Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Rozvíjejte schopnosti svého dítěte již od narození

Komerční sdělení

Komerční sdělení

24. 10. 2022

Dětský mozek je velice citlivý a vnímavý. V prvních letech života se utváří emoční inteligence, sociální dovednosti, schopnost logického uvažování i rozvoj řečových a dorozumívacích schopností. Schopnosti vašeho dítěte je proto potřeba rozvíjet již od narození. Díky tomu se bude zhušťovat síť vytvořená z neuronů a synapsí a vaše dítě bude mít v životě pevné základy na kterých stavět.

Jaké jsou ideální hračky pro miminka?

V prvním roce života se dítě zabývá hlavně svým tělem, objevováním jeho možností a experimentováním s pohybem. Od třetího měsíce už ale miminko začíná rozeznávat předměty, zajímá ho jejich tvar, zvuk a barva. Předmět pozoruje, ale ještě ho nedokáže uchopit. Vhodné hračky pro miminka jsou nejprve ty zavěšené nad postýlku, určené k pozorování.

Později, když se již dítě snaží předměty zachytit a držet, jsou vhodná různá chrastítka a kroužky. Oblíbené jsou také měkké omyvatelné hračky typu zvířátek a plastové a dřevěné kostky. Je třeba mít na paměti, že dítě zkoumá předměty zejména vkládáním do úst, olizováním a ocucáváním. Proto je třeba při výběru hraček myslet na to, aby šlo o měkké hračky bez ostrých hran, o které by se mohlo dítě poranit. Hračky také nesmí obsahovat malé části, které by mohlo miminko spolknout

Dostatek hmatových podnětů je podstatný pro rozvoj jemné motoriky který úzce souvisí  s vývojem řeči. Zaměřte se nejen na různé tvary, ale také na různé materiály, teploty apod.

Proč jsou důležité panenky a plyšáci?

Děti milují plyšáky a panenky. Jsou to jejich nejlepší kamarádi. Víte ale proč? Panenky a plyšáci jsou pro děti společníci, se kterými mohou prožívat nejrůznější dobrodružství a představy, na které v běžném životě není prostor. Plyšáci jsou navíc měkcí a hebouncí na dotek a tím zprostředkovávají dítěti vřelou náruč obejmutí kdykoliv prochází emoční krizi.

Panenky a plyšáci jsou v dětském světě nezastupitelné hračky, které hrají významnou roli při formování osobnosti.  Každá malá holčička touží po své vlastní panence, o kterou by mohla pečovat a hrát si s ní.

Ušijte si vlastní panenku a nebo plyšáka pro vaše dítě. Bude to pro něj dárek, který skutečně ocení. Nejen, že získá blízkého kamaráda, ale vědomí, že je hračka vyrobená vámi mu dodá speciální důležitost.

Ušít hračku není zas tak složité, uvidíte, že vás to bude bavit a pro vaše dítě to bude učiněný poklad.

Kdy plyšáci a panenky nejvíce pomáhají?

Plyšáci a panenky pomáhají při usínání, při vypjatých situacích, v nemocnici a v každém neznámém prostředí. Hračka s osobností, která je dítěti blízká, pomůže také když zpozorujete že se vaše dítě trápí, ale nebude s vámi chtít komunikovat. Zahrajte s plyšákem, nebo s panenkou pro vaše dítě malé divadýlko. Změněným hlasem si s skrze hračku s dítětem povídejte. Dítě ví, že s ním mluvíte vy, ale současně „komunikuje“ s plyšákem/panenkou.

Tak se vám může mnohdy podařit nahlédnout do křehké duše vašeho dítěte a zjistit, co ho trápí.

Pokud se vaše dítě s plyšákem mazlí příliš, zbystřete. Možná mu v životě schází osobní kontakt, vaše bezpečná náruč a pohlazení a vynahrazuje si to tímto způsobem. Dotyků není nikdy dost a blízkost s rodiči pomáhá utvářet schopnost empatie a sociální dovednosti.

Základní výbava pro miminko: co je třeba pořídit?

Čekáte narození miminka a přemýšlíte, co vše má obsahovat základní výbava? Máme pro vás tipy jaké oblečení pro batolata by u vás doma nemělo chybět. Základem jsou dětská body, dupačky, overaly a svetříky nebo mikiny. Rozhodně nezapomeňte ani na bavlněné čepičky, ponožky, rukavičky a v zimě na teplou kombinézu. Ideálními velikostmi pro první tři měsíce jsou 54, 56 a 62. Pro dětičky, které se narodí s malou porodní váhou volte velikost 50.

Podle čeho oblečení vybírat? Oblečení pro miminko by mělo být dostatečně volné, aby nebránilo pohybu dítěte. Ale na druhé straně, by nemělo být velké, aby se v něm děťátko neztratilo.

Pár tipů na závěr jak rozvíjet schopnosti vašeho dítěte od raného věku.

  • Hrajte si s dětmi venku, s přírodními materiály. Děti jsou v dnešní době zahlcené atrakcemi, přibližte jim proto i svět přírody. Postavte spolu pod stromem domeček pro skřítky, poskládejte venku obrázek  z kamínků, šišek, klacíků a všeho co během procházky najdete.
  • Hodně se mazlete a dotýkejte a u toho si povídejte a sdílejte své emoce. Řečová centra a rozvoj emoční inteligence se budou rozvíjet ruku v ruce.
  • Čtěte si a vyprávějte si příběhy, zpívejte si – s knihami, bez nich, se speciálními kartami, pomocí her. Čtení a vyprávění příběhů stimuluje řečová centra, logiku, paměť a podněcuje fantazii. Večerním rituálem s pohádkou zaženete upevníte společné pouto a podpoříte klidný spánek.
  • Věnujte se kreativním hrám a tvůrčím činnostem. Vymalovávejte, kreslete, stříhejte, lepte, nebo třeba navlékejte korálky (aktivity pro větší děti). Krmíte tím emoční inteligenci, jemnou motoriku a řečová centra.
  • Ovládáte cizí jazyky? Čtěte dětem nejen česky, podpoříte tak řečová centra.
  • Choďte hodně ven a vyprávějte si o přírodě a o věcech, které vidíte všude kolem sebe.  Počítejte auta a sledujte čísla ve svém okolí. Podpořte tím u dítěte matematicko-logickou část mozku.
  • Nechte děti hrát o samotě. Každý z nás potřebuje chvilku pro sebe. Ale nevyhýbejte se dětským kolektivům. Choďte společně na hřiště nebo kamkoli, kde se děti setkávají, snažte se o různorodost. Podpoříte tak sociální dovednosti.
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozvíjejte schopnosti svého dítěte již od narození