Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Pesar je neprávem přehlížený typ antikoncepce. Co o něm vědět a jak jej vybrat?

Pro začátek je dobré vědět, že jsou dva druhy pesarů – zdravotní a antikoncepční. My se zde budeme věnovat především těm antikoncepčním. Jedná se nejčastěji o silikonové pomůcky, které nehormonálně brání otěhotnění. Je to zkrátka bariérová pomůcka, která brání spermiím, aby se dostaly z pochvy do dělohy. Vybrat ten správný pesar je ale tak trochu věda a záleží zde na spoustě okolností, na které se podrobně podíváme. Po tomto článku byste měla mít dostatečný přehled o pesarech, abyste si jej mohla pořídit.

Všeobecné a konkrétní otázky, když chcete začít s pesarem

Když se budete obhlížet po pesarech, mělo by vás zajímat především to, jak jsou pesary procentuálně účinné oproti jiným antikoncepčním metodám, jak si takový pesar vybrat, aby byla vaše ochrana co nejúčinnější, a zda jsou nějaké výjimky, kdy pro vás pesar není vhodný.

Pesary spadají do zdravotních pomůcek a proto je jejich prodej hlídán mezinárodní certifikací a dále jsou pesary na českém trhu kontrolovány pomocí SÚKL (státní ústav pro kontrolu léčiv). Podle typu jsou u každého pesaru doporučené podmínky, pomocí nichž byste se měla řídit, aby byla dodržena jejich účinnost.

Přírodní antikoncepce. Jak se chránit před početím bez kondomu a bez hormonů?

Když chcete začít s pesarem, vybíráme ze dvou základních typů

Podle obchodu a poradny pesar.cz existují v Česku dva základní typy antikoncepčních pesarů, které mají schválenou mezinárodně platnou CE certifikaci: poševní diafragma a cervikální klobouček. U obou typů je dobré prozkoumat jejich možnosti, neboť nejsou pro každého. Při výběru je důležité se nejprve ptát zda máte zakloněnou dělohu – pokud ne, důležitou otázkou pak je, zda trpíte častějšími záněty močových cest.

Diafragma se zavádí do pochvy, kde tlačí na její stěny. Na jedné straně doléhá také na močový měchýř, což může působit nepříjemný pocit právě ženám, které mají sklon k zánětům močových cest. Avšak ani tady nezoufejte – pokud nemáte zakloněnou dělohu, ale trpíte na záněty močových cest, buď si můžete vybrat diafragmu a dodržet doporučený čas zavedení, nebo sáhnete po cervikálním kloboučku.

Jaký pesar, když máte zakloněnou dělohu

International Society for Sexual Medicine uvádí, že 20-30% žen má zakloněnou dělohu, což už je docela velký podíl a můžete ji mít i vy. Pak z výběru pesarů můžete rovnou vyloučit diafragmu a prostudovat si cervikální klobouček. Zakloněná děloha je stav, kdy máte dělohu otočenou směrem k páteři místo klasického naklonění nad močový měchýř. Zda máte zakloněnou dělohu, se informujte u svého gynekologa, který by tento údaj měl zjistit již při první preventivní prohlídce a budete to mít jistě zapsané v gynekologické kartě.

Pokud chcete používat cervikální klobouček, je dobré si předem zjistit, zda si dosáhnete na děložní čípek, neboť to bude důležité pro výběr velikosti a správné nasazení pesaru. Stačí, abyste na děložní čípek dosáhla špičkou prstu – v období před a po menstruaci se čípek nejsnadněji hledá, jelikož je v těchto dnech tvrdší.

Jak vypadá nitroděložní tělísko a je lepší hormonální, nebo nehormonální?

Jak nahmatat děložní čípek

Výrobce menstruačních kalíšků na svých stránkách LunaCup.eu radí, jak si děložní čípek správně nahmatat: dřepněte si a široce rozkročte nohy. Strčte si ukazováček do pochvy – nejprve narazíte na poševní vchod, hlouběji ve vagině je měkká tkáň poševních stěn a pokud půjdete prstem dál, měla byste narazit na děložní čípek. Rozpoznáte jej právě podle toho, že oproti okolí je tvrdý a navíc by měl být lehce vystouplý. Zásadu měření hloubky děložního čípku lze připodobnit k délce ukazováčku – první kloub prstu znamená nízko položený čípek, druhý kloub středně položený cervix a pokud prst ponoříte celý až po třetí kloub, znamená to, že váš čípek je v pochvě vysoko položený.

