Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Neprůchodnost vejcovodů. Dá se i s touto diagnózou otěhotnět?

Řadu žen trápí gynekologické potíže, které stojí za tím, že nemohou otěhotnět. Mezi takovou diagnózu patří i neprůchodnost vejcovodů. Dá se tento problém úspěšně řešit tak, aby žena mohla nakonec počít dítě a stát se šťastnou matkou?

Co jsou vejcovody a jakou plní úlohu?

Vejcovody jsou ženské pohlavní orgány, které každý měsíc přenášejí vajíčko z vaječníku do dělohy. To se děje v průběhu ovulace, tedy přibližně v polovině ženského cyklu. Ve vejcovodu může dojít i rovnou k oplodnění, a poté je oplodněné vajíčko přeneseno do dělohy, kde se uhnízdí. Pokud jsou ale vejcovody ucpané, nedostanou se skrze ně spermie k vajíčku a ani oplodněné vajíčko do dělohy. Proto také neprůchodné vejcovody stojí za neplodností ženy. Jak se to může stát? Velice snadno. Stačí někdy malá jizva jako důsledek prodělaného zánětu nebo další příčiny jako například endometrióza.

Jak poznáme ucpané vejcovody?

Neprůchodné vejcovody jen tak nepoznáte. Pokud se nepokusíte otěhotnět, nebudete o nich ani vědět. V některých případech mohou způsobit jednostranné mírné bolesti v podbřišku, pokud dojde ke zvětšení ucpaného vejcovodu. Ale všimnout si lze obvykle dalších doprovodných příznaků, které většinou stojí za samotnou příčinou ucpání vejcovodů. Nejčastěji se jedná o endometriózu. To znamená, že dochází k nárůstu děložní sliznice mimo dělohu a k vytváření srůstů. Právě endometrióza může způsobovat velmi silnou a bolestivou menstruaci a chronické bolesti v podbřišku. A tato diagnóza také zvyšuje riziko vzniku neprůchodnosti vejcovodů.

Příčiny neprůchodných vejcovodů

Nejčastějšími příčinami neprůchodných vejcovodů bývají:

  • srůsty a endometrióza
  • záněty v pánvi, které vytvářejí jizvy
  • pohlavně přenosné choroby (chlamydie, kapavka)
  • předchozí mimoděložní těhotenství (vznik jizev)
  • myomy v děloze směrem k vejcovodům
  • předchozí gynekologické operace (vznik jizev)

Petra (44): Neodpustila jsem své sestře, že ona má děti a já ne

Zablokování pouze jednoho vejcovodu

Pokud dojde k ucpání pouze jednoho vejcovodu, šance na otěhotnění ženy se zvyšuje. K otěhotnění může dojít tehdy, pokud se uvolní vajíčko na té správné straně a bez problému projde zdravým vejcovodem. Stejně tak mohou být vejcovody neprůchodné pouze částečně, i to vede k vyšším šancím na otěhotnění, ale také k mnohem vyššímu riziku mimoděložního těhotenství. Mimoděložní těhotenství může nastat z toho důvodu, že oplodněné vajíčko díky ztížené cestě do dělohy může někde uvíznout. Takové těhotenství ohrožuje matku na životě a musí být okamžitě ukončeno.

Diagnostika neprůchodných vejcovodů

Neprůchodné vejcovody jsou dobře viditelné na ultrazvuku nebo při rentgenovém vyšetření s kontrastní látkou, případně se při vážném podezření na tento problém doporučí laparoskopická operace, při níž se rovnou mohou vejcovody zprůchodnit.

Léčba neprůchodných vejcovodů

Vejcovody se v mnoha případech dají úspěšně zprůchodnit pomocí laparoskopické zákroku. Pokud jsou vejcovody hodně zjizvené, nemusí být však tato léčba úspěšná. Pokud je problém blíže k děloze, lze jej snadněji vyřešit, než když se nachází až u vaječníku. Někdy se také odstraňuje část vejcovodu, což ale rovněž zvyšuje riziko pozdějšího mimoděložního těhotenství. Ve všech těchto rizikových případech, kdy je šance na přirozené otěhotnění nízká nebo je zde vysoké riziko vzniku mimoděložního těhotenství, se ženám doporučuje umělé oplodnění.

IVF je totiž možné ve všech případech neprůchodnosti, obzvláště pokud operace nepřinese žádné pozitivní výsledky.

Zdroje: Eileiterverschluss, What You Should Know About Blocked Fallopian Tubes

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Neprůchodnost vejcovodů. Dá se i s touto diagnózou otěhotnět?