Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Krvácení z nosu u dětí může mít banální i závažnou příčinu. Jak ho zastavit a kdy jít k lékaři?

Nejčastější příčinou krvácení z nosu u dětí je poranění drobných cév v nose, ke kterému může dojít následkem úrazu, smrkání a podobně. Pokud však dítě z nosu krvácí příliš často, je namístě navštívit lékaře. Co může být dalšími důvody krvácení z nosu u dítěte, proč ho nepodceňovat a jak ho zastavit?

Příčiny krvácení z nosu u dětí

Krvácení z nosu u dítěte má ve většině případů vcelku banální příčinu – narušení drobných cév v nosní přepážce, například následkem urputného smrkání, udeření se, zavádění předmětů do nosu a tak dále. Tyto cévy jsou k poškození velmi náchylné a ke krvácení z nosu tak může dojít například i při chřipce či jiném infekčním onemocnění, při kterém se tvoří nadměrné množství hlenu v nosní dutině.

Zbystřit je třeba tehdy, když je krvácení z nosu u dítěte příliš časté (častější než jednou za měsíc) nebo trvá příliš dlouho (desítky minut). Může se jednat například o příznak poruchy srážlivosti krve, vyššího tlaku nebo nedostatečné pevnosti cév. Při častém nebo dlouhotrvajícím krvácení z nosu je tedy vhodné navštívit pediatra, který provede krevní obraz a případně doporučí jiné odborné vyšetření, nejčastěji na ORL. Vyšetření na ORL není bolestivé – lékař nos s pomocí kleští prohlédne a doporučí vhodnou léčbu.

Mezi možné příčiny krvácení z nosu u dětí patří:

  • křehkost drobných cév
  • mechanické poškození (úraz, vkládání předmětů do nosu)
  • infekční onemocnění
  • porucha srážlivosti krve
  • alergie
  • vysoký tlak
  • fyzická námaha

Ve většině případů krvácení z nosu u dítěte ustane do pár minut samo. Může být doprovázeno bolestí hlavy, jehož příčinou je náhlá ztráta krve. Nebezpečí může nastat ve chvíli, kdy je krvácení silné a nepřestává. V takových situacích je potřeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Častěji se krvácení z nosu objevuje u chlapců a u menších dětí. Mezi faktory, které mohou krvácení z nosu u dětí podporovat, patří prašné prostředí a suchý vzduch.

Vitamín P neboli Rutin, opomíjený pomocník nejen při krvácení z nosu

Krvácení z nosu u dětí v noci

Ke krvácení z nosu u dítěte může dojít také v noci, přičemž nejčastější příčinou je i v tomto případě skutečnost, že drobné cévy v nose jsou u dětí náchylnější k poškození. Může se stát, že dítě krev spolyká a později vyloučí v podobě tmavé stolice. I u nočního krvácení z nosu u dětí platí, že pokud je časté nebo hodně silné, je namístě návštěva lékaře. Pokud k němu dochází pouze jednou za čas, není obvykle potřeba se znepokojovat.

Co když nic nezabírá?

Pokud je dítě zdravotně v pořádku a jedinou příčinou krvácení z nosu je křehkost cév, může lékař navrhnout poleptání nosní sliznice v místě, ve kterém dochází k opakovanému prasknutí cévy. U malých dětí se tento zákrok provádí v narkóze, není bolestivý a je velmi účinný.

7 příčin krvácení z nosu. Jak jej zastavit?

Jak zastavit krvácení z nosu u dítěte?

Krvácení z nosu zpravidla během několika minut ustane samo, nicméně je možné provést jednoduchý manévr, který jej zastaví rychleji:

  • předklonit hlavu
  • stlačit obě nosní dírky jako při smrkání
  • na nos přiložit kapesník namočený ve studené vodě

Poté, co se krvácení podaří zastavit, musí dítě zůstat několik hodin v klidu a nemělo by se dotýkat nosu, aby se nepoškodila vzniklá sraženina. V žádném případě bychom do nosu dítěte neměli zavádět vatu ani nic jiného, protože při vyjímání by se krvácení mohlo opět spustit. Pokud krvácení nepřestává, je potřeba vyhledat lékaře, aby nedošlo k přílišné ztrátě krve.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Krvácení z nosu u dětí může mít banální i závažnou příčinu. Jak ho zastavit a kdy jít k lékaři?