Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Květinová aranžérství umí zázraky

Květinová vazba, která vezme dech, posazená do vázy na stole ke slavnostním příležitostem prostě patří. Stejně tak další výzdoba. Je jedno, zda jde o oslavu narozenin, promoce nebo dokonce svatbu, vždy chceme, aby vše bylo naprosto dokonalé. Ale co když si sami výzdobu udělat nedokážete? Vsaďte na květinová aranžérství, jejichž výtvory vám vezmou dech.

Když se řekne aranžování květin

Každá čerstvá řezaná květina je krásná a může vládnout nějaké té aranži. Sestavit ji, to chce cit pro estetičnost, zároveň je ale důležité vědět, jaké květiny spolu mohou do jedné vázy, jaká je jejich výdrž a mnoho dalšího. Důležité je celou kytici sladit i barevně. Mnohé možná překvapí, že ani tím to nekončí. Každá kytice může nést i nějaké to poselství, které chce předat tomu, kdo ji dostane.

Jak je to možné? Každá květina, a často i její barva, mají svůj význam. Říká se, že jednou květinou můžete říct i víc než 1000 slov, a to díky řeči zvané květomluva. Zkušený florista nebo floristka, kteří aranží mají uvázat, se vás tak nejspíš při výběru budou ptát, k jaké příležitosti mají kytici uvázat.

Kdo je odvážný, může nějakou tu vazbu zkusit i sám

Máte doma na zahrádce množství květin, které chcete využít? Proč ne. Ideální aranžmá vlastně ani neexistuje, vše záleží na naší představivosti a vkusu toho, komu je kytice určená, nebo k jaké příležitosti. Jak začít?

Nejprve si ujasněte barvu

Ať už si aranžmá chcete uvázat sami, nebo to svěříte odborníkům, určitě byste si měli dopředu rozmyslet, v jakých barvách by mělo být uvázané, a klidně si můžete rozmyslet i druh květin. Vyhrají u vás růže, gerbery, chryzantémy, alstromerie nebo jiné květiny? Podle finančních možností, které máte, se pak rozhodne o množství potřebného materiálu.

Aranžování květin

K jaké příležitosti kytici vybíráte?

Důležitou skutečností pro správnou vazbu je i příležitost, ke které je kytice určena, nebo místo, kde bude umístěna. Jinou kytici zvolíte na běžnou oslavu, jinou na promoci a úplně odlišnou třeba na svatbu. No a když už jsme tak u té svatby, jiná kytice přijde na stůl, jiná třeba na auto nebo jako poděkování maminkám.

Víte, že třeba kytici k narozeninám můžete poslat i po kurýrovi? Objednejte si rozvoz květin Praha, Plzeň, Ostrava nebo další města po celé ČR a udělejte radost oslavenci, i když nemůžete zrovna být s ním a popřát mu osobně.

Dáváte přednost ucelenému vzhledu, nebo preferujete ten neotřelý, možná i chaotický?

Možností, jak kytici uvázat, je celá řada. Můžete vsadit na kytici do kulata, rozvolněné aranžmá i chaotické uspořádání květin, které se někomu může zdát až zmatené. I taková vazba může mít své kouzlo.

V každém případě mějte na paměti, že když se do aranžování pustíte sami, měly by všechny květiny v aranži vypadat co nejpřirozeněji. Ze stonků odstraňte také přebytečné listy, které by byly ponořené ve vodě a mohly tam napáchat škody a zkrátit životnost květin.

Pro aranžování květin nejsou potřeba jen květiny

Sestavit kytici, to neznamená jen poskládat k sobě jednotlivé květiny, ale také použít vhodnou zeleň a další materiály a dekorace, které aranži dodají finální podobu a originální vzhled. Může jít o barevné lišejníky, tvarované koule z větviček, tyčky bambusu, okrasné trávy, stužky nebo drobné doplňky z keramiky apod.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Květinová aranžérství umí zázraky