Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Nano ochrana koupelny pro jednodušší a rychlejší úklid

Nebaví vás dlouhé čištění umyvadla, vany nebo sprchového koutu a záchodové mísy? Díky nanotechnologii se můžete zbavit vodního kamene, mastnoty i špíny.

Co je nanotechnologie?

Nanotechnologie spadá do oblasti vědy a průmyslu. Jejím cílem je manipulace s jednotlivými atomy tak, aby vznikaly látky a materiály s netradičními vlastnostmi nebo objekty složené z jednotlivých atomů. S nanotechnologií dříve pracovali pouze zaměstnanci vědeckých laboratoří nebo univerzitní profesoři a studenti. S touto komplexní disciplínou se dnes už můžete setkat napříč obory fyziky, chemie, robotiky a molekulární biologie. Díky několikaletým výzkumům se nanotechnologie postupně dostala i do běžného života, takže její pozitivní vlastnosti může využívat každý z nás.

Inspirace v podobě lotosového květu

Velmi oblíbená je tzv. chemická nanotechnologie, která nabízí ochranu povrchu různých materiálů a nano impregnaci. Inspirací pro vývoj nano ochrany byla vědcům samotná příroda a její chytré řešení ochrany rostlin a brouků.

Typickým příkladem je efekt lotosového květu. Voda z listů lotosu okamžitě stéká, protože má jen minimální kontakt s povrchem rostliny. Lotos je díky tomu stále čistý i přesto, že vyrůstá z bahna. Efekt lotosového květu neboli samočisticí efekt velmi zaujal širokou vědeckou veřejnost, která ho začala do hloubky zkoumat.

Nanotechnologie pomáhá s úklidem

Výsledkem dlouholetých výzkumů je nano impregnace, která funguje na stejném principu jako lotos. Vědci v laboratořích odhalili tajemství čistoty lotosu a napodobili jeho vlastnosti s pomocí nanotechnologie. Ta odpuzuje kapaliny i nečistoty a zabraňuje jejich přilnutí do struktury materiálu. Proto zjednodušuje úklid a údržbu všude tam, kde je to třeba a navíc chrání povrch před agresivními vlivy životního prostředí.

Chcete si usnadnit úklid? Vybírejte správné pomocníky

Nanotechnologii je možné využít k ošetření mnoha typů materiálů a povrchů. Obliba čisticích prostředků s nanotechnologií bohužel vede některé výrobce k prodeji nekvalitních produktů. Při výběru toho správného výrobku proto pečlivě čtěte složení. Pokud narazíte na silikony, oleje, akryl nebo teflon, můžete si být jistí, že tyto produkty budou mít jen krátkodobý efekt. Nižší cena je vykoupená nutností ošetření často opakovat, aby si ochranný povrch zachoval své vlastnosti.

Nano ochrana pro domácnost i do auta

Ověřeným výrobcem je německá společnost Nanoconcept. Díky úzké spolupráci s vědeckými pracovišti přináší na trh pravidelně nové a nové nano produkty pro jednodušší život. K ochraně oblečení, bot i sedacích souprav se hodí nano impregnace textilu a kůže. Zaručí totiž, že povrch zůstane čistý a suchý i když přijde do kontaktu s bahnem, vodou nebo jinými tekutinami.

Řidiči mohou využít neviditelné tekuté nano stěrače, které zaručují bezpečný výhled z auta i za nepříznivého počasí. Pro ochranu a snadné čištění oken, umyvadel, van, sprchových koutů a toaletních mís je ideální nano ochrana skla a keramiky proti usazování špíny a vodního kamene.

Čištění koupelny s pomocí nanotechnologie

Set přípravků nano ochrany pro koupelny odpuzuje vodu, olej i různé nečistoty a v krátkém čase odstraní i usazený vodní kámen. Kromě těchto přípravků potřebujete jen obyčejný hadřík a čistou vodu. Úklid tak můžete zkrátit o třetinu a zbylý čas věnovat třeba rodině.

Jak to funguje?

Poté, co umyvadlo, vanu, toaletu a sprchový kout ošetříte, vytvoří se ochranná vrstva, která však nijak nezmění povrchovou strukturu ani samotný vzhled. Rovnoměrné pokrytí vytvoří ochranný film, který odpuzuje vodu. Kapky vody na povrchu nezůstávají, ale rychle odtékají pryč. Díky tomu se nikde neusazuje vodní kámen ani nečistoty a další úklid vám zabere o to méně času. Prostředky na bázi nanočástic navíc redukují množení bakterií a virů.

Výhody nanotechnologie v koupelně:

  • má antibakteriální účinky, které zabraňují tvorbě škodlivých mikroorganismů
  • nezanechává šmouhy na skle
  • zbavuje map od vodního kamene
  • chrání před opětovným usazováním vodního kamene až 1 rok
  • nablýská vodovodní kohoutky
  • ušetří ročně tisíce korun za nákup čisticích prostředků pro koupelny
  • chrání životní prostředí, protože neobsahuje žádné chemikálie

Nano setem pro ochranu koupelen můžete ošetřit sklo, keramiku, plasty i kovy. Je proto vhodný na zrcadla, sprchové kouty ze skal, keramické i plastové vany, kovové baterie, držáky a madla.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nano ochrana koupelny pro jednodušší a rychlejší úklid