Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Rodiče by měli kontrolovat aktivity dětí na sociálních sítích, říká 86 procent Čechů

Redakce

Redakce

12. 8. 2019

Více než polovina Čechů si myslí, že děti by měly používat sociální sítě až od 15 let. Podle 86 % Čechů by rodiče měli kontrolovat aktivity dětí na sociálních sítích, 39 % Čechů by děti kontrolovalo do šestnácti let, 32 % do osmnácti let. Vyplývá to ze srpnového průzkumu vzdělávacího projektu Digitální pevnost, kterého se zúčastnilo 1 050 respondentů.

České děti tráví stále více času na sociálních sítích, své účty si na nich zakládají často mnohem dříve než ve třinácti letech, což je hranice pro vstup na Facebook. Češi si ale myslí, že by děti na sociálních sítích měly být aktivní až od patnácti let, v průzkumu vzdělávacího projektu Digitální pevnost to uvedlo 53 % respondentů. Jen pětina Čechů považuje za vhodný věk třináct let, každý sedmý Čech by sociální sítě povolil až od osmnácti let.

Češi si zároveň uvědomují rizika, kterým děti na sociálních sítích čelí. Rodiče by podle 86 % respondentů průzkumu měli mít k profilům svých dětí na sítích přístup. Podle 44 % Čechů by děti měli kontrolovat preventivně, dalších 42 % Čechů by sítě dětí kontrolovalo jen při podezření na problém. Pro preventivní kontrolu byli častěji starší respondenti a také ženy. Právo na soukromí by u dětí na sociálních sítích mělo být respektováno jen podle 11 % Čechů.

Nejdůležitější je nastavení důvěry mezi rodičem a dítětem

“Soukromí je u dětí důležité, ale ne bezmezné. Nejvhodnější cesta je, když rodiče s internetem nesoupeří a neodsuzují ho, ale sami se o aktivity dětí na internetu zajímají a s dětmi o nich komunikují. Pak je veliká šance, že se jim dítě s případnými problémy svěří, aniž by po nich rodiče museli tajně pátrat,” říká dětská psycholožka Denisa Smetanová.

Digitální pevnost v průzkumu zjišťovala také to, do jakého věku by podle Čechů rodiče měli aktivity dětí na internetu kontrolovat. Podle třetiny Čechů by kontrola měla probíhat až do osmnácti let, do dvanácti let by děti kontrolovalo 22 % respondentů a do šestnácti let 39 % respondentů.

„Rodiče by měli kontrolovat hlavně komunikaci na sociálních sítích a sledovat, zda si jejich děti nepíšou s cizími lidmi. Pokud ano, je dobré zkontrolovat obsah zpráv včetně fotek. Měli by s dětmi také mluvit o tom, jaké informace a fotky na sociálních sítích sdílí. V některých případech děti bez rozmyslu zveřejňují i svou adresu nebo fotky, které mohou být atraktivní pro pedofily,“ říká Miloslav Lujka, expert vzdělávacího projektu Digitální pevnost.

Škola v rámci prevence nemůže nahradit rodinu

Povinnou digitální výchovu na školách by podle průzkumu Digitální pevnosti uvítalo 95 % Čechů, podle 69 % by to měl být dokonce pravidelný předmět, podle zbylých 26 % by stačila i jednorázová lekce. Hlavní roli v prevenci má ale podle odborníků rodina.

„Rodiče mají k dispozici nástroje, které jim mohou s ochranou dětí v digitálním světě pomoci. Většina zařízení umožňuje nastavit rodičovskou kontrolu. U mladších dětí doporučujeme využívat blokaci stránek s nevhodným obsahem a omezit internet do určité večerní hodiny, aby děti netrávily noci na mobilu. Místo zábavných aplikací je dobré jim nainstalovat spíše nějaké vzdělávací, na kterých nevzniká závislost. Existují i aplikace, které rodičům umožňují sledovat digitální aktivitu dětí na dálku. Do mobilu by dětem měli nainstalovat také dobrý antivir, protože i děti mohou být obětí hackerských útoků,“ dodává Miloslav Lujka.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Rodiče by měli kontrolovat aktivity dětí na sociálních sítích, říká 86 procent Čechů