Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Masky na karneval a jejich výroba. Popusťte uzdu fantazii a vyrobte doma ten nejlepší kostým

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 1. 2019

Přichází doba karnevalů a s ní rozmanité převleky, masky, tancování, zábava a nadšení dětí i dospělých. Také vás čeká nějaký takový rej s vašimi dětmi? Pak jistě vy i oni přemýšlíte, jakou masku si vezmou na sebe. V obchodech se vám vše zdá příliš kýčovité a ani nechcete utrácet tolik peněz. Co s tím? Odpověď je jednoduchá. Masky na karneval vyrobíte snadno i doma. Stáčí vám k tomu trocha kreativity a šikovné ruce.

Někteří rodiče možná dají raději přednost nákupu hotové masky. Kdo chce však popustit trochu uzdu fantazii a být víc originální, přistoupí k jejich výrobě. Je to možná trochu časově náročnější, ale když do procesu výroby zapojíte i své děti, určitě si společně strávený čas báječně užijete. Nejlepší masky na karneval se totiž zaručeně vyrábí doma s maminkou nebo tatínkem.

Masky na karneval inspirace

Jenže jak vůbec probíhá taková výroba dětských masek? Není to vůbec tak složité, jak si možná představujete. Nejdříve musíte rozhodnout, za co vaše dítě půjde a pak se můžete pustit do výroby. My vám přinášíme inspiraci na několik oblíbených převleků pro kluky i holky.

Kostým čarodějnice

Na kostým čarodějnice si připravte kousek tvrdého papíru/lepenky/nepotřebné krabice, černý a fialový papír na klobouk, barvy na tvář, černé šaty, velké tričko apod., koště. Z lepenky a barevného papírů vyrobte klobouk a různě ozdobte. Pokud klobouk nechcete, můžete malé čarodějnici jen rozcuchat vlasy, vplést do nich větvičku apod. Tužkou na oči domalujte bradavici i s chlupy a trochu jí ušpiňte obličej. Oblékněte šaty, dejte černé legíny nebo punčochy – klidně mohou být děravé a do ruky přidejte koště.

Příprava zlověstného piráta

Co by to bylo za karneval, kdyby na něm chyběl zákeřný pirát. Výroba jeho masky není vůbec složitá, ale uděláte s ní velikou parádu. Potřebujete pirátský klobouk, který si snadno vyrobíte z tvrdého papíru. Nezapomeňte přikreslit lebku se zkříženými hnáty. Ta nesmí chybět. Nezbytná je i páska přes oko, pirátský meč (ten také vyrobíte z tvrdého kartonu), bílou košili, vestu (starou a roztřepenou) a do ruky mapu. Pirát by měl mít obligátní knírek, tak ho nezapomeňte přimalovat.

Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?

Roztomilá jahůdka

Malá holčička bude v masce sladké jahody neodolatelná. Výroba takové masky je naprosto jednoduchá. Potřebujete jen červené tričko ve větší velikosti. Černou fixou nebo barvou na textil přimalujte zrníčka. Aby Jahůdka měla správný tvar, vyplňte tričko nafouklými balonky nebo čímkoliv jiným vhodným. Kolem krku ještě vytvořte zelené lístky. Můžete z krepového papíru, ten ale může barvit nebo z látky. A vaše Jahůdka je na světě.

Chrabrý rytíř

Který malý chlapeček by nechtěl být chrabrým rytířem. Vyrobte mu jeho masku snů. Rozhodně se nemusíte naučit cechu kovářskému a vykovat dokonalé brnění. Stačí vám staré prostěradlo a na něj našít červený rytířský kříž. Přehoďte přes hlavu a v pase převažte páskem. Z krabice můžete vyrobit přilbu a obalit stříbrným krepovým papírem. Správný rytíř potřebuje i svého věrného oře. Vyrobte z kartonu hlavu koně. Hřívu připravte z vlny a přilepte lepidlem. Nezapomeňte přilepit i uši a namalovat oči, nos apod. Hlavu koně přidělejte na násadu od koštěte nebo na sáňky. A co ještě rytíř musí mít? Přeci meč. Protože bez meče, by to žádný rytíř ani nebyl. I ten vyrobíte jednoduše. Opět vám k tomu stačí karton, který vystřihnete do požadovaného tvaru a nabarvíte.

 Jak vyrobit kostým ovečky

K výrobě malé roztomilé ovečky potřebujete tenký bílý filc nebo jinou netřepivou látku či obyčejné bílé tričko, dostatečné množství vatových kuliček, tavnou pistoli, kousek stužky na zavázání vestičky. Na hlavu pak černou jednoduchou čelenku, kousek bílého a černého filcu na uši, jehlu a nit, tavnou pistoli a vatové kuličky.

