Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Otěhotnění před menstruací není možné. Anebo ano?

Mezi ženami existuje hned několik mýtů týkajících se oplodnění. Snad každá žena má totiž povědomí o tom, že k otěhotnění dochází pouze a jedině v období plodných dnů, tedy ovulace, která se objevuje uprostřed cyklu ženy. Proto mnohé ženy sází na to, že v době před menstruací a během ní už k otěhotnění dojít nemůže, anebo je pravděpodobnost početí opravdu jen mizivá. Nechceme vás vyvést z omylu, ale spíše vysvětlit, zda je skutečné možné otěhotnět před menstruací, anebo ne.

Může dojít k otěhotnění mimo plodné dny?

I když se lékaři shodují na tom, že otěhotnění během neplodných dnů je velice ojedinělé, může se to stát. Otázkou pak ale je, jestli šlo skutečně o neplodné dny ženy. Každá žena má svůj výjimečný cyklus, který trvá různě dlouhou dobu. U standardního cyklu trvajícího 28 dní, se objevuje ovulace přesně uprostřed tohoto cyklu, což znamená kolem 14. dne. Plodné dny pak trvají v rozsahu několika dní před tímto dnem a také ještě i po něm, zpravidla tři dny před tímto termínem a minimálně jeden den po něm. Žena tedy může obvykle otěhotnět přibližně od
11. do 15. dne cyklu.

Změna ovšem nastává v případě, kdy má žena nepravidelný cyklus a kdy její ovulace přichází dříve, anebo naopak později. A právě při pozdní ovulaci může dojít k tomu, že žena ještě otěhotní ve dnech, kdy již pomalu očekává svou menstruaci. Samozřejmě pak dojde k tomu, ať už otěhotní či ne, že se její menstruace o pár dnů opozdí. Děje se tak z toho důvodu, že po ovulaci musí ještě proběhnout fáze, v níž dojde k přípravě na vyloučení neoplodněného vajíčka. Nelze ihned po proběhnutí ovulace menstruovat. Tento čas si příroda přesně stanovila, proto také u cyklů, kdy dochází k ovulaci příliš brzo, anebo neproběhne žádná, se cyklus přirozeně zkrátí a žena tak dostane svou menstruaci daleko dříve než čekala.

Pokud tedy ovulace proběhne již například osmý či devátý den menstruace, lze očekávat, že žena dostane menstruaci přibližně o týden dříve. Jestliže naopak ovulace bude pozdní, ženě se menstruace zpozdí o týden. A jakmile v době před očekávanou menstruací bude mít nechráněný styk v domnění, že je všechno v pořádku, může samozřejmě otěhotnět a menstruace se pak nedostaví vůbec.

Co je orgasmický porod a můžete při porodu skutečně prožít orgasmus?

Jak poznat plodné dny?

Jak to ale poznat? Jak poznat plodné dny a to, jestli může žena riskovat anebo naopak kdy je nejvhodnější čas k milování s partnerem, pokud žena po miminku touží a snaží se otěhotnět? Pomoci vám může každodenní měření bazální teploty nebo jednoduše ovulační test, který si můžete zakoupit v lékárně.

Jestliže chcete otěhotnět, sledujte především své plodné dny. Pokud naopak otěhotnět nechcete a byl by to velký průšvih a chcete mít 100 % jistotu, že neotěhotníte, pak neriskujte a neoddávejte se nechráněnému sexu ani v době před menstruací. Nikdy si totiž nemůžete být 100 % jistá, zda už vaše ovulace proběhla, zda už máte neplodné dny a zda se vaše menstruace každou chvíli dostaví.

Jak poznat neplodné dny?

Dá se to však pohlídat tak, že si budete měřit bazální teplotu a budete sledovat příznaky premenstruačního syndromu jako je napětí v prsou, změny nálad, pobolívání v podbřišku, bolest v křížích a zhoustnutí sekretu ve vaginálním prostředí. Při měření bazální teploty byste měla vědět, že po proběhnutí ovulace se teplota ve vaší vagině rapidně zvýší, a to přes 37°C, a zůstane takto vysoká až do menstruace. Těsně před menstruací, anebo někdy až v průběhu ní, poklesne. Pakliže teplota stále neklesá, je možné, že jste těhotná.

Příznaky PMS totiž mohou být i zaměněny s počínajícími příznaky těhotenství. V tomto případě je pak již jedno, zda budete mít v době před očekávanou menstruací nechráněný pohlavní styk, anebo ne.

Tereza (30): Můj bratr si přeje, abych se stala náhradní matkou jeho dítěte

Nechráněný sex před menstruací

Pojďme si to tedy všechno shrnout. Nechráněný sex před menstruací bez obav z otěhotnění můžete mít tehdy, když:

  • ovulace již dávno proběhla a jste ve fázi premenstruačního syndromu a blížící se menstruace, což by bylo dobré mít ověřeno i pomocí ovulačního testu a měření bazální teploty

Záruky vám však nikdo nedá a na mateřských diskuzních fórech se objevují zkušeností žen, které tvrdí, že otěhotněly právě v době těsně před menstruací. Pokud máte velmi nepravidelný cyklus a miminko si nepřejete, rozhodně to tedy nezkoušejte.

Zdroje: vimax.cz, prozeny.blesk.cz, idnes.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Otěhotnění před menstruací není možné. Anebo ano?