Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Osmnáctiměsíční holčička trpí vzácnou alergií na vodu, vlastní slzy i pot

Redakce

Redakce

5. 3. 2018

Ivy je osmnáctiměsíční roztomilá princezna s krásnými kukadly a blond vlásky… Tedy jen do té doby, než na ni spadne kapka vody.

Dívenka z Minnesoty trpí vzácným onemocněním, které se začalo hlásit o slovo, když byl Ivy pouhý rok. Každé láskyplné koupání doprovázel proud slz a křik. Za pár měsíců se přidaly také puchýřky. Že by alergie na mýdlo či šampon? Rodiče vyzkoušeli všemožné produkty proti vyrážkám a ekzémům, několikrát změnili šampon i mýdlo, ale když nic nepomáhalo, rozhodli se navštívit lékaře.

Jeho verdiktu bylo těžké uvěřit: „Vaše dcera má vážnou alergii na vodu,“ sdělil jim a rodičům se tehdy obrátil život úplně naruby. Brittany, matka Ivy se na svém Facebooku svěřila: „Představte si, že nemůžete dělat aktivity, které nás těší a které považujeme za samozřejmé: koupání, plavání, postávání v dešti, mytí rukou a tak bych mohla pokračovat dál… Mé dceři byla potvrzena nemoc zvaná aquagenní urtikárie, která se týká jednoho z 23 milionů lidí na světě. Alergie na vodu je extrémně vzácná a většina postižených lidí téměř neopouští své domovy.“

Ivy je údajně nejmladší známou pacientkou s takovou nemocí. Lékaři zdrceným rodičům sdělili, že nemoc se probouzí k životu až u dospívajících lidí. O to překvapivější je, že nemocí trpí tak malá holčička. Problém této nemoci je, že ji nelze vyléčit a ještě horší je fakt, že se nemoc bude zhoršovat. Aquagenní urtikárii, nebo také alergii na vodu vyvolává nejen okolní voda, ale také slzy či pot.

Zatímco dospělý člověk může kontakt s „alergenem“ alespoň částečně kontrolovat, vysvětlit malému dítěti, aby neplakalo je o dost složitější. Bolesti spojené s touto nemocí lze prý připodobnit popáleninám třetího stupně. Rodiče museli přijmout speciální opatření, která jejich dceři alespoň částečně uleví od problémů.

Ke koupání dcery se uchylují jen dvakrát týdně a trvá 15 vteřin. Kdyby koupání trvalo déle, dostavily by se bolestivé puchýře. Součástí speciálního režimu je také hlídání, aby se Ivy co nejméně ušpinila. Navíc se rodina hodlá v brzké přestěhovat do nového domu s čističkou vody a centrální klimatizací – to aby se u Ivy zamezilo nadměrnému pocení.

Nemoc se daří mít alespoň částečně pod kontrolou díky antihistaminikům. Léky pomáhají omezit reakční dobu, která trvá od 15 do 60 minut. Rodiče ale mají obavy z problémů souvisejících z dlouhodobým užíváním léků. Ivy dříve užívala antihistaminika dvakrát denně, ale její tělo si začalo tvořit protilátky, čímž byla efektivita léků snížena. Řešením bylo omezit jejich užívání jen na dobu před samotným koupáním.

Z čeho má ale její matka největší obavy je rozvinutí vnitřní alergie. To by znamenalo, že kdykoliv se Ivy napije, dostaví se alergická reakce. Rodiče doufají, že se zvýší povědomí o této nemoci a že se lékaři začnou intenzivněji zabývat tím, jak s nemocí úspěšně bojovat. „Chceme, aby lidé o existenci téhle nemoci věděli, stejně jako to, že změní váš život k nepoznání,“ dodali rodiče závěrem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Osmnáctiměsíční holčička trpí vzácnou alergií na vodu, vlastní slzy i pot