Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Proč je vanilka dobrou přísadou do parfémů?

Vanilka je charakteristickou ingrediencí tisícovek parfémů. Těch dámských i pánských. V čem se skrývá její kouzlo?

Smyslná, sladká, energická nebo hřejivá. Mladistvá i vyzrálá. Ve světě vůní má jen málokterá ingredience tolik tváří jako vanilka, která je charakteristická pro dámské parfémy i ty pánské. Co stojí za její oblibou mezi parfémáři a proč s vanilkovou vůní nikdy nešlápnete vedle?

Jak vanilka působí na lidské smysly?

Příjemnou vanilkovou vůni zbožňuje snad každý. Podle odborníků vděčí vanilka za svou popularitu nostalgii. Podvědomě totiž máme její vůni a chuť spojené se vzpomínkami na dětství plné vanilkové zmrzliny a vanilkových rohlíčků. Vedle toho ale četné vědecké studie potvrdily, že vanilka působí na lidské smysly jako afrodiziakum a zároveň má harmonizující účinky.

Vanilka: Vzácná ingredience, která provoněla svět

Vanilkové esence se extrahují z různých částí vanilkovníku – ze semen, samotného lusku nebo z květů liány. Vůně jednotlivých částí rostliny se ale liší. Některé jsou více dřevité a intenzivní, jiné zase oplývají svěžími a květinovými tóny.

O vanilce se traduje spousta legend. Jedna z nich vypráví příběh o Xanat, dceři mexické bohyně plodnosti, která se zamiluje do prostého muže z kmene Totonaků. A protože jejich láska nemůže být naplněna, promění se Xanat v liánu poskytující světu potěšení a štěstí – ve vanilku.

Jak už legenda napovídá, vanilka má své kořeny v Mexiku. Dnes se však pěstuje převážně na Madagaskaru a dalších tropických ostrovech, jako jsou Malé Antily, Seychely nebo Bahamy. Vanilka je v současnosti druhým nejdražším kořením na světě, což způsobilo, že se i v parfémech velmi často využívá její syntetická alternativa.

Tóny vanilky perfektně doplní dámské i pánské vůně

Vanilka je výjimečně přizpůsobivá vůně, která je díky tomu nezaměnitelnou esencí tisíců parfémů. Dokonale doladí jak svěží vůně, tak i ty orientální, dřevité nebo květinové. A parfémářům tak otevřela dveře k nekonečnému množství kombinací vanilky s ostatními vonnými esencemi.

Vanilka propůjčuje parfémům stovky podob. V některých vůních působí sladce, jiným parfémům dodá zase kouřové dřevité aroma. Vše záleží na kreativitě a talentu tvůrce parfému. Například v ikonické vůni Tobacco Vanille dodává vanilka hebkost dřevitým nótám tabákových květů. A výsledek? Nezaměnitelný a charismatický parfém, který sluší jak ženám, tak mužům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč je vanilka dobrou přísadou do parfémů?