Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Panenky jako hračka, která nezklame. Jaká je jejich historie?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

20. 10. 2023

Panenky jsou po dlouhá léta jednou z nejoblíbenějších hraček, která dětem pomáhá v rozvoji sociálních dovedností a dává jim možnost poznávat sebe samotné z další stránky. Některé panenky mají podobu bezbranných miminek, další mají představovat ženy, které mohou být kýmkoliv chtějí. Prozradíme vám, jaká je historie panenek a jak vypadají ty, jež dělají dětem radost dnes.

Historie panenek aneb Úplně první panenky

Historie panenek sahá až do starověku. První panenky byly vyrobeny z materiálů, jakými je hlína, dřevo, textil nebo kámen. Panenky byly v těchto dobách často vytvářeny pro náboženské účely nebo jako symboly plodnosti. Například v Egyptě byly nalezeny panenky vyrobené z hlíny, jež byly spojovány s rituálními obřady spojenými s bohyní plodnosti.

Během středověku pak byly panenky vytvářeny jako hračky pro děti, ale vyráběly se i jako luxusní předměty pro šlechtu. Panenky byly většinou vyrobeny z porcelánu nebo jiných kvalitních materiálů. V této době se objevily také panenky s oblečením. Tyto panenky byly malovány a zdobeny ručně a staly se velmi cennými sběratelskými předměty.

V 19. století se staly velmi populárními právě panenky z porcelánu. V průběhu dalšího století se objevila jedna z nejslavnějších panenek všech dob – Barbie. Ikonická panenka, kterou dnes zná celý svět, byla poprvé představena firmou Mattel v roce 1959 a vzápětí se stala hitem. Barbie představovala moderní, nezávislou ženu, a její možnost měnit profese i oblečení inspirovaly dívky po celém světě. A to se ani časem nezměnilo. Dodnes tak zůstává na předních příčkách žebříčku oblíbených hraček – znázorňuje navíc i to, že součástí světa jsou různé handicapy nebo jiné odlišnosti. I díky tomu se těší přízni mnohých rodičů i dětí.

Panenky, jak je známe dnes

Dnes jsou panenky k dispozici v nekonečném množství velikostí a vyrobené z nejrůznějších materiálů. Kromě tradičních panenek z plastu nebo textilu existují i panenky, jež zvládají pokročilejší technologie. Takové hračky pak dokáží mluvit či jinak reagovat. Tyto panenky mohou zpříjemnit hraní a zároveň stimulovat dětskou fantazii. Oblíbené jsou dnes i barevné panenky Rainbow High, stále populární zůstává i známá panenka BabyBorn. Ať už vybíráte hračku pro nejmenší děťátka, nebo naopak pro ty, jež už vyhledávají možnosti, jak panenky stylově převlékat a česat, dnešní možnosti už dávno zkrátka nejsou ve středověku. Nepřeberné množství doplňků a sad, které lze k panenkám dokupovat, navíc usnadňuje výběr dárků pro vaše malé sběratele či sběratelky. Panenky, obzvláště ty s kočárky, totiž milují jak holky, tak chlapečci.

Panenky zůstávají oblíbenými hračkami, které pomáhají dětem rozvíjet sociální dovednosti, empatii a kreativitu. Ačkoli mohou milionkrát změnit svůj vzhled, základní myšlenka panenek zůstává – poskytovat dětem možnost projevovat své představy a prostě si hrát. Panenky jsou tak hračkou, která děti nejen nezklame, ale také je může provázet během důležitých fází jejich dětství. Která z nich bude součástí každého dne vaší ratolesti?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Panenky jako hračka, která nezklame. Jaká je jejich historie?