Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Mějte v koupelně pořádek: Jak si zorganizovat kosmetiku a osobní hygienu?

Toaletka v pokoji i koupelnová skříňka jsou místa, kde se o sebe staráme někdy ve spěchu a jindy si to vychutnáváme. Obzvlášť ty první situace ale vnášejí do organizace drobných předmětů osobní péče chaos. A pak se je člověku nechce uklízet, protože je všechny musí vytáhnout a zase přeskládat… Naštěstí existují fígly, jak mít kolem svého umyvadla i zrcadla pořádek.

Jak zařídit koupelnu, aby měla přehledné úložné prostory?

Organizace osobních předmětů záleží na tom, kam a jak se dají uložit. Pokud zařizujete nový dům nebo plánujete rekonstrukci nebo třeba i menší změnu, pohledejte takový koupelnový nábytek, který kritéria splní. Pak se nebude nic muset válet okolo. Myslete na známou minimalistickou zásadu, že každý předmět v domácnosti má mít svůj domov.

Čím více přihrádek, tím lépe? Obecně to platí v tom, že pak vše tento svůj domov má přesněji vytyčený. Pokud ale skříňka disponuje méně viditelnými či tajnými zásuvkami, můžete klidně zapomenout, že v nich něco leží. Viditelnost je koneckonců důležitá. Některým pomáhá používat skříňky bez dveří, aby bylo všechno nejen přístupnější, ale také se více připomínalo, v jakém stavu věci jsou. Pomoci může i kvalitní osvětlení.

Samotné zásuvky a přihrádky byste měli zorganizovat tak, aby věci s podobným účelem a využitím byly pohromadě. Můžete je dodatečně ještě zmenšit děliči, které se dají koupit, nebo si do nich pořídit menší boxy. Nebojte se ani jiných možností upevnění a umístění předmětů. Ručníky, kartáče, hřebeny, pemzy, ale klidně i nádoby s menšími hygienickými potřebami mohou viset na věšáčcích ve zdi či vnitřní straně dveří skříně. Komu se nechce vrtat, nechť klidně použije přísavky nebo třeba lepidlo.

Čím hezčí koupelna, tím více nepořádek vadí

Estetika rozhodně také hraje svou roli. Když je místnost pěkně zařízená, byla by to škoda, aby se její krása něčím narušovala. Člověka to tedy může motivovat, aby udržoval prostor, v tomto případě koupelnu nebo okolí toaletního stolku, v čistotě a pořádku. Za ta staletí a desetiletí už designeři přišli s mnoha možnými řešeními, jak spojit příjemné s užitečným.

V koupelně ani u kosmetického stolku netrávíme zdaleka většinu dne, ale den zde začíná a končí. To je zásadní. Chce to výše uvedené zorganizování předmětů, ale také příjemné barvy a materiály. Zkuste si třeba vnést do koupelny trochu přírody a skladovat věci v nízkých proutěných koších nebo si vyhrát s estetikou bylinkářky a uložit prací prášek či koupelovou sůl do pěkných skleněných dóz…

Úklid je hotový, ale jak se naučit udržovat pořádek?

Čím více zdravých návyků v domácnosti, tím déle vydrží všechno na svých místech. Neoblíbená činnost zvaná uklízení závisí na prevenci. Jestli člověk potřebuje jenom vyluxovat a vyčistit své okolí, nebo musí vracet do pořádku dva týdny pohazování věcí po libovolných koutech, to je velký rozdíl. Proto se hodí začít u sebe a po úklidu zavést pár zásad. Například:

  • Neskladujte zbytečné věci. To, co si opravdu chcete nechat, pak mějte zorganizované. Kosmetické produkty s kratší trvanlivostí mějte blíže po ruce, abyste je stihli využít, dokud se hodí.
  • Nikdy nic neházejte na zem – zvykněte si strávit vždy těch pár sekund položením předmětu. I kdybyste jej neměli čas vrátit na správné místo, stále je to větší snaha směrem k udržování pořádku a zdravější návyk.
  • Pokud máte rodinu, vyhraďte si spolu párkrát do týdne večerní čtvrthodinku, během které uložíte a uklidíte to, co nejvíce překáží. Dělat aktivity společně je způsob, jak se k nim motivovat. Jeden z vás si přitom může brát na starost koupelnu.
  • Vstávejte o deset minut dříve. Když si pak při ranní rutině zvědomíte a vymezíte, kterých deset minut je „navíc“, můžete je využít k tomu, že se namalujete v klidu a stihnete pak kosmetiku vrátit na správná místa.
  • Mějte po ruce hadřík nebo stěrku. Když s ním přetřete sklo sprchového koutu či zrcadlo nad umyvadlem po každém použití, nezabere vám to moc času a dlouhodobě to pomůže udržovat čistotu.
  • Všechno, co se vylije, setřete okamžitě. Nenechávejte skvrny na později, nebo zaschnou a bude to náročnější. Tuhé mýdlo právě z tohoto důvodu můžete vyměnit za tekuté, které se nedrolí, jeho hrudky se nepovalují po umyvadle a nepřisychají tam.
  • Na to, co se vám opravdu nechce vracet na místo, mějte speciální krabici. Na konci dne ji vždy vyprázdněte uklizením všeho, co se do ní dostalo.
Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Mějte v koupelně pořádek: Jak si zorganizovat kosmetiku a osobní hygienu?