Čípek je v podstatě nejspodnější část dělohy, která zasahuje do vaginy a je součástí děložního hrdla. Děložní čípek má ve většině případů velikost malého lískového oříšku s otvorem uprostřed o velikosti špendlíkové hlavičky. Po porodu či po jakémkoliv druhu potratu (nehledě na fázi těhotenství, tedy třeba i v druhém týdnu) se zvětšuje. Proto je dalším důležitým bodem při výběru pesaru, zodpovědět si, zda jste byla někdy těhotná. S těhotenstvím se totiž zvětšuje i děložní čípek a vy budete potřebovat větší velikost pesaru.

Výběr velikosti cervikálního kloboučku

Pokud jste byla v minulosti těhotná, velikost pesaru byste měla volit mezi M – L. Velikost S je vždy určená pouze pro ženy, které nikdy nebyly těhotné a nikdy nerodily. Dále velikost pesaru závisí na vaší reálné výšce, jelikož výška částečně ovlivňuje velikost pánve. Máte-li tedy pod 160 cm a rodila jste, pravděpodobně počítejte, že vám postačí pesar ve velikosti M.

Samozřejmě i zde se nacházejí výjimky – existují ženy, které mají čípek velmi malý, nebo naopak velmi velký (těch je přibližně 4%). Pokud spadáte do této kategorie hodně velkého čípku, a nikdy jsme nebyla těhotná či nerodila, měla by vám vyhovovat velikost M. Pokud máte čípek velký a navíc jste rodila či potratila, bude mít pravděpodobně čípek větší jak 30 mm (spadáte do proklamované 4% skupiny) a bohužel pro vás nebude cervikální klobouček vhodný.

Velikost diafragmy je univerzální a je nejvíce vhodná pro ženy po porodu, ať už císařským řezem či klasickou spodní cestou, a také pro ženy, které nemají úzkou pánev.

Pokud chcete mít naprostou jistotu, nebo si myslíte, že spadáte do skupiny s velmi velkým čípkem, zeptejte se svého gynekologa na jeho velikost – může vám jej změřit ultrazvukem.

Jak pesar zavést, jak ho používat, a kdy ho vyndat

Jak funguje diafragma

Jedná se o vaginální pesar, který se zavádí před děložní čípek a ve vagině drží zapřený o poševní stěny. Z tohoto důvodu je také nezbytné si vybrat správný typ pesaru. V dnešní době už je dostupná moderní diafragma, která je tvarovaná, a tudíž se anatomicky přizpůsobí vagině. Je dostupná pod značkou Caya a doporučuje se pro ženy s velikostí pochvy 60-80 mm. Pokud máte menší velikost (pod 60 mm), měla byste sáhnout po netvarované diafragmě staršího typu Singa.

Zavádění diafragmy je velmi snadné, podobně jako u tampónu či menstruačního kalíšku. Nemusíte se tedy obávat špatného nasazení. Zavedený se nechává minimálně 6 hodin a maximálně 24 hodin, což však mohou negativně vnímat právě ženy, které trpí na záněty močových cest.

Výhodou diafragmy oproti kloboučku je to, že ji můžete používat i při menstruaci – nahromaděná krev vyteče kolem okraje. Jistou nevýhodou naopak je, že se doporučuje používat se spermicidem. Pokud vám z nějakého důvodu spermicidy nevyhovují, je třeba pouvažovat o cervikálním kloboučku.

Spermicidy. Jak se používají a dají se nahradit přírodní alternativou?

Jak funguje cervikální klobouček

Jedná se o klobouček, který se nasazuje na cervix. Je tedy nutné si umět nahmatat děložní čípek, abyste si byla jistá, že máte klobouček dobře nasazený a to chce míru cviku a zkušenosti. Můžete se optat svého gynekologa, zda by vám se správným nasazením nepomohl – pesar je u žen stále častější antikoncepční metodou a tudíž by s tím měl mít zkušenosti.

Tento klobouček drží ve vagině svými měkkými okraji a rozepřením vytváří podtlak, proto oproti diafragmě netlačí na močové cesty, ale ani na cervix. Na trhu je k dostání pod značkou FemCap.

