Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Puzzle nejsou pouhou skládačkou pro děti – rozvíjejí osobnost

Puzzle pro děti není jen tak obyčejnou zábavou na ukrácení času, ale prospívá rozvoji, lepší tvořivosti. Při výběru je potřeba se řídit nejen kvalitou výrobku, ale i věkem a zkušenostmi dítěte se skládáním.

Puzzle pro nejmenší

Když se se skládáním u malých dětí začíná, je vhodné zvolit puzzle pro nejmenší. Tyto sady obsahují 6 až 24 dílků. Pokud se váš potomek s touto hrou nikdy nesetkal, má smysl sáhnout po těch největších kusech se 6 dílky. Dílky jsou velké, aby je nemohlo dítě vdechnout a zároveň se dají dobře vzít do ruky.

Skládání rozvíjí osobnost

Když se začíná, nemá s tím malý človíček žádné zkušenosti. Jak ale začne s kousky manipulovat a přijde zábavnému skládání na chuť, začne se u něj rozvíjet tvořivost a prostorová představivost. Logické myšlení se vytváří postupně a právě skládání dílků prospívá růstu této důležité schopnosti.

Jak vybrat puzzle pro dítě

Říká se, že počet dílků puzzle by měl odpovídat věku dítěte. K tomu je ale potřeba později zvážit i už uvedené zkušenosti se skládáním. Také je vhodné malého človíčka nepřehltit, aby skládání puzzle pro děti bylo zábavné a aby pro něj nebylo příliš těžké. Proto má smysl postupovat po krůčcích, aby malý človíček mohl získat lásku k tomuto koníčku, který pomůže budovat jeho osobnost.

Výběr podle motivů

Při výběru je důležité také vybírat takové obrázky, které má dítě rádo a které ho k této hře přitáhnou. Různé pohádkové postavy, ale i zvířátka, to je to, co děti baví.

Puzzle pro starší děti

Starší děti, které už nabudou zkušenosti a zručnosti, mohou skládat puzzle pro děti s mnohem větším počtem dílků. Navíc se tímto způsobem buduje trpělivost, nezbytná vlastnost pro život.
Zhruba 8leté zkušené děti pak už bez problémů skládají třeba i puzzle se 300 dílky.

Puzzle pro dospělé

Skládání puzzle určitě není zábavou pouze pro děti. Výraz „pɐzl”, jak se správně vyslovuje název hry nebo počeštěle „pucle”, pochází z angličtiny, kde podle Wikipedie představuje skládačku jakéhokoliv typu.

Nakonec skvělý koníček zůstane do dospělosti, a pak je možno zapátrat mezi produkty puzzle pro dospělé, přičemž je třeba zohlednit koníčky určité osoby. Velmi zkušení skládači zvládnou dokonce i puzzle 5000 dílků. Budovat si trpělivost a motoriku se v životě rozhodně neztratí.

Kolik dílů zvládne složit vaše dítě a jak jste na tom vy?

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Puzzle nejsou pouhou skládačkou pro děti – rozvíjejí osobnost