Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit dítě, aby spalo celou noc

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 11. 2019

Celonoční spánek je jedním z velkých mýtů, kterému věříme až do doby, než máme své dítě. Miminka si většinou spí tak, jak chtějí a potřebují. Když se rozhlédnete po internetu, většinou se hodně dočtete o různých metodách, které spočívají v kontrolovaném pláči. Je ovšem otázkou, jak moc je taková metoda vhodná a jestli na ni máte dostatečné nervy.

Spánek je přerušovaný přirozeně

Mnoho lidí už zapomnělo na to, co je pro ně přirozené. Neustále nás svazují různá pravidla, mýty a poučky, že zapomínáme na to, co je pro nás vhodné. V noci si lidé procházejí lehkými a hlubokými fázemi spánku a je naprosto normální, že v průběhu lehké fáze se člověk probudí. I sami vědci se shodují na tom, že nepřerušovaný spánek je nesmysl. Miminka mají takových fází mnohem víc, než dospělý člověk. Také mnohem menší žaludek, rychlý vývoj a intenzivnější prožívání času. Je tedy celkem logické, že se probouzejí několikrát za noc. Některé děti se znovu sami uspí a jiné pláčou a volají maminku. Je to přirozené. Stejně tak se běžně děje to, že prvních šest měsíců se dítě budí málo a po půl roce najednou mnohem častěji. Je to tím, že začíná mnohem více vnímat svět kolem sebe, také rostou zoubky a přidávají se jiné vlivy, které spánek ovlivňují.

Jak naučit dítě spát samo a bez rodičů?

Jak naučit dítě, aby spalo celou noc?

Někdo volí různé spánkové metody, aby jeho dítě skutečně spalo celou noc.  Ta však často končí pláčem a ne pro každé dítě jsou vhodné. Přeci jen je s nimi spojena i spousta stresu a citlivější děti mohou naopak spát ještě hůře než předtím. Dobře zvažte, zda je právě toto řešení tím nejvhodnějším pro vás nebo pro vaše dítě. Ke klidnějšímu spánku bez stresu je možné dovézt dítě i jinak. Často jen stačí být pro děti tím bezpečím, které potřebují a jít jim příkladem. To, že je dnes moderní, aby dítě spalo již v šesti měsících celou noc, neznamená, že je to tak nejlepší.

Kde začít?

Naučte se odpočívat

Nejdříve začněte sami u sebe. Naučte se odpočívat i přes den. Chvilku se jen tak natáhnout a nic nedělat. Děti se učí příkladem. Večer se místo televize věnujte rodině. To je pro děti ten největší dar.

Vypněte večer televizi

Večer televizi úplně vypněte. Na děti nemá příliš dobrý vliv a hlavně jim nepomáhá usnout a některé děti z ní dokonce mohou mít i špatné sny. Večerníček jim můžete klidně pustit o něco dříve.

Hledejte příčiny buzení

Příčinu buzení musíte najít a nemusí být ukrytá jen v samotné noci, někdy je problém v denním rytmu nebo ve stravování.

Nastavte rituály

Pravidelné rituály a režimy většinu dětí uklidňují.

Klidové aktivity před spaním

Čím jsou děti starší, tím více vnímají okolí a na usnutí potřebují mnohem více času. Minimálně hodinu před spaním už s dětmi nedělejte žádné větší aktivity a nechte je, ať se hezky uklidní a utřídí si zážitky dne.

Postupujte pomalu

Každá změna je nejlepší, když se k ní dospěje postupnými krůčky. Zkuste nové uspávání nejdříve kombinovat s tím klasickým. Až začne dítě na nový režim dobře reagovat, můžete ten předešlý zrušit.

Vycházejte ze znalostí vašeho dítěte

Změna by neměla přijít odnikud zvenčí, ale od vás. Vy znáte své dítě nejlépe ze všech.

Jak vybrat dětskou chůvičku? A v čem může chůvička dětem škodit?

Každé dítě se nakonec naučí dobře spát. Nespěchejte na něj. Některým to jde dříve a jiným to trvá o něco déle. Pamatujte si, že i vy se dočkáte.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Právě čtete

Jak naučit dítě, aby spalo celou noc