Klobouček se používá bez spermicidu, ale pokud chcete zvýšit jeho účinnost z deklarovaných 96% na 98%, můžete spermicid použít. Zavedený se opět nechává minimálně 6 hodin, rozdíl je v maximální délce zavedení, kdy jej lze mít až 48 hodin. Pokud máte menstruaci, použít jej bohužel nemůžete.

Evanella není pesar, ale menstruační pomůcka

Pozor si dejte na pseudo pesar Evanella, jelikož na některých e-shopech jej zařazují do sekce pesarů, ačkoli se jedná  o menstruační pomůcku (někdy se také zařazuje do sexuálních pomůcek). Evanella se sice nasazuje na děložní čípek, ale jen proto, abyste mohla mít pohlavní styk v době menstruace a krev neprotékala do vaginy.

Tabulka pro porovnání diafragmy a cervikálního kloboučku

Zdroj: Martina Havlíčková

Otěhotnění přes pesar

Jako u úplně každé antikoncepce, je i u pesarů jisté riziko nechtěného oplodnění. National Health Service z Britských ostrovů uvádí procentuální úspěšnost při správné užítí a při běžném užití. Například u hormonální antikoncepce je to 99%, nicméně v běžném používání (například když si zapomenete vzít pilulku) – se snižuje na 91%. Třeba u mužských kondomů je úspěšnost v 98%, ale běžně klesá až na 82% vlivem nesprávného použití. U pesarů je to pak 92-96% při správném užití, v běžném 71-88%. Nejlépe tak podle National Health vychází třeba nitroděložní tělísko či sterilizace, neboť u nich odpadá rozdíl mezi správným a běžným užitím.

Jaká jsou pozitiva pesarů

  • spolehlivá metoda založená na nehormonální antikoncepci

  • materiál je lékařský silikon, na rozdíl od kondomů z latexu, takže odpadají alergie

  • netvoří fyzickou bariéru mezi partnery

  • lze jej zavést i několik hodin před sexem

  • lze se opakovaně milovat, aniž byste jej musela vyndat

  • nezpůsobuje riziko trombózy a plicní embolie jako je tomu u hormonální antikoncepce

  • není ani rizikový faktor pro vznik prsního karcinomu

  • nemá ekologickou stopu jako hormonální pilulky

  • neovlivňuje menstruační cyklus ani libido

  • cenově dostupnější (cca 1500 korun) než nitroděložní tělísko (4-5 tisíc)

  • opakované použití po dobu jednoho až dvou let, záleží na míře užívání

Jaká jsou možná negativa

  • je nutné pečlivé prostudování, než si pesar pořídíte

  • s některými typy není možné se milovat při menstruaci a ve vaně

  • je nutné zavést minimálně 15 minut před pohlavním stykem, aby pesar seděl při zvlhčení vaginy

  • malému množství mužů může být pesar při pohlavním styku nepříjemný

Žilní trombóza dolních končetin: Riziko se zvyšuje v těhotenství

Vadí mužům pesar?

Určitá část mužů vaginální pesar cítí (záleží na více okolnostech jako je velikost penisu, poloha při sexu apod). Nicméně jako u každé antikoncepce je důležitá komunikace se sexuálním partnerem a i u pesarů je důležité společně antikoncepční metodu prodebatovat. Reakce jsou totiž dosti různorodé – někteří muži pesar cítí, ale nevadí jim, některé z nich už ruší, ale je pro ně pořád lepší variantou než kondom. Zkrátka sto lidí, sto chutí.

Pokud si v pesarech nejste s něčím jistá, rozhodně se zeptejte svého gynekologa – většina z nich dnes již má v pesarech přehled a lze s nimi jednotlivé body projít. Čím dál více žen totiž upouští od hormonální antikoncepce a pesar je pro ně alternativou s nespornými benefity.

Zdravotní pesar

Jedná se o podpůrnou pomůcku, která napomáhá léčbě gynekologických chorob bez potřeby operace. Často tyto nemoci souvisejí s oslabením dělohy a povolením pánevního dna, což nejčastěji vede k inkontinenci moči. Dočasný únik moči je někdy řešen zdravotním pesarem i v těhotenství.

V Česku je od roku 2021 podpůrný pesar až do výše 80 % hrazen zdravotní pojišťovnou. Ve většině ostatních evropských států je hrazení pesarů pojišťovnou běžnou praxí dokonce i v celé částce. A například v USA a Velké Británii hradí pojišťovna také antikoncepční pesar.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Pesar je neprávem přehlížený typ antikoncepce. Co o něm vědět a jak jej vybrat?