Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Kontroverzní volné rodičovství povoleno v dalším státě. Proč je podporováno?

Redakce

Redakce

22. 4. 2018

Chodili jste do rytmiky? Do keramiky, jezdeckého kroužku a vždy jste se na místo museli dopravit sami? I jako děti? Mnohdy bychom ten luxus mít rodičovského taxíka uvítali, ale u většiny z nás tomu tak nebylo. Jak je tomu dnes u vás? Vychováváte děti volným způsobem zrovna tak, jako vychovávali vaše rodiče vás, nebo jste přijali „americký“ způsob výchovy, kdy děti vozíte do školy, ze školy, do kroužku a z kroužku? Ve Spojených Státech pomalu dochází v tomto směru ke změnám. Slovo „pomalu“ je ale důležité slovíčko. Utah jako první stát USA uzákoňuje tzv. volné rodičovství.

Proč Američané děti všude vozí?

U nás často děti chodí samy do školy, nikdo je tam nevozí. Američané však ano. Oni je tam ale podle legislativy do určitého věku na druhou stranu vozit musí. Tato pravidla však nejsou ve všech státech stejná. Například v Coloradu či Delaware se dítě nesmí pohybovat do 12 let samo bez dozoru dospělého. V Severní Karolíně nesmí být dítě mladší osmi let ponecháno doma bez dozoru kvůli riziku požáru. V Illinois může být dítě doma samo od 14 let, v Marylandu od 8 let a v Oregonu od 10 let.

V Marylandu byli dokonce vyšetřováni rodiče, kteří nechali jít děti samotné z parku domů.

Pokud to rodiče dovolí, neměli by být trestně stíháni

V roce 2015 však v Utahu vyšel dodatek k federálnímu zákonu prohlašující, že by dětem mělo být umožněno chodit z a do školy, ať už pěšky, autobusem nebo na kole zcela bez doprovodu rodičů, dají-li rodiče k tomu souhlas. Rodiče by tak neměli být trestně stíháni za to, že dětem předají určitou část zodpovědnosti za sebe samé, pokud jsou přesvědčeni o tom, že jsou k takovým činnostem mentálně způsobilí.

Utah jako první povolí pouta rodičům

Na základě tohoto dodatku již brzy v Utahu vstoupí v platnost právo povolující tzv. free range parenting neboli volné rodičovství. Právě v Utahu se poprvé free range parenting objevuje, v žádném jiném státě použit v legislativě dosud nebyl.

Konec absurditám, alespoň v Utahu

Zákonodárci v Utahu považovali za absurdní případy, kdy orgány odebraly děti rodičům, jen protože je nechali hrát si samotné s ostatními dětmi basketball na dvoře nebo když šly bez doprovodu do školy.

Volné rodičovství připraví děti na budoucnost lépe než přehnaná péče

Bezpečnost dětí je jedna věc, ale přehnaná péče věc druhá. Republikán Lincoln Fillmore ze South Jordan, považuje nový zákon za vynikající pro budoucnost dětí samotných, které určitá samostatnost do života připraví.

Rodič sám rozhodne

Utah však nestanovuje minimální věk a nic jiného, zkrátka musí být vyspělé natolik, aby rozpoznalo možná rizika. Je na uvážení rodičů, zda dětem předají do rukou určitou část samostatnosti v 8, 10, 12 či 14 letech.

Co to vlastně je to volné rodičovství?

Volné rodičovství je koncept výchovy dětí podporující jejich nezávislost s omezeným dohledem rodičů. Je pravým opakem konceptu helikopter parenting, kdy rodiče až přehnaně na děti dohlíží a podobají se právě takové helikoptéře, která krouží nad hlavami dětí.

Koncept volného rodičovství vznikl roku 1946

Koncept volného rodičovství zpopularizoval pediatr Benjamin Spock ve své knize The Common Sense Book of Baby and Child Care, která vyšla roku 1946 a stala se okamžitým bestsellerem.

Zbytečné chyby neexistují

Klasičtí rodiče mají dohled nad vším, co jejich dítě dělá. Říkají jim, co mají dělat a co ne, jak co udělat, aby to bylo správně, aby neudělali „zbytečnou“ chybu, případně jim pomáhají řešit chyby, kterých se jejich děti dopustí. Jenomže ony chyby nejsou vůbec zbytečné, jsou žádoucí a důležité pro rozvoj osobnosti dítěte. A chyby úměrné jejich věku jsou pro ně většinou snesitelné. Malé děti = malé chyby.

Volné rodičovství jako staromódní způsob výchovy

Jenomže o tom ve volném rodičovství nejde, je tomu v něm právě naopak. Myšlenka volného rodičovství je založena na staromódním způsobu rodičovství, které se nemusí každému zamlouvat.

