Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Placenta po porodu. Co s ní můžete dělat?

Lékaři placentu po porodu běžně likvidují jako biologický odpad. Některé národy s ní však mají jiné úmysly. Co všechno s placentou dělají a měli bychom je napodobovat?

Placenta chrání dítě a dodává živiny

Placenta slouží jako ochranný obal miminka, který se začíná tvořit kolem plodu už ve třetím týdnu po oplodnění vajíčka. Zásobuje tělíčko kyslíkem a prospěšnými látkami, zajišťuje výživu a odvádí ven zplodiny metabolismu. Obsahuje velké množství hormonů, bílkovin a dalších živin včetně vitaminů a minerálů. Není proto divu, že se některé kosmetické firmy zaměřují i na zpracování placenty a přidávají její výtažky do krémů či mastiček a omlazujícím a obnovujícím efektem.

Placenta v těle po porodu dlouho nezůstává a z těla matky se posledním zatlačením rovněž vyloučí. Tímto však její úloha nemusí skončit. Přestože naše zákony považují placentu za biologický odpad, určité porodnice vám mohou placentu zamrazit a později vydat. Naložit s ní pak můžete podle svého uvážení. Inspirovat se můžete jinými národy, které placentu zakopávají do země nebo rituálně spalují.

Pohřbívání placenty či křest dítěte. Jaké mohou být rituály na ochranu vašich dětí?

Zakopávání a sušení placenty

Některé země umožňují maminkám odnést si placentu z porodnice s sebou domů. Ženy ji pak často rituálně zakopávají na zahradě či před práh domu nebo si ji suší a nechávají jako památku na porod. Korejci a další asijské národy placentu pálí a její popel později využívají jako lék na dětské nemoci. Africké kmeny vidí v placentě dvojče dítěte nebo část jeho duše. Proto se po porodu pořádají pohřby, během kterých se s placentou celá rodina loučí. Indiáni kmene Navajo společně s placenou ukládají do země také předměty pro povolání, kterým by se podle rodičů mělo dítě v budoucnu živit.

Svačinka z placenty na podporu energie

Určité kultury a náboženství doporučují ženám placentu po porodu sníst. Údajně pomáhá vyřešit problémy s kojením, vyčerpání matky, psychické potíže, nepravidelnou menstruaci nebo ekzémy u kojenců. Často se vaří nebo suší a poté drtí na jemný prášek. Čínská medicína radí placentový prášek smíchat s bylinami a směs jíst těsně po porodu a v průběhu šestinedělí. Získáte prý spoustu živin a energie. Pojídání placenty se stalo hitem i mezi celebritami. Placentu po svém dítěti snědl i Tom Cruise. Mnohem častěji si na ní však pochutnávají samotné ženy.

Hojení jizvy po císařském řezu. Jak ho urychlit?

Odborníci před pojídáním placenty varují

Podnikaví lidé si na výrobě produktů z placenty vytvořili zajímavý byznys (placenta cena se v ČR pohybuje v řádech tisíců korun), některé ženy pak vydělávají peníze na inzerátech typu „prodám placentu“. Prodejci si položili otázku, jak zpracovat placentu doma a prodávat ji zájemkyním. Vymysleli zpracování placenty do kapslí, esencí a tinktur. Tyto výrobky mají podle nich podporovat imunitu, zrychlovat rekonvalescenci, působit proti bolesti, podpořit laktaci, snížit krvácivost a urychlit celkové hojení. Důkazy o pozitivních účincích přitom podle odborníků zcela chybí a jsou podložené pouze dotazníkovými průzkumy.

Některé složky obsažené v placentě sice mohou mít pozitivní účinky, avšak odborníci se shodují na tom, že to není dostatečný důvod k autokanibalismu. Prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. dodává, že obchodníci s placentou využívají lidské důvěřivosti a prodávají lidem produkty s určitými riziky: „Každá zájemkyně o konzumaci placenty by měla vědět, že neexistují důkazy o prospěšnosti konzumace placenty a naopak jsou zde rizika přenosu infekce (viry hepatitidy, HIV, syfilis atd.) a v některých případech dokonce i pro kojené dítě.“

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo varování po případu, kdy se u novorozence matky, která pojídala infikované kapsle s placentární tkání, vyvinula otrava krve způsobená streptokokem. Roku 2007 proto Amerika vydala prohlášení, že placentární tkáň nepatří do žádné kategorie potravinových doplňků. V roce 2014 se podobně vyjádřila i evropská společnost pro potravinové standardy (FSA).

Lotosový porod pro přirozené odloučení placenty

Placenta může hrát v životě matky a dítěte i trochu jinou roli. Podle zastánců lotosového porodu by se neměla miminku po narození odstřihávat pupeční šňůra. Dítě má zůstat spojené s placentou až do doby, dokud pupečník sám neodpadne (většinou se jedná o 3 – 9 dnů). A jak to funguje v praxi? Po porodu se placenta umyje a osuší a zabalí se do prodyšné textilie, která umožní pronikání vzduchu a postupné vysoušení placenty. Je možné ji však také zakonzervovat solí nebo bylinkami. V každém případě je důležité ji nechat v blízkosti miminka, aby se zabránilo napínání pupeční šňůry.

 

Jak se k využívání placenty po porodu stavíte vy?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Placenta po porodu. Co s ní můžete dělat?