Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Proč děti tak fascinují dinosauři a je to jenom pro kluky?

Leckterý rodič, který měl doma malého synka, zažil období dinosaurů. Dítě se fascinovaně dívalo na ty samé dinosauří seriály, prohlíželo knížky, nechyběly samozřejmě ani dinosauří hračky. Čím to je, že pravěcí ještěři dokáží předškolní generaci tak uchvátit? Hypotézy psychologů jsou převážně pozitivní – podle jedné studie mohou tyto děti být chytřejší než jiné.

Kdy se děti zajímají o dinosaury a čím to může být?

Knížky o dinosaurech či dinosauři jako hračky jsou nejpopulárnější u dětí ve věku 2–6 let. Taková fixace je široce pozorovaný jev a nemusí být jen na dinosaury, ale také třeba na vesmír, princezny nebo cokoliv jiného, co se dítěti zalíbí. Pediatr Arthur Lavin vysvětluje, že taková fáze je důležitá pro dětské sebeuvědomění. Kolem druhého roku života se u dětí dostavuje ono ryze lidské abstraktní chápání toho, že existují a že jsou samy sebou. Pak svou identitu začnou rozvíjet koníčky a představivostí.

Nikdo zatím systematicky nezkoumal, proč konkrétně dinosauři. Existují však domněnky a předpoklady, které rozhodně mají hlavu a patu. Co děti v tomto věku především zajímá, je fantazie – pohádkové světy a různá stvoření, se kterými se v běžném životě nesetkají. Navíc jsou dinosauři ohromně zajímaví tím, že velká část jich byli lítí dravci, a pro mnohé děti také tím, že existuje mnoho vědeckých kategorií a informací.

Záliba v dinosaurech může znamenat vyšší intelekt

Díky tomu, že dinosauři kdysi vskutku žili, se jich často „chytí“ zvídavé děti, které se rády učí. Ono je to fascinující – víte, že dinosauři jsou předky ptáků? Že podle nových výzkumů měli peří?

Tento zájem pak v některých případech znamená, že vaše ratolest zná latinské názvy, čím se dané druhy živily, jak vypadaly, a nebo dokonce i to, v jakém prehistorickém období žily. To všechno ještě neznamená, že se dítě stane nadšeným paleontologem – většinou to časem pozapomíná a přeorientuje se na něco jiného. Neberte však toto hobby kvůli jeho pomíjivosti na lehkou váhu. Doporučujeme ho naopak podpořit. Pomůžete tak dítku v intelektuálním rozvoji.

Existuje studie týmu psycholožky Joyce Alexander z univerzity v Indianě, která se obecně věnuje těmto intenzivním zájmům u předškolních dětí. Jejich výzkum potvrzuje, že takové záliby jsou u dětí velmi rozšířené, ale zároveň většinou po nástupu na základní školu mizí. Různé studie pak naznačují, že velký zájem o takové téma předškolním dětem pomáhá rozvíjet soustředění, mozkovou kapacitu či vytrvalost v učení.

O posedlosti specifickými tématy se mluví také v souvislosti s autismem. Tam je však třeba říct, že autisté mají své „speciální zájmy“ (ne nutně pořád ty samé) i v dospělosti. Jestliže máte autistické dítě, budou o tom svědčit i jiné symptomy.

Inkluze ve školách, autismus a ADHD. Co mohou pro dítě udělat rodiče?

Proč jsou dinosauři populární hlavně u chlapců?

K dinosaurům tíhnou spíše chlapci než děvčata. Experiment Alexanderové a spol. také ukazuje, že malí chlapci si mnohem častěji vybudují takové intelektuální hobby než dívky. Existují dohady, že chlapecký (či později mužský mozek) funguje více systematicky a proto k tomu od mala více tíhne. Studie však nezaznamenala mezi pohlavími dětí rozdíl v trvání tohoto období ani v různorodosti zájmů, jež se ve skupině dětí objevovaly.

Další faktor, je, že život dinosaurů přece jen zahrnoval více akce a násilí, což jsou tradičně spíše mužské zájmy. Sociologové předpokládají, že velkou roli v oblíbených hračkách dětí hrají i genderové normy. Pokud se ale vaše dcerka zajímá o dinosaury, ujišťujeme vás, že na ní není nic špatně – tento koníček je dost dobře zdokumentovaný i u malých děvčat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Proč děti tak fascinují dinosauři a je to jenom pro kluky?