Nevyžádané rady ohledně rodičovství. Jak se s nimi vypořádat?
Alexandra Fiedlerová
28. 1. 2018
Už když jste těhotná a bříško začíná být vidět, můžete mít oprávněný pocit, jako by se stalo veřejným majetkem. Každý si na něj chce sáhnout a ptá se vás na více či méně intimní dotazy ohledně vašeho stavu. Až se děťátko narodí, bude hůř. Připravte se na nevyžádané rady.
Proč všichni radí?
Těhotenství a mateřství představují něco, co lidi přitahuje. V nějaké formě si obojím prošli – jako dítě, rodiče nebo prarodiče, a proto mají pocit, že toho o tématu hodně vědí a mohou vám, tedy nezkušené a tápající čerstvé mamince, poradit.
Nehledejte za tím víc, než jen snahu vám pomoci v situaci, o které toho, v jejich očích, ještě moc nevíte. Ne, že by to byla pravda. Jako rodič své dítě určitě znáte nejlépe. Ale s tímto vědomím se vám bude za radu snadněji děkovat. Věřte tomu, že taková reakce je mnohem lepší, než pokus o pichlavou odpověď.
Nevyžádané rady z vlastních řad
Možná vás první rada od naprosto cizího člověka na ulici překvapí, ale buďte si jistá, že na ni zareagujete mnohem klidněji, než na radu od vlastní mámy nebo tchyně. Proč? Protože ve vztahu s rodiči jste vy v pozici dítěte a libovolnou radu vnímáte jako kritiku (jako by vám znovu bylo 8 let a neuklidila jste si pokoj). Ale vězte, že se vám obě „maminky“ opravdu snaží pomoci, jak nejlépe umí. Tedy tím, že vám dávají rady, které kdysi fungovaly jim.
Novopečené maminky naneštěstí všechny rady vnímají citlivěji, než tatínci. Je to proto, že péče o dítě je jejich doménou a jakoukoliv radu berou jako osobní útok.
Jak na rady nejlépe zareagovat?
Když vám udílí nevyžádanou radu neznámý pán v autobuse nebo starší paní v obchodě, nejlepší cestou, jak situaci ustát, je zachovat klid a pustiti radu jedním uchem dovnitř a druhým ven. S úsměvem za radu poděkujte a řekněte něco v tom duchu, že o tom budete přemýšlet. Uvědomte si, že dotyčný člověk vůbec nezná vás ani vaše dítě a už vůbec nerozumí kontextu, ve kterém se situace, která přitáhla jeho pozornost, odehrála.
S vlastní rodinou už vám to tak lehce neprojde. Prarodiče se o svoje vnoučata zajímají a mohou je znát stejně dobře jako vy. V takovém případě je důležitá komunikace. Snažte se babičkám vysvětlit, že v dnešní době se to dělá jinak, než jak byly zvyklé ony, a vám i děťátku to tak vyhovuje. Pokud se bude situace opakovat, už nevysvětlujte, jen trvejte na svém stanovisku. Případně poznamenejte, že vám tento postup doporučil pediatr. Na to starší generace většinou slyší. Reagujte klidně a s humorem.
Na druhou stranu rady babiček šmahem nezamítejte, v něčem mohou mít pravdu. Můžete si jejich rady třeba zapsat na papír a popřemýšlet o nich později. Navíc, nestranný pozorovatel si opravdu může všimnout něčeho, co vy už v každodenním kontaktu s dítětem nevnímáte. Třeba opožděného vývoje řeči nebo vaší podrážděnosti pramenící z únavy. Přijměte nabízenou pomoc.
Nevyžádaná rada na závěr
Ustát spoustu nechtěných rad v situaci, kdy je pro vás vše nové, jste pod vlivem hormonů a unavená, nemusí být lehké. Jste maminka a máte mít právo o svém dítěti rozhodovat. Jakoukoliv radu proto vnímáte negativně. Snažte se to ale potlačit. Většinou jde o dobrý úmysl lidí okolo vás. Za rady poděkujte, řídit se jimi přeci nemusíte. S prarodiči komunikujte a v situacích, které jsou pro vás důležité, neustupujte. Na druhou stranu, někdy nemusí být rady babiček až tak mimo. Navíc, jen co dítko trochu povyroste, rad výrazně ubude.