Menu
MotherClub.cz
Jídelníček pro děti

Které čaje jsou vhodné pro děti a kterým je naopak lepší se vyhnout?

V době velkých letních veder se maminky zajímají nejen o to, kolik tekutin má vlastně dítě v určitém věku vypít, ale i v jaké podobě. Kromě čisté vody, ředěných ovocných a zeleninových šťáv a bylinkových čajů jsou ve hře i typické čaje, které pijeme my – dospělí. Od jakého věku vlastně můžeme dát dítěti černý nebo zelený čaj? Je vhodné, aby tyto čaje pila kojící žena?

Bylinky pro děti jako sázka na jistotu

Nejčastěji podávanými čaji pro kojence, batolata i předškoláky jsou bylinné odvary, zpravidla z heřmánku, anýzu, fenyklu, mateřídoušky, sušených šípků, případně také maliníkových a jahodníkových lístků. Jsou lahodné a zdravé, pomáhají s trávením a bolestmi bříška. Jsou ideálními prostředky pro dodržování pitného režimu dětí.

Výborné jsou i čaje na dětský kašel jako například lipový nebo z květu slézu lesního. Kvítky slézu můžete občas přidat i do dětského čaje určeného na běžné pití. Pokud si troufáte na vytváření vlastních směsí bylinek či ovoce, můžete si pohrát i s barvami, které se dětem budou líbit. Květy slézu totiž barví vodu výrazně do modra až fialova.

Ovocné čaje raději přímo z ovoce

Pokud bych chtěli nabídnout dětem něco osvěžujícího, osvědčují se nápoje a čaje připravené z čerstvého, mraženého, sušeného nebo lyofilizovaného ovoce. Ovoce sušené mrazem, takzvanou lyofilizací si uchovává veškeré původní živiny, neobsahuje cukr ani konzervanty a je pouze dokonale zbaveno vody. Po namočení opět nabývá na svém objemu. V sušené podobě se dá rozdrobit až na jemný prášek, který stačí jen rozmíchat s vodou a ovocný nápoj nebo horký čaj jsou na světě.

Pozor jen na přílišnou přirozenou kyselost ovoce a následnou přemíru konzumace cukru. Malým dětem cukr raději vůbec nenabízíme a zkoušíme osladit rýžovým sirupem nebo medem. Ideální je kombinace ovoce s bylinkami, například sušené listy jahodníku s lesním ovocem a podobně. Jestli chcete sáhnout po šípkovém nebo ibiškovém čaji, rovněž budeme mít co dělat s přílišnou kyselostí. Ibišek stačí jen občas přidat ve velmi malém množství, šípkový čaj můžeme používat častěji.

Využijte letní zahrádku a připravte dětem čerstvý nápoj nebo čaj z rybízu, angreštu, jahod, letních jablek nebo třeba i dozrávajících meruněk. Skvělé a velice zdravé jsou i borůvky, které mají přirozené antibiotické účinky a dezinfikují střeva.

Černý čaj nejen proti průjmu

Klasický černý čaj, případně s citrónem a cukrem, se standardně nabízel k pití už dětem v mateřských školách, hořký skvěle zabíral proti průjmu. Ve větším množství ale pro svůj vysoký obsah tříslovin způsoboval u dětí zácpu a silný jim kvůli obsahu kofeinu a teinu zrovna neprospíval. Černý čaj proto není vůbec vhodný pro malé děti, ale je na zvážení od jakého věku jej vlastně dítěti dáte.

Předškolák už určitě černý čaj může, dle vašeho uvážení jej můžete zkusit nabídnout i batoleti. Ideálně však kvalitní assam, velmi slabý a v dopoledních hodinách. Zde se nabízí možnost jej lehce ochutit, například čekankovým sirupem. Uvidíte, jestli vám jej dítě vůbec bude pít. Pokud dáte dítěti večer větší množství černého čaje, je dost pravděpodobné, že vám jen tak neusne.

Zelený čaj raději až od puberty

O zeleném čaji se však nedá říct, že by byl vhodný pro děti, a to především pro jeho opravdu vysoký obsahu kofeinu. Dospělí a studenti se zeleným čajem dopují ve zkouškovém období, když se potřebují soustředit na duševní práci nebo kvůli hubnutí, proč bychom jej tedy měli dávat pít kojencům, batolatům nebo předškolákům? Spát nám po něm určitě nebudou a i kojící maminky si mnohdy tuto dobrotu v průběhu období laktace odříkají, protože veškeré obsažené látky samozřejmě přecházejí do mléka a ovlivňují miminko.

Pokud chcete začít dítěti nabízet klasický čaj z čajovníku čínského, začněte raději tím černým. Zelený nechte pro starší děti, ideálně až v pubertě, kdy se mohou samy rozhodnout, co jim chutná. A rozhodně se nedoporučuje pít navečer!

Rooibos a honeybush i pro batolata

Skvělým tipem pro děti kteréhokoliv věku jsou čaje rooibos a honeybush. Tyto africké čaje totiž vůbec neobsahují kofein, jsou velmi zdravé a mají lahodnou chuť. Nálev je červené nebo hnědé barvy s výraznou zemitou chutí, obsahují velké množství vitamínů a minerálů, honeybush navíc chutná přirozeně po medu. Můžete je dětem smíchat s bylinkami nebo s ovocem. Sladidla a cukr lze úplně vynechat.

Pro báječné letní osvěžení je velmi chutný v šejkru našlehaný slabý rooibos s trochou citronové šťávy. Mohou v něm plavat i kousky jahod nebo borůvek, to děti ocení.

Letní drinky pro děti

V létě se hodí studené čaje a výluhy, které nemusíte vařit. Použijte čerstvé ovoce, které si tak zachová cenné vitamíny, navíc dítě po vypití nápoje může kousky ovoce sníst. Vyzkoušet můžete sezónní ovoce a bylinky, například květy černého bezu, lesní jahůdky, kostičky nakrájené nektarinky a kolečko limetky. To vše stačí jen namočit na pár hodin do skleněného džbánu s vodou a umístit jej do ledničky. Malým dětem však nepodávejte tento nápoj ledový!

Pokud uvaříte rooibos a necháte jej vychladit, můžete ho podávat dětem s citrónem, jahodami, borůvkami nebo třeba i kuličkami černého rybízu. Fantazii se meze nekladou! Vytvořte si svůj vlastní letní drink pro vaše dítě! A ideální bude, když ho do celého tvůrčího procesu také zapojíte.

Čaje vhodné pro děti:

  • heřmánkový
  • šípkový
  • anýzový
  • fenyklový
  • kontryhelový
  • z listí maliníku
  • z listí jahodníku
  • mateřídouškový
  • lipový
  • z čerstvého ovoce
  • rooibos
  • honeybush
  • slabý černý čaj při průjmu nebo občas a v menším množství
  • bílý čaj občas (obsahuje malé množství kofeinu)
  • čaj s přídavkem ibišku
  • čaj ze slézu lesního (je skvělý na dětský kašel)

Čaje nevhodné pro děti:

  • silný černý čaj
  • zelený čaj
  • fermentované čaje
  • kouřové čaje

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Které čaje jsou vhodné pro děti a kterým je naopak lepší se vyhnout?