Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Šijte jako profík! Jak vybrat šicí stroj a kdy potřebujete overlock?

Chcete se stát profesionální švadlenou a přemýšlíte o nákupu nového šicího stroje? Poradíme vám, který je ten nejlepší a také vám prozradíme, kdy budete potřebovat overlock.

Mnoho maminek si během mateřské dovolené přivydělává tím, co jim jde nejlépe. Některé pečou, jiné doučují, další třeba šijí oblečení. Z jedné nevinné „zakázky“ pro sousedku se najednou vyklube zástup nadšených zájemců. A stále častěji se množí dotazy: „Proč se tím ještě neživíš?“

Je to právě šití, kde jste se našli, a známí vám touto otázkou nasadili brouka do hlavy? Jestliže se chcete věnovat šití profesionálně, budete potřebovat víc než jen jehlu a nit. Poradíme vám, jak si vybrat šicí stroj a které další vybavení pro profesionální švadlenu se vám bude hodit.

Profesionální šicí stroje jsou velkou investicí

Levnější šicí stroje bývají manuální, tzn. vhodné na domácí šití pro radost. Pokud se chcete věnovat šití profesionálně, budete potřebovat spíše automatický šicí stroj, který vám práci usnadní a zrychlí. Jeho cena začíná někde mezi 10-15 tisíci. Za nejspolehlivější šicí stroje se v současnosti považují hlavně ty japonské, na které nedá řada profesionálních švadlen dopustit.

Při výběru šicího stroje se zajímejte se o automatické funkce jako zrcadlení stehů a dokončení stehu, dále také o váhu (šicí stroj by měl být snadno přenositelný) a dostupnost náhradních dílů. Máte-li v plánu šít i vyšívat, můžete buď koupit jednu mašinu, která zastává obojí nebo vyšívací stroj zvlášť. Vyšívací stroje bývají stejně drahé jako stroje šicí, proto se vyplatí investice do 2 v 1.

Overlocky a řezací plotr aneb povzneste šití na vyšší úroveň

Jestliže se rozhodnete vrhnout do šití po hlavě a věříte, že se vám investice do vybavení brzy vrátí, nezapomeňte na overlock. Hodí se hlavně v případě, kdy plánujete šít mikiny, trička nebo jiného oblečení, kde nechcete mít viditelné švy. Cena overlocku začíná někde na 5-7 tisících. S jeho pomocí docílíte kvalitního obnitkování a oříznutí pružných úpletů a otočíte švy směrem dovnitř, tudíž nebudou viditelné.

Výsledek bude o to více profesionální a nikdo nepozná, že jste tenhle kousek šila doma u seriálu. Vychytávkou na závěr je tzv. řezací plotr, s nímž můžete ušité oblečení zpestřit různými vzory a motivy. Zda zapojíte patchwork nebo vyrobíte šablonu, kterou přiložíte na tričko a přestříkáte barvou záleží už jen na vás.

Vzpomenete si ještě, co jste ušili poprvé a pro koho?

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Šijte jako profík! Jak vybrat šicí stroj a kdy potřebujete overlock?