel, někdy se onemocnění rozšíří přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo předměty, které byly kontaminovány.
Spála a spálová angína? A je v nich nějaký rozdíl? Jaké nemoci to vlastně jsou?
Spála je vysoce infekční onemocnění. Zdrojem nákazy je tedy nemocný člověk, nebo bacilonosič, který ačkoli nemá žádné příznaky a obtíže, spálu roznáší. Podle údajů Státního zdravotního ústavu je jich v běžné populaci okolo 10%.
Spálová vyrážka je velmi drobná, má růžovou až jasně červenou barvu. Objevuje se zhruba za 12 – 48 hodin po nakažení. Nejčastěji je první výskyt v oblasti podbřišku, potom se šíří po celém těle. Zajímavé je, že se nikdy nevyskytuje v oblasti obličeje. Vyrážka se nemusí vyskytovat vždy. Většinou není patrná u opakující se spály.
Léčba probíhá dle doporučení lékaře. Většinou je nezbytné udělat výtěr z krku a po potvrzení nemoci jsou nasazeny antibiotika zhruba na 10 dní.
Dítě by po celou dobu mělo udržovat klidový režim a pít dostatek tekutin. Rekonvalescence se doporučuje ještě minimálně 7 dní po ukončení léčby.
A co spálová angína? Jak ji poznáme?
Jak to správně napsat? No, ono se vlastně jedná o spálu, jen je jejím projevem angína. Rozumíte?
Příznaky spálové angíny jsou: horečka, bolest v krku, zejména bolest při polykání, bolesti hlavy, zvětšené a bolestivé mízní uzliny, zvětšené krční mandle, čepy na mandlích, chrapot a další obtíže.
Přenáší se kapénkovou infekcí a inkubační doba je zhruba 1-5 dní. Po ukončení léčby se doporučuje klidový režim 7 dní, pro patřičnou rekonvalescenci.
Existuje způsob jak se spále vyhnout?
Zaručený návod jak se spále absolutně vyhnout neexistuje. Streptokokové infekce jsou velmi nakažlivé a po zanesení do dětského kolektivu, se velmi rychle šíří. V každém případě, děti, které prokazatelně onemocněly spálou, by měly být od prvního potvrzení nemoci od ostatních izolovány a až do úplného vyléčení zůstat v klidovém režimu v posteli.
Spála vyrážka
Komplikovaná spála může být léčena až po dobu dvou měsíců, velmi vzácně se mohou vyskytnout i některé komplikace, které jsou prokazatelně způsobeny působením streptokoků na lidský organismus.
Patří sem zejména:
- Revmatická horečka (postihuje srdce a klouby),
- glomeluronefritida (nehnisavý zánět ledvin),
- chorea minor, dříve známá jako tanec svatého Víta (postižení mozku, které se projevuje neovladatelnými pohyby a psychickou labilitou).
Vznik těchto komplikací neumí medicína přesně vysvětlit, ale uvádí se, že za vznik může chybná odpověď autoimunitních mechanismů nebo dědičná dispozice.
Riziko nákazy můžete alespoň trochu snížit, pokud úzkostlivě dodržujete hygienické zásady. Používáte svůj ručník, jíte svým příborem, pijete ze své skleničky a myjete si ruce. A co je nesmírně důležité, nepřecházejte infekty, které se mohou jevit banálními. Pokud tak činíte, výrazně oslabujete svou vlastní imunitu a vaše tělo jednou nebude mít dost síly, nákaze odolat.
Jak dlouho je spála považována za infekční?
Zdrojem infekce je vždy nemocný nebo bacilonosič, který nemá žádné obtíže a cítí se být zcela zdravým. Doba inkubační je považována za dobu infekční (počítá se 2 dny od vypuknutí nemoci) a pohybuje se od 2-5 dnů, výjimečně se uvádí dnů 7.
Spála bez horeček. Je to možné?
Ano, možné to je, byť je horečka obecně považována za průvodní příznak nemusí být vždy přítomna. Někdy se vysoká teplota vyskytne pouze na úplném začátku nemoci, pouze pár hodin, potom prudce klesne a už se neobjeví, jindy se neobjeví po celou dobu nemoci.
Mírně probíhající spála, může mít „jen“ charakter zánětu mandlí, s mírnou nebo vůbec žádnou vyrážkou, která je pro toto onemocnění typická. Proto se správná diagnóza stanovuje následným výtěrem krku (kultivace streptokoků) nebo odběrem krve. Horečka se opravdu nemusí objevit, ale je nezbytné vědět, že pokud urputné bolesti v krku přetrvávají delší dobu, obtíže při polykání neustupují, rozhodně byste měli navštívit odborného lékaře.
Co dospělý člověk. Onemocní spálou?
Ano, onemocní! Spálový bacil si nevybírá a opravdu může onemocnět i dospělý člověk, jen se u něj projevuje nejčastěji jako akutní zánět krčních mandlí. Původ je většinou bakteriální, virový nebo mykotický. Mohou se objevit příznaky jako je spálová vyrážka, která následuje brzy po příznacích angíny.
Obecně se uvádí, že u dospělých může mít spála dramatičtější průběh nežli u dětí a u nemocného se mohou vyskytnout komplikace. Může jít o revmatickou horečku či artritidu, pankarditidu a jiná onemocnění.
Spálová angína se u dospělých nemusí projevit a člověk se pak stane nosičem této infekce. Očkování není možné, protože existuje mnoho variant nemoci.
Mezi základní příznaky spály u dospělých patří:
- Řezavá bolest v krku při polykání,
- prudký nástup horečky, pokud se v průběhu nemoci objeví,
- slabost, zvracení, bolest hlavy,
- srdeční tachykardie,
- bílý povlak na mandlích, hrtanu a měkkém patru,
- červený jazyk se zbytnělými papilami,
- vyrážka na obličeji během 1. – 2. dne nákazy, která se později šíří na končetiny (zejména do podkolení a loketní jamky.
Neléčená spála
Nerozpoznaná, nediagnostikovaná a neléčená spála může vést k závažným následkům. Uvádí se, že zdravotní následky se týkají srdce, kloubů a ledvin. Méně často se vyskytuje revmatická horečka, která postihuje srdce nebo centrální nervový systém.
A ještě na závěr, základním předpokladem pro úspěšnou léčbu, je vždy, včasná a přesná diagnostika, předepsaná medikace, dodržování doporučených opatření a trvalý klid na lůžku po celou dobu nemoci.