Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Péče o dětské vlásky

Dětské vlásky jsou velice jemné a je třeba jim věnovat odlišnou péči než vlasům dospělého člověka. Je dobré si zjistit, jaké produkty používat a čemu se naopak vyhnout. Prohlédněte si průvodce o dětských vláskách.

Jaké jsou dětské vlasy – něco málo z biologie

Abyste pochopili, jak se o vlásky starat, musíme si vyjasnit terminologii. Děti se již s vlasy rodí. Patří totiž mezi chlupy, které se vytváří už v děloze, stejně jako řasy nebo obočí. Každý člověk má dvoje zuby, ale že máme i troje vlasy, se už ve společnosti tolik neví. Vlásky, která má novorozeně hned po porodu, nejsou trvalé a po čase vypadají, nazývají se velusové vlasy. Ty jsou nahrazeny intermediálními vlásky. Taktéž přechodnou dětskou hřívou, která je součást batolecího věku. Až v půlroce se začínají objevovat vlasy dospělé.

Péče o vlasy v prvních šesti měsících

Oba typy přechodných vlásků nevyžadují žádnou vyšší péči. Naopak se nedoporučuje využívat šampony. Stačí je jen jednou týdně omýt vodou, aby se z nich odstranily nečistoty. S vlásky zacházejte opatrně, jsou velice jemné a tenké. Proto si dejte pozor při sušení ručníkem a česání. Rozhodně se vyhněte fénu.

Dětské vlásky po 6. měsíci

V tomto období začínají vlásky houstnout a už potřebují vyšší péči než v prvním půlroce. Na řadu již přichází šampón. Správný dětský šampón má být speciálně navržen tak, aby nedráždil pokožku a nedráždil oči. Jemné vlásky jsou typické snadným zacucháním. To vyřeší kondicionér pro děti. Sortiment nabízí i bezoplachové alternativy, ty můžete nastříkat na vlásky před česáním. Frekvence očisty závisí na individuální potřebě miminka, rozhodně je vhodné řídit se motem „méně je více“. Péče by neměla být provozována častěji než dvakrát týdně.

Péče o vlasy dítěte ve věku od 5 do 15 let

V tomto věku už se vlasy pomalu přibližují k těm dospělým. Je vhodné se vyhnout užívání sprchového gelu namísto šamponu, ten totiž vysušuje a může tak vytvářet lupy. U kratších vlasů stačí využívat jen dětský šampon, u delších nezapomínejte na kondicionér. Dětské vlasy jsou stále značně jemné, investujete do kvalitního hřebenu a gumiček, které nebudou cuchat a trhat vlasy.

Vlasy v pubertě

Pubertální vlasy už vyžadují péči dle svého typu (šampon na poškozené vlasy, na mastné vlasy, barvené vlasy, atd.). Pokožka adolescentů bývá často mastná, což se může projevit i na vlasech. Tento problém hravě vyřeší šampon proti mastným vlasům a vývar s heřmánkem.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Péče o dětské vlásky