Jak je kašel u novorozence nebezpečný? Kašel patří k nejobvyklejším příznakům onemocnění u dětí. I když ho nemáme rádi, jedná se o důležitý reflex, který pomáhá chránit dýchací cesty a udržovat je čisté a průchozí. K jeho léčbě často pomohou i velmi jednoduché kroky.
Nejčastěji kašel přichází spolu s rýmou. Jakmile začne miminku téct z nosu a kašle, je tady nachlazení. Protože novorozenci a kojenci ještě nemají vybudovanou pořádnou imunitu, troufne si na ně i silnější virus či dokonce bakterie, které mohou přinést i horší onemocnění. Jaká je situace a zda už byste měli navštívit lékaře, zjistíte podle celkového stavu dítěte (reakce, apatie, druh kašle, horečka, dýchání, atd.). Počítejte s tím, že stav malinkých dětí se mění velmi rychle k lepšímu i k horšímu, a proto v případě potřeby včas kontaktujte lékaře. Klidně můžete nejdříve zavolat a váš lékař vám řekne, zda máte i s miminkem dorazit nebo jakou léčbu nasadit.
Kašel u novorozence: Opatření, která můžete udělat i doma:
- Rýma musí pryč – miminka neumí smrkat a často hodně kašlou hlavně proto, že se jim v krku tvoří mnoho hledu, který se nějak musí dostat ven. Co nejde ven nosem, stéká do nosohltanu a hrtanu. Snažte se dítě zbavit obtěžujících hlenu a odsajte mu je odsávačkou. Ideální a velmi šetrná je ta do vysavače. Nosní sliznici zvlhčujte pomocí nosních kapek s obsahem mořské soli. Průduchy v nose u novorozenců jsou velmi úzké, a jakmile ho postihne velká rýma, jsou skoro neprůchodné.
- Poloha dítěte – malé miminko si neumí odkašlat a nepomáhá mu ani to, že leží rovně na zádech. Lépe se mu bude dýchat, když bude ve zvýšené poloze. Zvedněte postýlku, aby vaše dítě neleželo úplně rovně, bude se mu hned lépe dýchat.
- Zvlhčování vzduchu – suchý vzduch miminku ztěžuje dýchání. Snažte se udržovat vzduch dostatečně vlhký, nepřetápějte a pravidelně větrejte.
- Důležitý je pitný režim – kojené děti častěji kojte. Nekojeným zvyšte pitný režim.
- Sirupy na kašel a kapky – na kašel se prodávají různé sirupy a kapky v závislosti na tom, o jaký se jedná. Na suchý a dráždivý i vlhký a hustý, je důležité rozlišit, o který se jedná.
- Chraňte dítě před další nákazou – virózy většinou postihnout celou rodinu, minimálně ostatní sourozence. Proto se s miminkem snažte vyhýbat veřejným místům, kde se sdružuje hodně lidí (supermarkety, veřejná doprava, apod.). Hlavně v období řádění těchto viróz. Kašlající členy rodiny k novorozenci vůbec raději nepouštějte.
- Nedonošenci – nedonošená miminka se s virovým kašlem perou opravu těžko a může je vážně ohrozit. I proto se hodně nezralé děti očkují proti častým RSV virům.
Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová
Pozor na černý kašel
Jestliže někdo ve vašem okolí trpí více než dva týdny urputným dusivým kašlem, buďte obezřetní. V poslední době poměrně vzrostl počet lidí, kteří jsou nakaženi dávivým neboli černým kašlem, který se bez speciálního vyšetření jen těžko rozeznává. Pro novorozence a malé kojence je smrtelně nebezpečný. Miminko má sice po narození určitou imunitní ochranu od matky, ta ale rychle vyprchá. První očkování proti černému kašli proběhne až kolem devátého týdne po narození a do té doby není v podstatě dítě chráněno. Očkovat proti černému kašli se mohou nechat i dospělí. Matka ihned po porodu a ostatní už před jeho narozením.
Kdy kontaktovat lékaře?
Lékaře kontaktujte ihned v případě, že:
- má miminko vysokou teplotu a u novorozence i zvýšenou teplotu,
- dítě je mladší než 3 měsíce a hodně kašle více hodin,
- má potíže s dýcháním, sípe nebo při dýchání jakoby píská, dýchá těžce,
- vykašlává krev,
- při nádechu nebo výdechu vydává divné zvuky (hvízdavé, chrčivé, štěkavé),
- máte podezření na vdechnutí cizího tělesa.
Kašel a rýma je něco, s čím se setkáte u malých dětí velmi často. Úplně se jim vyhnout nedá, ale zvláště s novorozencem je velká opatrnost na místě. Když už vás nachlazení přeci jen postihne, držte se našich rad a uvidíte, že zakrátko se vašemu miminku uleví.