Začneme výrobou vestičky. Tu si vystřihněte z filcu. Stačí jen úplně jednoduchá. Díly v ramenou a po stranách sešijte. Na přední díly dejte kousek suchého zipu na zapínání nebo přišijte stužky na zavazování. Dejte je po celé délce, aby se vesta dětem neotevírala. Pokud se na vestičku necítíte, využijte jednoduše bílé tričko, kterému ustřihnete rukávy. Na vestičku pomocí tavné pistole připevněte vatové kuličky po celé ploše.

Z bílého filcu vystřihněte kolečko o průměru 10 cm a nalepte ho doprostřed čelenky. Na něj pak nalepte vatové kuličky a několik jich dejte i po stranách přímo na čelenku.

Na řadu přihází uši. Z bílého a černého filcu si vystřihněte jejich tvar a obě barvy k sobě přilepte nebo přišijte. Jeden konec uší nařaste sestehováním, aby se uši vytvarovaly. Tento konec pak přidělejte k čelence. Lepení můžete zamaskovat vatovými kuličkami, aby nebylo vidět. A ovečka je na světě.

Kostým chobotnice a šneka

Možná se ptáte, jak vyrobit masku zvířete, jako je šnek nebo chobotnice. Poměrně jednoduše. Máme pro vás návod na obojí.

Maska chobotnice

Na chobotnici potřebujete patery punčochy ve velikosti dítěte (klidně mohou být každé jiné, ale měly by k sobě ladit), k tomu tričko s dlouhým rukávem a hladkou čepici, tenký pásek, kousek bílého a černého filcu, duté vlákno či nějakou jinou výplň a oboustrannou lepicí pásku.

S výrobou začněte tak, že čtvery punčochy vycpete dutým vláknem a s vycpáváním skončíte někde u rozkroku. Natáhněte dítěti pásek a obmotejte kolem něj horní část punčoch. Několika stehy zajistíte, že budou pevně držet. Pásek s „chapadly“ sundejte. Z filcu vystřihněte dva velké a dva malé ovály na oči. Slepte je na sebe a připevněte na čepici. Pokud už pak čepici nechcete používat, přidělejte oči tavnou pistolí nebo lepidlem, jinak oboustrannou lepicí páskou. Pak dítě oblékněte do nevycpaných punčoch, trička a do pásku s chapadly. Nasaďte čepici a máte doma úžasnou malou chobotnici.

Maska šneka

K výrobě malého šneka potřebujete hnědý balicí nebo jiný papír, papírovou lepicí pásku, kousek krabice, čelenku, dva molitanové míčky, dva kousky širší stuhy a tavnou pistoli.

Nejdříve začněte s ulitou. Vyrobte si dvě její půlky. Ustřihněte velký kus hnědého papíru a po celé ploše pomačkejte. Poté začněte rolovat od rohu. Až bude rulička dost dlouhá, postupně ji zakrucujte a stáčejte do tvaru ulity. Pomáhejte si krycí páskou a ulitu připevňujte tak, aby se vám znovu nerozmotávala. Až bude ulita podle vašich představ, zpevněte ji tavnou pistolí a pásku odstraňte. Stejně tak udělejte i druhou část ulity. Obě půlky by měly být stejně velké. Připevněte je k sobě.

Potom z kartonu vystřihněte menší čtverec, který by měl mít stejnou šířku jako ulita a na něj ji nalepte. Na karton také připevněte dva pruhy stuhy jako popruhy, aby si dítě mohlo ulitu připevnit na záda. Dále vezměte dva kusy papíru a ty zatočte tak, aby pevně držely a tyčily se do výšky. Na jeden konec tykadla nalepte kouli nebo míček a druhý konec připevněte k čelence. Poslouží vám dobře tavná pistole. Kostým šneka je hotový.

Výroba dětských masek je snadná

Sami vidíte, že vyrobit dítěti dokonalou masku není ani zdaleka tak složité a nepotřebujete k tomu ani příliš mnoho věcí. Obvykle vystačíte i s tím, co máte doma. Takto se z vašeho dítěte může stát veselý šašek, superhrdina, malý čertík, upír, princezna, víla, lvíček, kuchař, lékař či kovboj. A nemusíte je využít jen na karneval. Také na halloween potřebujete vyrobit dokonalé kostýmy. Tak se nechte inspirovat a užijte si se svými dětmi mnoho zábavných chvilek.

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Masky na karneval a jejich výroba. Popusťte uzdu fantazii a vyrobte doma ten nejlepší kostým