Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Mám zlé dítě. Odkud se bere agresivita v dětech?

Lidé jsou různí. Povahové vlastnosti se projevují už od útlého věku a odborníci se dosud přou o to, zda rozhoduje genetika, anebo vliv výchovy a prostředí. Víme, že vývoj dítěte může ovlivnit od samého počátku u maminky v bříšku naprosto cokoliv. Mnozí rodiče se nešťastně ptají, proč je jejich dítě tak zlé, a kde se to v něm vlastně bere? Jaké mohou být příčiny?

Když opomeneme agresivitu v batolecím věku pramenící z přirozeného vývoje, z období vzdoru a nezralosti nervové soustavy, můžeme zohlednit i vlastnosti, které se u dítěte začínají projevovat. Genetika a nějaké predispozice určitě hrají svou roli, dítě může být například tvrdohlavé po dědečkovi nebo vzteklé po tatínkovi, ale v útlém věku obvykle rozhodují zcela jiné faktory a vysvětlení.

Agresivita dětí vůči rodičům se dá ještě korigovat

V batolecím věku se dá ještě chování dítěte určitým způsobem korigovat. U batolete se teprve utváří nějaká empatie a ono si prozatím neuvědomuje, že svým chováním někomu ubližuje. Rodiče mohou jít svým dětem příkladem a přiměřeně k věku jim vysvětlit, jak se mají chovat. Děti zpočátku nerozumí tomu, že jejich chování není vhodné. Problém nastává, když si dítě plně uvědomuje, co dělá a dělá to z určitého důvodu naschvál, nebo mu to dokonce činí potěšení.

Dítě mě bije. Jak správně reagovat?

Mám zlé dítě, co s tím?

Pokud se dítě chová nějak nestandardně nebo patologicky, je třeba nejprve najít příčinu. Říká se, že za problémy dětí mohou jejich rodiče, a nezřídka je to skutečně pravda. Spousta agresivních dětí jen ventiluje své frustrace a traumata, mnohé z těchto takzvaně problémových dětí jsou psychicky nebo fyzicky týrané. To je uzavírá do vlastního světa pokřivených hodnot, ve kterém vlastně není žádné místo pro jakýkoliv projev lidské laskavosti.

Je na zvážení každého pedagoga, jak bude situaci řešit, pakliže se v dětském kolektivu vyskytne silný agresor, který se chová z nepochopitelných důvodů velmi podivně. Děti tímto chováním vyloženě volají o pomoc a podvědomě se snaží na sebe upozorňovat. Může jít například i o mentální retardaci, autismus a jiné specifické poruchy, u kterých agresivní chování pramení z nepochopení. Tyto děti patří do rukou speciálních pedagogů, kteří mohou rodičům výrazně pomoci s přístupem a výchovou.

Nedomazlené děti. Co všechno může způsobit nedostatek něhy?

Dítě psychopat je závažnou diagnózou

Kromě cílených provokací daných povahou či problémy doma, volání o pomoc týraných dětí nebo neuvědomělého chování pramenícího z nezralosti nervové soustavy se skutečně můžeme setkat s psychopatickým chováním dítěte, kterému očividně a uvědoměle činí potěšení, když může týrat druhé děti. Začíná to hračkami nebo zvířaty. Dítě si hraje tak nějak neobvykle, ničí a rozbíjí hračky, ubližuje panenkám a podobně. Jakékoli podivné chování svého dítěte byste měli řešit s dětským psychologem nebo psychiatrem. Příčin může být celá řada a vždy existuje jejich řešení.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Mám zlé dítě. Odkud se bere agresivita v dětech?