Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Které brněnské čtvrti a městské části jsou nejlepší pro život s dětmi?

Chystáte se přestěhovat do Brna a zajímalo by vás, v jaké lokalitě se usadit a založit rodinu? Nebo již v Brně žijete, ale stávající čtvrť nepředstavuje prostředí vhodné pro malé děti, a tak sháníte byt v jiné městské části? V novém domově strávíte možná i desítky let, proto je namístě výběr adresy nepodcenit. Podívejte se, které brněnské čtvrti jsou pro život s dětmi jako stvořené.

Podle čeho vybírat lokalitu vhodnou pro děti?

Hledáte pronájem bytu Brno a nevíte, na kterou část města se zaměřit? Nejprve si ujasněte, co přesně byste rádi měli ve svém okolí. Pokud máte děti nebo založení rodiny plánujete, bude vám zřejmě záležet na kvalitě životního prostředí, bezpečnosti a dostupnosti specifických služeb, jako jsou školky, dětská hřiště či zdravotnická zařízení.

Roli bude hrát také to, zda máte vlastní automobil. Zatímco řidiči v podstatě nejsou limitováni, rodiny bez auta musí brát v potaz i dostupnost městské hromadné dopravy. V neposlední řadě jsou důležité i finanční možnosti a individuální preference týkající se typu bydlení. Luxusní byty jsou k nalezení především v samotném centru Brna, jejich cena je však v porovnání s cenami bytů na periferii mnohem vyšší.

Kde v Brně bydlet s dětmi?

Nyní se již pojďme podívat na několik lokalit, které lze pro bydlení s dětmi doporučit. Jaká místa nabízejí klid, bezpečí a dostatek zábavy pro nejmenší?

1. Řečkovice

Brněnská čtvrť Řečkovice se nachází na severu města. Krom toho, že patří mezi klidné části Brna, nabízí také spoustu příležitostí pro výlety s kočárkem nebo malými dětmi. Z velké části je obklopena hezkou přírodou, zároveň disponuje veškerou městskou infrastrukturou. Nechybí státní ani soukromé mateřské školky, základní školy, gymnázium, restaurace, kadeřnictví, lékařské služby, kavárny, cukrárny a další služby typické pro město.

Dopravní dostupnost je rovněž bezproblémová, čtvrť je se zbytkem města propojena městskou hromadnou dopravou. Využít lze tramvajovou linku či několik linek autobusů. Vedle toho se zde nachází vlaková zastávka Brno-Řečkovice.

Hlavním důvodem, proč jsme Řečkovice zařadili mezi brněnské čtvrti vhodné pro život s dětmi, je kvalita životního prostředí. Nacházejí se zde lesy a blízkým okolím vedou cyklostezky i turistické trasy, proto zde není nouze ani o sportovní vyžití. Na procházku s kočárkem se lze vydat například do místního národního parku Baba, na náročnější výlet s většími dětmi zase na vrcholový hřeben Babí lom.

2. Žabovřesky

Tato městská část se nachází severozápadně od centra města. Z hlediska bydlení se jedná o žádanou lokalitu, jelikož se zde nachází velké množství zeleně a zajímavá architektonická zástavba. Jedná se o jednu z největších městských částí Brna, plná občanská vybavenost včetně velkého množství mateřských a základních škol je proto naprostou samozřejmostí, stejně tak dobré dopravní spojení.

Žabovřesky jsou doporučovány jako vhodná lokalita pro rodiny s dětmi především díky možnostem kulturního i sportovního vyžití. Na výběr je z obrovského množství volnočasových aktivit pro novopečené maminky i děti všech věkových skupin. Příkladem jsou divadla, několik středisek volného času, nejrůznější kluby či botanická zahrada.

3. Lesná

Další lokalitou vhodnou pro rodiny s malými dětmi je Lesná. Tato brněnská čtvrť je známá tím, že představuje nezvyklou kombinaci sídliště a skutečně velkého množství zeleně. Místní obyvatelé si chválí také klid, dostupnost obchodů a velké množství hřišť pro děti.

Pokud hledáte lokalitu, která nabízí mnoho možností pro únik z ruchu velkoměsta, je pro vás Lesná to pravé. Na procházku se lze vydat třeba do lesoparku Čertova rokle, který prochází středem sídliště. Bezpochyby oceníte také nedaleký bazén, minigolf nebo středisko volného času, které dětem nabízí různé kroužky.

Lesná je se zbytkem města propojená MHD, pokud tedy nemáte vlastní auto, nemusíte si s dopravou dělat starosti. V okolí se nachází školy i školky, lékaři pro dospělé i řada pediatrů.

4. Vinohrady

Při výběru místa vhodného pro život s dětmi zvažte také městskou část Brno-Vinohrady, která stejně jako výše zmíněné disponuje veškerou infrastrukturou, kterou byste od města očekávali, a zároveň nechybí zeleň, parky ani dětská hřiště. Ideální příležitost pro výlet do přírody nabízí například přírodní památka Velká Klajdovka, která se nachází na severu této městské části. Fungují zde mateřské školky i základní škola. Zajímavostí je, že populace městské části Brno-Vinohrady je z velké části tvořena mladými lidmi

Vedle základních služeb, jako jsou kadeřnictví, obchody či zdravotnická zařízení, se zde nachází i různé kulturní atrakce. Maminky s dětmi ocení také řadu klubů, kroužků a zájmových aktivit, které jsou soustředěny v místním kulturním, vzdělávacím a informačním centru.

5. Líšeň

Je-li řeč o klidných lokalitách s dostatkem zeleně, nelze nezmínit brněnskou městskou část Líšeň. Rozkládá se na severovýchodním okraji Brna a zčásti je tvořena rozsáhlými lesy. V blízkosti leží také Moravský kras a Mariánské údolí, které lze bez nadsázky označit za jedno z nejkrásnějších míst v celém Brně.

Líšeň je místem vhodným mimo jiné i pro milovníky cyklistiky, turistiky či jízdy na běžkách. Nechybí však ani množství restaurací, kaváren, barů a dalších zařízení, která ocení především rodiče.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Které brněnské čtvrti a městské části jsou nejlepší pro život s dětmi?