Pátá nemoc (erythema infectiosum) je jednou ze skupiny chorob, které se projevují vysokou teplotou a kožními vyrážkami. Nejčastěji se vyskytuje u dětí, ale nevyhýbá se ani dospělým. Riziko představuje pro těhotné ženy, které by měli při prvních příznacích nemoci okamžitě jednat.
Onemocnění, které samo odezní
Stejně jako zarděnky, neštovice a spála patří pátá nemoc k nejčastějším dětským chorobám. Naprosto běžná je pátá nemoc u školáka i dítěte navštěvujícího školku. Velmi často napadá pátá nemoc i sourozence. Infekční onemocnění se přenáší vzduchem a projevuje se horečkou a kožní vyrážkou.
Pro děti není pátá nemoc nebezpečná. Odezní zcela sama i bez návštěvy lékaře. Pokud ji jednou v životě proděláte, vaše tělo si proti ní vytvoří trvalou imunitu. Nikoho proto neskolí pátá nemoc opakovaně. Riziko však hrozí těhotným ženám, které mohou kvůli páté nemoci potratit.
Inkubační doba
Pátá nemoc o sobě dá vědět přibližně 4 dny až 3 týdny po nakažení. Nejvíce nakažlivý je jedinec ještě před propuknutím kožní vyrážky. Jakmile se hlavní příznaky, jako je vyrážka, objeví, člověk už naopak nakažlivý není. Je tedy těžké se páté nemoci vyhnout. Těhotné ženy by se přesto měly snažit od nemocných lidí izolovat a své nenarozené dítě co nejvíce chránit. K nákaze dochází nejčastěji v dětských kolektivech v období jara a zimy.
Jak se pátá nemoc projevuje?
Zejména zpočátku se pátá nemoc neliší od klasické chřipky nebo nachlazení. Vyskytuje se zvýšená teplota, slabost a bolesti svalů nebo kloubů. Přidat se může i rýma, zánět nosohltanu nebo lehčí angína. Po pár dnech se objevuje typická vyrážka na obličeji připomínající svým tvarem motýlí křídla. Vyrážku červené až fialové barvy můžete najít i na rukou, nohou a trupu. Někoho vyrážka může svědit, většinou ale svědivá není. Některé děti mohou pátou nemoc prodělat i bez těchto příznaků.
Šestá a pátá nemoc. Znáte jejich příznaky a umíte je odlišit?
Pátá nemoc a těhotenství
Nemoc se může přenést z matky na plod přes placentu. Pokud jste těhotná a máte podezření na pátou nemoc, okamžitě navštivte svého lékaře. Hrozí poškození plodu, nejčastěji ve formě poruchy krvetvorby. V těch nejhorších případech je možný i potrat. Podle wikipedie pátá nemoc způsobuje hydrops plodu a vzácně může zapříčinit smrt dítěte na těžkou anémii. Přesto vás uklidníme, pravděpodobnost nákazy z matky na plod je nízká a pohybuje se kolem 5 – 10 %. O něco vyšší je riziko v případě, že nastávající maminka podlehla infekci v druhém trimestru. Nejméně riziková je naopak pátá nemoc v prvním trimestru a pátá nemoc na konci těhotenství.
Pátá nemoc a novorozenec
Máte podezření na pátou nemoc u novorozence nebo kojence? O způsobu léčby nemoci se vždy poraďte s dětským lékařem. Vaše miminko prohlédne a poradí s dávkováním a způsobem použití léků.
Léčba páté nemoci
Pokud vás virus napadne, co nejvíce ležte a pijte dostatek tekutin. V případě vysoké teploty můžete zařadit i léčbu Paralenem, Nurofenem nebo jiným lékem na snížení teploty. Jestliže vás vyrážka svědí, odolejte pokušení a neškrábejte si ji. Nemoc po pár dnech odejde a kožní vyrážka zmizí většinou do týdne. Lidé trpící anémií nebo sníženou imunitou se mohou potýkat s komplikacemi. Parvovirus B19 vyvolávající pátou nemoc napadá prekurzory červené krevní řady a u nemocných s chronickou hemolytickou anémii může způsobit aplastickou krizi. Některým lidem se tedy může zhoršit krvetvorba a musí dočasně chodit na krevní transfúze.
Plané neštovice. Infekční choroba, kterou ani dnes není dobré podceňovat
Prevence je základ
Zaručená prevence proti páté nemoci bohužel neexistuje. Nejlepší je posilovat zdravě imunitu, dodržovat pravidelný a pestrý jídelníček s dostatkem všech živin, věnovat se pohybovým aktivitám, chodit ven na čerstvý vzduch a dostatečně spát. V těhotenství je lepší vyhýbat se nemocným lidem a nenavštěvovat místa s větším výskytem lidí, jako je městská hromadná doprava, velká nákupní centra apod.