Pupeční kýla u dětí (hernie) představuje relativně časté vrozené onemocnění. Naštěstí pro dítě nepředstavuje takové riziko jako pro dospělého. Pokud by se ovšem uskřinula, vyžadovalo by to okamžitý lékařský zásah. Pupeční branka by se měla samovolně uzavřít do 16. měsíce věku dítěte. Můžete tomu napomáhat s pomocí cvičení a speciálních zdravotních pomůcek. Pokud se ovšem kýla sama nespraví do dvou let, bude potřeba ji operovat. Jak operace probíhá? Na co si dát pozor?
Pupeční kýla u dětí – jak vzniká?
Pupeční kýla u dětí představuje překvapivě častý zdravotní problém. Jedná se o vrozenou vadu u které je velmi důležité, aby byla včas rozpoznána. Pouze tak ji je možné úspěšně léčit. Někdy se rodiče mylně domnívají, že za pupeční kýlu mohou lékaři v porodnici kvůli špatnému odstřižení pupečníku a následnému ošetření pahýlu po pupečním provazci. Není tomu ovšem tak.
Pupeční kýla u dětí – co to je?
Je to nejčastější vrozená vada u dětí, kdy dochází k neúplnému uzávěru v místě, kde pupeční provazec, který zajišťoval výživu dítěte v nitroděložním životě, vstupoval do dutiny břišní. Po porodu by se měl otvor samovolně zatáhnout nejpozději do 16 měsíců věku dítěte. Pokud se ovšem pupeční branka nezavře, mohou tímto otvorem prostupovat nitrobřišní orgány do podkoží. Nejčastěji se to týká předstěry a kličky tenkého střeva.
Jak pupeční kýlu poznáme?
Pokud je v oblasti pupíku patrné měkké a elastické vyklenutí. Pupeční kýla sice nebolí a při zvýšení nitrobřišního tlaku (např. při pláči či křiku) se značně zvýrazní. Někdy ovšem bývá pupeční kýla u dětí zcela nenápadná. Uniká tak pozornosti pediatra i rodičů. Pro lepší představu – velikost pupeční kýly zhruba odpovídá velikosti hrachu.
Bolest břicha u dětí. Kdy vyrazit k lékaři a na co si dát pozor?
Je pupeční kýla u dětí nebezpečná?
V dětském věku není pupeční kýla většinou nebezpečná. U dětí, na rozdíl od dospělých, dochází k uskřinutí minimálně. Někdy ovšem způsobuje bolesti břicha nejasného původu. Pokud víte, že má dítě kýlu, mějte se vždy nanejvýš na pozoru, pokud se mu náhle zvýší teplota a trpí bolestmi bříška. Pupeční kýla je nejčastějším onemocněním u dětí, které vyžaduje operativní zákrok (většinou však preventivní, plánovaný, nikoli akutní). Zajímavé je, že chlapci mívají pupeční kýlu asi 2x častěji než děvčata.
Pupeční kýla u dětí – pomůže cvičení?
Pokud je pupeční kýla u dětí rozpoznána včas, můžete vyzkoušet různá rehabilitační cvičení, zejména pak osvědčenou Vojtovu metodu. Hlavním cílem cvičení je posílení břišního lisu, tedy svalů v oblasti břicha. Neměli byste také nechávat vaše miminko spát na bříšku.
Proč se pupeční kýla u dětí operuje?
Ačkoli kýla dětem zásadním způsobem nevadí, postupně s věkem přibývá riziko uskřinutí kdykoli, kdy dojde ke zvýšení tlaku v dutině břišní. Jedná se zejména o fyzickou námahu, u žen je rizikové období těhotenství atd. Během fyzické námahy může dojít k proniknutí obsahu dutiny břišní do podkoží se všemi negativními důsledky, včetně možnosti poranění a uskřinutí.
Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?
Uskřinutí hernie – co to je?
Během uskřinutí vniknou pupeční brankou orgány z dutiny břišní do kýlního vaku. Zde se pak jejich velikost, v důsledku oběhových změn, zvětší a tyto orgány se již nemohou samovolně dostat na své původní místo.
Spraví se kýla sama bez operace?
Pupeční kýla u dětí se může sama upravit (tzn. srůst) pouze u novorozenců a batolat. Provádí se náplasťová fixace, která je ovšem pro dítě málo komfortní (často se dítěti díky ní objeví nepříjemná vyrážka), anebo se využívá tzv. kýlní pas na suchý zip.
Kdy operovat?
Pokud se kýla neupraví sama do 16 měsíců věku dítěte, neupraví se již nikdy. Jako nejvhodnější doba k operaci se podle lékařů jeví období mezi 2. – 5. rokem věku dítěte. Pokud by se pupeční kýla operovala v dospělosti, bude již operace poněkud náročnější.
Jak operace probíhá?
Operace pupeční kýly vyžaduje většinou hospitalizaci v nemocnici. Některá pracoviště provádějí operaci ambulantně, kdy je dětský pacient je v doprovodu rodiče, který si ho drží za ruku, a povídá si s ním, zatím co anesteziolog dítě uvede do umělého spánku. Operace se provádí v celkové anestezii. Poté rodič odejde a po výkonu se dítě probudí opět v jeho přítomnosti.
Jak probíhá pooperační péče?
Rekonvalescence trvá asi 2 týdny a zhruba 2 měsíce po operaci by se dítě mělo vyvarovat velké fyzické zátěže. Jizva je vzhledem k blízkosti pupíčku za rok již sotva patrná. Důležitý je především klidový režim. Pokud probíhá operace v nemocnici, lékaři pouští domů většinou za dva dny, pokud je vše v pořádku. Pokud proběhla operace ambulantně, je dítě pozváno na první kontrolu za 2 dny. Stehy se odstraňují za 6 dní.