Než se setmí, ať jsi doma!

V 70. a 80. letech rodiče nechávali svým dětem (ano, i v USA) volnou ruku a mohly být nezávislé, pokud se řídily základními pravidly. Například děti, kteří v 70. a 80. letech vyrůstaly, mohly jít ven a hrát si na hřišti nebo v parku, pokud se vrátily domů do setmění nebo se po určitém časovém intervalu chodily domů „ukazovat“.

Rodiče se dívají, jak si děti hrají

Dnes tomu je jinak. Rodiče sedí v parku a dívají se, jak si děti hrají, hlídají, aby nespadly z houpačky nebo skluzavky. Tehdy vztah mezi dětmi a rodiči byl založen na volnosti a důvěře, ovšem při dodržování určitých pravidel.

Doba je ale už jiná

Jasně, doba se ale změnila. Automobilů jezdí více, úchylové jsou poněkud přemnoženým druhem a není se tedy čemu divit, když se o své děti bojíte. Je také pochopitelné, že vám nestačí vědět, že se dítě před západem slunce vrátí domů, stát se mu může cokoli i během dne. Pokud ale dítěti přenecháte právo v určitých situacích za sebe rozhodovat, rozhodně mu neublížíte, ba právě naopak.

Dítě bude sebevědomější

Když necháte některé činnosti své dítě dělat samostatně, naučí se rozpoznat rizika, naučí se uvažovat a nebude se bát výsledku. Bude sebevědomé v činnostech, které dělá a nebude se bát případných chyb, protože chybovat je prostě lidské a chybami se člověk, potažmo dítě, přeci učí.

Naučí se rozhodovat

Když se bude muset dítě popasovat se svými vlastními problémy, naučí se tak rychle rozhodovat. Nebude dlouho váhat a pozná samo, co funguje a co ne. Nesamostatné dítě by čekalo na vás, na to, jak rozhodnete za něj vy. Krom rychlého rozhodování si dítě i osvojí schopnost rychle přemýšlet a řešit věci s chladnou hlavou, a to i ve složitých situacích.

Je potřeba si nabít nos

Když se něco dítěti nevyvede, není to na škodu. To jsou osobnost tvarující negativní stránky volného rodičovství, jednoduše samostatného rozhodování. Jistě to znáte také, dokud si sami nenabijete nos, nedáte na rady ostatních. Naše děti nejsou jiné.

Stejně ale musíte mít oči všude

Musíte však zajistit, aby se dítě nezranilo, aby chyby, kterých se dopustí, neměly dlouhodobé následky nebo nebyly, nedej bože, fatální. Když ale dáte dítěti prostor dělat věci po svém, své vlastní chyby, nebude se bát výsledku, ať už bude jakýkoli.

Těžce na cvičišti, lehce na bojišti

Pokud se mu něco nevyvede, bude se příště snažit víc, pokud se mu něco povede, posílí to jeho sebevědomí. Naučí se tak překonávat své obavy a problémy, celkově bude silnější a připravenější na život než jeho vrstevníci, pro které udělají rodiče první poslední.

I ve volném rodičovství děti chránit musíte

Je zcela přirozené, že se své dítě snažíte před vším špatným uchránit a podle principů volného rodičovství se budete i nadále snažit své děti chránit, kdykoli budou potřebovat, ale ne zkrátka vždy.

Do dítěte vkládáte určitou důvěru

V dnešním moderním rodičovství dítě okřiknete, že nemá škrtat tou sirkou, protože máte strach, že se spálí. Ve volném rodičovství však dítěti řeknete, že se ohněm může vážně popálit, aby bylo opatrné při manipulaci s ohněm.

Jaké jste měli vy dětství?

Na své dětství často vzpomínáme. Každý měl dětství své, jiné, ale přeci hodně podobné. Bylo charakteristické tím, že nám rodiče dávali všeobecně větší volnost. K vodě či k vlakům jsme pochopitelně sami nikdy chodit nemohli, s cizími lidmi jsme si nemohli povídat, natož nechat se nalákat do auta nebo s nimi někam chodit a domů jsme se museli chodit ukazovat, jestli jsme v pořádku.

Nejlépe se každý poučí ze svých vlastních chyb

Když nám maminka říkala, abychom na kole nekličkovali, nejezdili s řídítky naopak nebo nestrkali prsty do otvorů řídítek, stejně jsme neposlechli a pak nakonec k mamince přiběhli s rozbitým kolenem, aby nám ho zavázala anebo zlomeným ukazováčkem. Vždy nás politovala a mnohdy ani nemusela říkat ono potupné Já jsem ti to říkala, i když jsme moc dobře věděli, že nám to říkala.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Kontroverzní volné rodičovství povoleno v dalším státě. Proč je podporováno?