Dbáte na všechny návštěvy lékařů vašeho potomka, ale nejste si jistí, kdy je ten správný čas zavítat do ordinace oftalmologa, tedy očního lékaře? S našimi radami již nebudete bezradní, když přijde na otázku zraku a jeho kontroly u vašeho dítěte.
Kdy poprvé zavítat do ordinace oftalmologa?
Preventivní vyšetření zraku u dětí probíhá pravidelně při prohlídkách u dětského praktického lékaře. Ta vůbec první proběhne dokonce již v porodnici ihned po narození. Další vyšetření obvykle přichází na řadu po dovršení jednoho roku života, následně pak před nástupem do mateřské školy ve třech letech a dále v pěti a šesti letech.
Mají-li ovšem rodiče nějakou oční vadu nebo si u svého dítěte začnou všímat něčeho nestandardního, je vhodný čas k návštěvě ordinace oftalmologa samozřejmě ihned. To samé platí v případě, kdy máte podezření, že by se některá oční vada mohla z důvodu genetiky u potomka vyskytnout.
Nejčastější vady zraku u dětí
Z pohledu očních vad děti nejčastěji postihuje:
- tupozrakost,
- šilhání,
- astigmatismus,
- krátkozrakost,
Tupozrakost
Tupozrakost neboli amblyopie je vývojová oční vada. Zatímco jedno oko se vyvine jak má, druhé za ním zaostává a nedosáhne stejné či alespoň srovnatelné ostrosti. Nejčastěji postihuje tupozrakost pouze jedno oko, ale někdy se může objevit u obou. Tupozrakost se může vyvinout také ze šilhání a astigmatismu.
Šilhání
Šilhavost je u dětí snadné rozeznat, protože každé oko se dívá jiným směrem. Oči v tomto případě nedokážou pracovat synchronizovaně.
Astigmatismus
Vrozená vada astigmatismus vzniká z důvodu nepravidelného zakřivení rohovky. Děti tak mají neostré vidění s pokřiveným obrazem.
Krátkozrakost a dalekozrakost
Stejně jako u šilhání, také krátkozrakost a dalekozrakost jsou snadno rozeznatelné. Stačí dítě pozorovat při hraní a běžných činnostech. Mhouří oči, dává si obrazovku tabletu příliš blízko obličeje či si často stěžuje na únavu očí? To vše mohou být příznaky krátkozrakosti, případně dalekozrakosti.
Zdroj: Shutterstock
Jak často docházet na kontroly?
Pokud se u dítěte odhalí nějaká oční vada, zpravidla je nutné docházet na kontroly čtyřikrát do roka, a to proto, aby mohl oční lékař posoudit, zda je léčba účinná a zda dětské brýle odpovídají potřebám dítěte. Jestliže ale kontrola zraku u potomka proběhne v pořádku a vy si nevšimnete varovných příznaků, stačí na pravidelné kontroly docházet každé dva roky.
Mezi nejčastější vady zraku u dětí patří tupozrakost, šilhání, astigmatismus, krátkozrakost a dalekozrakost, proto pozorně sledujte chování svých dětí a jakmile si všimnete něčeho nezvyklého, neváhejte s návštěvou oftalmologa. Do ordinace zavítejte také v případě, že se ve vaší rodině vyskytují oční vady. Všechny je totiž vhodné diagnostikovat co nejdříve, aby se mohlo okamžitě začít s jejich léčbou.