×
MotherClub.cz

Puzzle nejsou pouhou skládačkou pro děti – rozvíjejí osobnost

Puzzle pro děti

Puzzle pro děti není jen tak obyčejnou zábavou na ukrácení času, ale prospívá rozvoji, lepší tvořivosti. Při výběru je potřeba se řídit nejen kvalitou výrobku, ale i věkem a zkušenostmi dítěte se skládáním.

Puzzle pro nejmenší

Když se se skládáním u malých dětí začíná, je vhodné zvolit puzzle pro nejmenší. Tyto sady obsahují 6 až 24 dílků. Pokud se váš potomek s touto hrou nikdy nesetkal, má smysl sáhnout po těch největších kusech se 6 dílky. Dílky jsou velké, aby je nemohlo dítě vdechnout a zároveň se dají dobře vzít do ruky.

Skládání rozvíjí osobnost

Když se začíná, nemá s tím malý človíček žádné zkušenosti. Jak ale začne s kousky manipulovat a přijde zábavnému skládání na chuť, začne se u něj rozvíjet tvořivost a prostorová představivost. Logické myšlení se vytváří postupně a právě skládání dílků prospívá růstu této důležité schopnosti.

Jak vybrat puzzle pro dítě

Říká se, že počet dílků puzzle by měl odpovídat věku dítěte. K tomu je ale potřeba později zvážit i už uvedené zkušenosti se skládáním. Také je vhodné malého človíčka nepřehltit, aby skládání puzzle pro děti bylo zábavné a aby pro něj nebylo příliš těžké. Proto má smysl postupovat po krůčcích, aby malý človíček mohl získat lásku k tomuto koníčku, který pomůže budovat jeho osobnost.

Výběr podle motivů

Při výběru je důležité také vybírat takové obrázky, které má dítě rádo a které ho k této hře přitáhnou. Různé pohádkové postavy, ale i zvířátka, to je to, co děti baví.

Puzzle pro starší děti

Starší děti, které už nabudou zkušenosti a zručnosti, mohou skládat puzzle pro děti s mnohem větším počtem dílků. Navíc se tímto způsobem buduje trpělivost, nezbytná vlastnost pro život.
Zhruba 8leté zkušené děti pak už bez problémů skládají třeba i puzzle se 300 dílky.

Puzzle pro dospělé

Skládání puzzle určitě není zábavou pouze pro děti. Výraz „pɐzl”, jak se správně vyslovuje název hry nebo počeštěle „pucle”, pochází z angličtiny, kde podle Wikipedie představuje skládačku jakéhokoliv typu.

Nakonec skvělý koníček zůstane do dospělosti, a pak je možno zapátrat mezi produkty puzzle pro dospělé, přičemž je třeba zohlednit koníčky určité osoby. Velmi zkušení skládači zvládnou dokonce i puzzle 5000 dílků. Budovat si trpělivost a motoriku se v životě rozhodně neztratí.

Kolik dílů zvládne složit vaše dítě a jak jste na tom vy?

4.6/5 - (5 votes)
4.6/5 - (5 votes)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:1 Komentář Puzzle nejsou pouhou skládačkou pro děti – rozvíjejí osobnost

  1. Puzzle jsou tak nedoceněná věc 🙂 Zvyšuji kreativitu a tvořivost, procvičují dotek a motornost, je to zábava a spoustu dalšího 🙂 Sama už sem poskládala 10tky puzzlí 😀

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*