Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Kontrola zraku u dětí – kdy poprvé navštívit oftalmologa?

Dbáte na všechny návštěvy lékařů vašeho potomka, ale nejste si jistí, kdy je ten správný čas zavítat do ordinace oftalmologa, tedy očního lékaře? S našimi radami již nebudete bezradní, když přijde na otázku zraku a jeho kontroly u vašeho dítěte.

Kdy poprvé zavítat do ordinace oftalmologa?

Preventivní vyšetření zraku u dětí probíhá pravidelně při prohlídkách u dětského praktického lékaře. Ta vůbec první proběhne dokonce již v porodnici ihned po narození. Další vyšetření obvykle přichází na řadu po dovršení jednoho roku života, následně pak před nástupem do mateřské školy ve třech letech a dále v pěti a šesti letech.

Mají-li ovšem rodiče nějakou oční vadu nebo si u svého dítěte začnou všímat něčeho nestandardního, je vhodný čas k návštěvě ordinace oftalmologa samozřejmě ihned. To samé platí v případě, kdy máte podezření, že by se některá oční vada mohla z důvodu genetiky u potomka vyskytnout.

Nejčastější vady zraku u dětí

Z pohledu očních vad děti nejčastěji postihuje:

  • tupozrakost,
  • šilhání,
  • astigmatismus,
  • krátkozrakost,

Tupozrakost

Tupozrakost neboli amblyopie je vývojová oční vada. Zatímco jedno oko se vyvine jak má, druhé za ním zaostává a nedosáhne stejné či alespoň srovnatelné ostrosti. Nejčastěji postihuje tupozrakost pouze jedno oko, ale někdy se může objevit u obou. Tupozrakost se může vyvinout také ze šilhání a astigmatismu.

Šilhání

Šilhavost je u dětí snadné rozeznat, protože každé oko se dívá jiným směrem. Oči v tomto případě  nedokážou pracovat synchronizovaně.

Astigmatismus

Vrozená vada astigmatismus vzniká z důvodu nepravidelného zakřivení rohovky. Děti tak mají neostré vidění s pokřiveným obrazem.

Krátkozrakost a dalekozrakost

Stejně jako u šilhání, také krátkozrakost a dalekozrakost jsou snadno rozeznatelné. Stačí dítě pozorovat při hraní a běžných činnostech. Mhouří oči, dává si obrazovku tabletu příliš blízko obličeje či si často stěžuje na únavu očí? To vše mohou být příznaky krátkozrakosti, případně dalekozrakosti.

Kontrola zraku u dětí

Zdroj: Shutterstock

 

Jak často docházet na kontroly?

Pokud se u dítěte odhalí nějaká oční vada, zpravidla je nutné docházet na kontroly čtyřikrát do roka, a to proto, aby mohl oční lékař posoudit, zda je léčba účinná a zda dětské brýle odpovídají potřebám dítěte. Jestliže ale kontrola zraku u potomka proběhne v pořádku a vy si nevšimnete varovných příznaků, stačí na pravidelné kontroly docházet každé dva roky.

Mezi nejčastější vady zraku u dětí patří tupozrakost, šilhání, astigmatismus, krátkozrakost a dalekozrakost, proto pozorně sledujte chování svých dětí a jakmile si všimnete něčeho nezvyklého, neváhejte s návštěvou oftalmologa. Do ordinace zavítejte také v případě, že se ve vaší rodině vyskytují oční vady. Všechny je totiž vhodné diagnostikovat co nejdříve, aby se mohlo okamžitě začít s jejich léčbou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kontrola zraku u dětí – kdy poprvé navštívit oftalmologa?